مسجد پشت باغ -آکا

ایرانگردی ، ایرانشناسیشهرهای استان یزد- دیدنی های استان یزد

آکاایران: مسجد بزرگ «پشت باغ» یزد، بنای تاریخی زیبایی است که در سال 1220 هجری قمری ساخته شده است. بر زیلوهای موجود در تابستان خانه ی مسجد، سال 1223 هجری قمری نگاشته شده است که نشان از قدمت این مسجد دارد.


به گزارش آکاایران: بنای تاریخی مسجد پشت باغ با آب انبار و ساباط متصل به آن، در محله ی پشت باغ شهر یزد واقع است. مسجد یادشده، ساختمانی از خشت، گل، آجر و دارای صحن و ایوان تابستانی است که گرم خانه در ضلع شمالی تابستان خانه و صحن قرار دارد. تابستان خانه، ساختمانی آجری دارد که پایه ها و سقف ها با آجر نماسازی به صورت خفته و راسته پوشیده شده اند. از ویژگی های خاص این مسجد نسبت به دیگر مسجدهای استان یزد، آجری بودن همه ی قسمت های ایوان و فرم قوس های به کار رفته در آن است. در محراب ایوان تابستانی مسجد، سنگ مرمر به اندازه 68*114 سانتی متر قرار دارد که با خط نسخ عبارت «اقم الصلوه قام محمودا» بر دور آن و عبارت «لااله الاالله محمد رسول الله علی ولی الله» بر پیشانی آن نگاشته شده است و در بالای محراب بقایای بادگیری با شش قفسه به چشم می خورد. از ویژگی های خاص دیگر این بنای زیبا، خزینه ی آب انبار است که در قسمت زیر صحن و گرم خانه ی مسجد قرار دارد و برای دسترسی به آن باید از یک راه پله ی کم عرض و محدود که در غرفه ی ضلع شرقی ایوان قرار دارد ، عبور کرد. همچنین غرفه ی ضلع شرقی و غربی صحن با کاشی های تخت هفت رنگ و محراب مسجد نیز با کاشی کاری هایی با طرح گل و بوته اسلیمی که متعلق به دوره ی قاجارند، مزین شده اند. گرم خانه ی مسجد، پوشی از تاق و تویزه با پایه های قوی سفیدکاری شده دارد و بر دیوار محراب مسجد، کاشی های تختی با ترکیب رنگ های زرد، لاجورد، مشکی و فیروزه یی وجود دارند که جلوه ا ی خاص به زیبایی مسجد داده اند. در شمال غربی گرم خانه نیز مسجد ساباطی وجود دارد که فضای بالای سقف ساباط به مسجد متعلق و مرتبط است و در داخل مسجد، بین گرم خانه و فضای یاد شهدا، شبکه ی آجری انجام شده است.


از هموطنان عزیز ساکن یزد تقاضا می شود در صورت داشتن تصاویری از مسجد پشت باغ آنرا در قسمت دیدگاه ( قسمت پایانی مطلب – انتهای صفحه ) و یا از طریق ایمیل (info@seeiran.ir) برای ما ارسال نمایند.


,[categoriy]

مسجد پشت باغ

مسجد پشت باغ -آکامسجد پشت باغ -آکا

آکاایران: مسجد پشت باغ

[ منبع این خبر سایت آکاایران-ایرانشناسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مسجد پشت باغ -آکا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات