برگزاری کارگاه آموزشی مدیریت فناوری ها در کشاورزی حفاظتی در گرگان

به گزارش ایرنا در این کارگاه یک روزه که در سالن دکتر بیات مرکز تحقیقات پنیه کشور در گرگان برگزار شد، محققان آخرین دستاورد های علمی و شیوه های نوین پیاده سازی طرح های کشاورزی حفاظتی را بیان کردند.
سهراب سهرابی مدیر اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان در این کارگاه به تاریخچه اجرای این طرح در استان اشاره کرد و گفت: طرح های کشاورزی حفاظتی از 1386 در گلستان و از سوی کشاورزان پیشرو اجرایی و تاکنون اقدام های خوبی نیز صورت گرفته است، ولی تا ایده ال و مطلوب در این حوزه فاصله داریم.
وی ادامه داد: به سبب کمبود منابع آب و ناپایداری در میزان تولید محصولات زراعی ،ضرورت اجرای طرح های کشاورزی حفاظتی از اهمیت بیشتری در گلستان برخوردار است.
به گفته وی، طبق برنامه های لحاظ شده باید تا پایان برنامه ششم توسعه،3 میلیون هکتار از اراضی زراعی کشور مشمول اجرای طرح های کشاورزی حفاظتی شود.
سهرابی تغذیه بهینه خاک و افزایش استفاده از کودهای آلی ،اجرا و گسترش ایجاد باغات در اراضی شیب دار ،معرفی گونه ها و ارقام سازگار و اصلاح شیوه های کشت را از جمله اقدامات مطلوب در جهت نیل به کشاورزی حفاظتی دانست.
اسعدی محقق کشاورزی گلستان نیز گفت: عملیات خاک ورزی شدید و شخم عمیق اراضی موجب رشد روز افزون فرسایش آبی و کاهش مواد آلی خاک شده است که تغییر نکردن رویکرد و استمرار این رویه های غلط تبعات جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.
دکتر آلن دیوید مک هگ محقق استرالیایی نیز در سخنانی توقف شخم زنی و به حداقل رساندن عمق شخم و نیز جلوگیری از سوزاندن بقایای محصول در اراضی را به همراه رعایت تناوب کشت و جلوگیری از تک کشتی به عنوان سه فاکتور مهم در کشاورزی حفاظتی عنوان کرد.
وی ادامه داد: با توجه به فعالیت های مخرب صورت گرفته در بخش کشاورزی، کشورهای متعددی در زمینه گسترش کشاورزی حفاظتی و جلوگیری از استمرار نابودی خاک ،محیط زیست و منابع آب قدم برداشته اند که قزاقستان و چین از جمله کشور های موفق در این حوزه قلمداد می شوند.
این استاد فیزیک خاک ادامه داد: باید با تدوین و اجرای اصول مشخص و بهره گیری از فناوری نوین تخریب منابع خاک و آب را کاهش داد.
نماینده ارشد موسسه سیمیت در کشور چین ادامه داد: در ایران تجهیزات لازم برای اجرای طرح های کشاورزی حفاظتی در حد متعارف ساخته شده است و باید ترویج و آموزش را بیشتر جدی بگیریم.
دکتر دکتر آلن دیوید مک هگ Allen David Jack McHugh بمدت 12 سال است که به عنوان محقق ارشد موسسه سیمیت چین در حال فعالیت است و تاکنون در کشورهای مختلفی همچون پاکستان ،مصر اندونزی به برگزاری دوره های آموزشی در رابطه با کشاورزی حفاظتی پرداخته است.
کمالی صاحب نظر برجسته گندم و رییس اسبق موسسه نهال و بذر کشور ، حسینی رییس مرکز تحقیقات کشاورزی گلستان و جمعی از مدرسین مراکز آموزش عالی استان و حدود 70 نفر از کارشناسان و کشاورزان گلستانی در این کارگاه شرکت داشتند.
کشاورزی حفاظتی راهکاری مناسب برای حفظ و اصلاح منابع کشاورزی با هدف افزایش تولید و پایداری محصول همراه با حفظ محیط زیست است؛ در این روش کشاورزی بجای استفاده از روش‌های خاک‌ورزی رایج، از خاک‌ورزی حفاظتی Conservation tillage، (بدون خاک‌ورزی یا انواع خاک‌ورزی حداقلی) استفاده می‌شود، به این معنا که زیر و رو شدن خاک در این روش مثل سیستم رایج خاک ورزی نبوده و دستکم 30 درصد بقایای محصول قبل در سطح خاک حفظ می گردد.
این روش کشاورزی بر پایه حفاظت از خاک، آب و گیاه بنا شده و یکی از راه های موثر برای برون رفت از بحران خشکسالی، مدیریت آب و جبران مواد آلی خاک برای اقتصادی کردن کشاورزی است.
استان گلستان افزون بر 650 هزار هکتار ارضی کشاورزی دارد که به کشت محصولات مختلف پاییزه و بهاره اختصاص دارد.
7333/2648

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برگزاری کارگاه آموزشی مدیریت فناوری ها در کشاورزی حفاظتی در گرگان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات