جلسه شورای شهر رشت با خروج برخی اعضا، از رسمیت افتاد

به گزارش خبرنگار مهر، یکصد و چهل و سومین جلسه شورای اسلامی شهر رشت که عصر یکشنبه با حضور شهردار این شهر برگزار شد در اواسط جلسه با مشاجره بین اعضای شورا ناتمام باقی ماند.

این جلسه که با یک ساعت و ۱۵ دقیقه تاخیر آغاز شد و بیش از سه ساعت به طول انجامید در میانه صحبت های شهردار و توضیحات وی به سوالات با مشاجره ای که بین اعضای شورا به وجود آمد، مختل و با خروج چند تن از اعضا از رسمیت افتاد.

اگرچه پیش از حضور شهردار در جلسه، دو ناطق در این جلسه سخن گفتند اما با حضور شهردار، جلسه به سمت دستورات دیگر که همان چهار سوال از شهردار بود، سوق پیدا کرد.

شهردار رشت در این جلسه برای توضیح درباره چهار سوالی که اعضا مطرح کرده بودند حضور یافت.

محمدعلی ثابت قدم که با مدیران مناطق پنج گانه شهرداری در جلسه حاضر شد در توضیح سوال نخست نسبت به رعایت نکردن ضوابط تشکیلاتی در شهرداری رشت توضیح داد.

وی در پاسخ به این سوال اعضای شورا که چرا چندین سازمان در شهرداری ادغام شده و پنج سازمان حمل و نقل و بار مسافر، تاکسیرانی، اتوبوسرانی، پایانه ها و خدمات موتوری شهرداری نیز ادغام شده اند گفت: بنا بر دستور العمل وزارت کشور، ساختار جدید سازمانی شهرداری رشت تنظیم شده و طبق آن سازمان ها به عناوین جدید و همینطور با ادغام باید تشکیل شوند.

شهردار رشت افزود: ساختار اصلی پیشنهادی شهرداری رشت در سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تصویب شده است اما هنوز اساسنامه سازمان ها به تصویب نرسیده است و به همین دلیل هیچ سازمانی از لحاظ اجرایی منحل نشده است.

وی در توضیح ادغام چند سازمان مذکور گفت: تنها اقدامی که طی ماه های اخیر صورت گرفته این است که در راستای چابک سازی، سازمان های حوزه حمل و نقل کوچک سازی شده است.

ثابت قدم در پاسخ به ابلاغ پست های جدید که از نظر برخی اعضای شورا طی ماه های گذشته، خارج از ساختار سازمانی و تشکیلاتی شهرداری بوده، مستنداتی را ارائه و  اظهار کرد: همه پست ها و انتصابات به تایید و تصویب مدیرکل امور شهری استانداری و سایر مسئولان ذیربط رسیده است و تخطی از قانون در این حوزه صورت نگرفته است.

با این توضیحات، اعضا نسبت به توضیحات ارائه شده قانع شدند و هیچکدام از اعضا با وجود فرصتی که رئیس شورا برای سوال اعضا قائل شد این بحث را نیازمند به توضیحات بیشتر ندانستند.

اما پاسخگویی شهردار به سوال دوم درباره انجام یک تهاتر با یکی از شهروندان بدهکار به شهرداری، با سوالات مجدد برخی از اعضا مواجه و با فریاد و مشاجره همراه شد.

رئیس شورا با اعلام اینکه تهاتر فوق بدون مجوز شورا صورت گرفته و مبلغ آن بالاتر از اختیارات شهردار بوده است گفت: این تهاتر دارای اشکال است و شهردار نسبت به آن باید پاسخ دهد.

محمدعلی رفیعی نوده افزود: آنچه که با بررسی ها به دست آمده نشان می دهد که اختلافی بین قیمت نهایی خرید و تملک ملک مودی وجود دارد.

با این سخنان، شهردار نسبت به اجرای آن با بیان اینکه صلاح شهرداری در این تهاتر لحاظ شده است خواستار شفاف شدن سوال شد.

با این سخنان، یک عضو شورا با بیان اینکه تهاتر انجام گرفته شفاف نیست گفت: به نظر می رسد در معامله ای که صورت گرفته اختلافات و ایراداتی وجود دارد در حالی که باید این موضوع شفاف سازی شود.

مجید رجبی ویسرودی در حالی که سوال رئیس شورا را برای شهردار بازگو می کرد افزود: از جمله تخلفاتی که صورت گرفته این است که حیاط ملک را که مشاع بوده با قیمت متری ۱۷ تا ۱۸ میلیون تومان خریداری کرده اید در حالی که این اقدام سبب ضرر و زیان به شهرداری شده است.

شهردار در پاسخ به این سوال از رئیس شورا اجازه فرصت پاسخگویی گرفت که با مخالفت رئیس شورا مواجه شد.

شهردار در این میان با بیان اینکه باید در حضور اعضا نسبت به این ایرادی که گرفته شده است پاسخ و توضیح دهد تاکید بر اجازه پاسخگویی کرد اما مجددا با مخالفت رئیس شورا مواجه شد.

با این رویکرد، دو تن از اعضای شورا نسبت به این وضعیت ابراز گلایه کردند به طوری که با بیان اینکه باید به شهردار فرصت پاسخگویی داده شود جلسه شورا را ترک کردند.

اسماعیل حاجی پور، فاطمه شیرزاد به همراه امیرحسین علوی و رضا رسولی خواستار مدیریت بهتر جلسه و اعطای فرصت پاسخگویی به شهردار شدند اما با اصرار شهردار نسبت به دریافت این فرصت و بالاگرفتن بحث ها، اعضای فوق به نشانه اعتراض به مدیریت ناصحیح جلسه، از صحن شورا خارج شدند.

با وجود از رسمیت افتادن جلسه، رئیس شورا تلاش کرد که همه اعضا را به آرامش دعوت کند اما بحث و مشاجره های دو به دو بین اعضا سبب مختل شدن نظم جلسه شد و بدین ترتیب یکصد و چهل و سومین جلسه شورای رشت که میزبان شهردار بود، ناتمام باقی ماند.

اگرچه جلسه فوق در انتها ناتمام باقی ماند اما در نظق پیش از دستور این جلسه، رئیس کمیسیون فرهنگی شورا خواستار تجدیدنظر در تصمیم گیری نسبت به ندادن مجوز سفر شهردار به کشور چین برای حضور در احلاس برنامه های شبکه شهرهای خلاق یونسکو از سوی شورا شد.

مظفر نیکومنش نودهی با ارائه دعوتنامه ای که برای شهردار رشت، شهردار اصفهان و دو مدیرکل وزارت امور خارجه از سوی نماینده تام الاختیار سازمان یونسکو در ایران صادر شده بود، گفت: فرصت ثبت رشت در شبکه شهرهای خلاق یونسکو فرصتی است که نباید به راحتی از دست برود.

این عضو شورا تاکید کرد: سفر شهردار و یا نمایندگان شهرداری رشت به کشور چین و شرکت در برنامه های فوق می تواند نشان دهنده تلاش مدیریت شهری رشت برای حفظ این فرصت برای شهر باشد و لازم است که نسبت به آن تجدیدنظری از سوی شورا صورت گیرد.

وی ادامه داد: باید حضور در شبکه شهرهای خلاق را که در تمام سطح کشور به دو شهر رشت و اصفهان رسیده است با تلاش و همکاری حفظ کرد.

همچنین عضو دیگر شورای رشت نسبت به اجرای نشست تخصصی آسیب شناسی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با رویکرد اقتصاد مقاومتی در شهرداری این شهر انتقاد کرد و گفت: زمانی که کارگران و آتشنشانان ۷۰ روز است که حقوق خود را دریافت نکرده اند چطور ممکن است شهرداری رشت بتواند از اقتصاد مقاومتی صحبت کند!؟

محمود باقری خطیبانی با بیان اینکه شهردار بهتر است به فکر پرداخت به موقع حقوق کارکنان باشد افزود: میزگردهای عوام فریبانه و تخلفات مالی متعددی که در شهرداری رقم می خورد هیچ نشانی از اجرای اقتصاد مقاومتی ندارد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جلسه شورای شهر رشت با خروج برخی اعضا، از رسمیت افتاد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات