آمادگی صنایع دستی استان فارس برای ثبت جهانی خاتم و قلمزنی مکتب شیراز

خاتم شیراز/استاد غلام فلاح پور رئیس اتحادیه تعاونی‌های صنایع دستی استان فارس با اشاره به سابقه هنرهای خاتم و قلمزنی مکتب شیراز گفت: امید است که به زودی مراحل ثبت جهانی این دو رشته صنایع دستی سرعت گیرد.

سلمان گورنگی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، با اشاره به اینکه منبت آباده با همت هنرمندان این شهر در یک قدمی ثبت جهانی قرار گرفته است، اظهار داشت: ثبت جهانی خاتم و قلمزنی مکتب شیراز نیز در دست اقدام و پیگیری است.

وی با بیان اینکه خاتم شیراز هنری یادگار مانده از دوران ایلخانی است، گفت: قلمزنی و خاتم از هنرهای مکتب هنری شیراز است که همراه با دیگر مکاتب هنری در دوره ایلخانی شکل گرفت و در زمان زندیه به اوج خود رسید.

رئیس اتحادیه تعاونی‌های صنایع دستی استان فارس افزود: مکتب هنری شیراز یکی از مکاتب منحصر به فرد است که با وجود تاثیرگذاری بر دیگر مکتب‌ها خود تاثیر نگرفته است و هنرهای به جای مانده از ان دوران بسیار قابل توجه و اهمیت هستند.

گورنگی خاطرنشان کرد: برای ثبت جهانی یک اثر ابتدا باید ثبت منطقه‌ای، جغرافیایی و ملی شود که روند ثبت ملی خاتم سرعت گرفته است اما رشته قلمزنی هنوز مراحل ثبت جغرافیایی را می‌گذراند.

وی تصریح کرد: برای ثبت جهانی یک اثر شاخصه‌هایی چون تائیدیه تیم تخصصی یونسکو، استاندارد بودن اثر، همگون بودن با طبیعت و محیط زیست، هویت کارگاهی، ضربه نزدن به حقوق بشر و غیره باید رعایت شود.

رئیس اتحادیه صنایع دستی استان فارس با اشاره سابقه هنرهای دستباف در این استان بیان کرد: اتحادیه طراحان و تولیدکنندگان فرش استان فارس در یک ماه آینده مراسم نشان جهانی فرش قشقایی و گبه را برگزار می‌کنند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آمادگی صنایع دستی استان فارس برای ثبت جهانی خاتم و قلمزنی مکتب شیراز» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات