وطن امروز: ربا موجب شد به اینجا برسیم نه تحریم!

 حسین صمصامی، استاد دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه طبق فرمایشات علی(ع) «وقتى خدا بخواهد اهل قریه‌اى را هلاک کند، ربا در آن شایع مى‌شود»، گفت: ربا باعث شده ما به اینجا برسیم، نه تحریم. به گزارش تسنیم، حسین صمصامی، اقتصاددان و استاد دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: سودی که در سیستم بانکی ما رد و بدل می‌شود - چه در قسمت تجهیز منابع، چه در قسمت تخصیص منابع و مخصوصاً در قسمت قراردادها - عین رباست.

در بررسی چگونگی قراردادهای بانکی می‌بینیم عین ربا در بانک اتفاق افتاده است.  وی افزود: الان اقتصاد ما مبتلا به رباست. ربا باعث شده ما به اینجا برسیم، نه تحریم. ربا دائم در حال تضعیف ما از درون است؛ تحریم هم شوک وارد می‌کند و تأثیر شرایط بحرانی بیشتر می‌شود. اگر ربا از سیستم بانکی حذف شود، ساختار بانک به‌هم می‌ریزد؛ وقتی ساختار ربوی بانک به‌هم ریخت، خواهید دید بین نقدینگی و رشد تولید، تناسب برقرار می‌شود؛ یعنی شاه‌کلیدش اینجاست.  صمصامی با اشاره به آیات و احادیث درباره پرهیز از ربا ادامه داد: تأکید و اصراری که خداوند و معصومین درباره حذف ربا و آثار آن دارند، نشان می‌دهد اولویت اصلی امروز اقتصاد جامعه ما «حذف ربا» است. امام علی (ع) می‌گوید ربا در جامعه اسلامی مخفیانه‌تر از حرکت مورچه در شب تاریک است. یعنی تشخیص ربا بسیار مهم و دقیق است.  وی گفت: الان یکسری توجیه می‌کنند آنچه در سیستم بانکی اتفاق می‌افتد، چون متناسب با تورم است، ربا نیست؛ بحث اینها خیلی وارد نیست. تشخیص‌شان اشتباه است. همین الان تورمی که دولت اعلام می‌کند، نسبت به نرخ سود بانکی بسیار پایین‌تر است. اگر راست می‌گویند سازوکارهای قانونی و حقوقی را طوری بچینند که به تورم بستگی داشته باشد. این دو هیچ‌وقت با یکدیگر حرکت نکرده‌اند. وی افزود: در سود بانکی فقط تورم بانکی مؤثر نیست. اینکه می‌گویند ما باید متناسب با تورم سود بانکی را تغییر دهیم، درست نیست. فاکتورهای بسیار زیادی در سود مؤثر است. بله! یکی از فاکتورها در بعضی از شرایط تورم است که ما الان نمی‌خواهیم وارد این موضوع شویم. وقتی حجم نقدینگی زیاد می‌شود براساس سازوکارهای بازار نرخ سود بانکی کاهش پیدا می‌کند.

[ منبع این خبر سایت تابناک-پربازدیدها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وطن امروز: ربا موجب شد به اینجا برسیم نه تحریم!» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات