15 هزار تن گندم تضمینی از کشاورزان خراسان رضوی خریداری شد

ایرج حسن پور مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۵ کشور گفت: خرید گندم با کیفیت، سرلوحه خرید تضمینی سال ۹۵ بوده است و تاکنون ۱۵ هزار تن گندم در خراسان رضوی به صورت تضمینی خریداری شده است.

ایرج حسن‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهار داشت: با عنایت به آغاز فصل خرید امسال از شهرستان‌های جنوبی استان از حداکثر ظرفیت‌های کنترل کیفی و ذخیره‌سازی در جهت خرید گندم با کیفیت از کشاورزان استفاده می‌شود.

وی افزود: با توجه به دستورالعمل کنترل در سال 95 خرید گندم، قیمت پایه خرید تضمینی با احتساب 4 درصد افت مفید و 2 درصد افت غیرمفید به نرخ 12 هزار و 705 ریال در نظر گرفته شده است که نسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 5 کشور درباره دیگر ویژگی‌های مؤثر در قیمت خرید گندم خاطرنشان کرد: امسال همچون سنوات گذشته گندم‌های دارای 2 درصد سن زدگی بدون کسر بهاء خریداری و در ازای هر درصد افزایش سن‌زدگی 100 ریال از قیمت گندم کاسته می‌شود.

حسن‌پور با تأکید بر این نکته که سن‌زدگی تأثیر مستقیم بر کیفیت آرد استحصالی و نان حاصل از آن دارد، تصریح کرد: با توجه به تلاش‌های سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در راستای مبارزه با سن، انتظار می‌رود گندمکاران استان حداکثر اقدامات پیشگیرانه را در برخورد با سن‌زدگی محصول خود صورت دهند تا علاوه بر حفظ و ارتقای کیفیت آرد و نان به محصولشان صدمه کمی و ریالی وارد نشود.

وی تأکید کرد: گندم‌های دارای دانه‌های کپک‌زده و فاسد قارچی و نیز محموله‌های آغشته به سموم قارچ کش (گندم بذری) قابل تحویل در مراکز و کمیسیون‌های خرید نیست.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 5 کشور سالم بودن گندم‌ها و عاری بودن از آفات انباری را یکی دیگر از مشخصات کیفی گندم‌های قابل خرید در فصل خرید تضمینی سال جاری برشمرد و بیان کرد: میزان دانه‌های سیاهک زده و تخم علف هرز سرشکافته در محموله‌های گندم نسبت به سال‌های گذشته کاهش داشته است و در راستای حمایت از تولید ملی به ازای هر درصد پاکی گندم مبلغ 59 ریال به عنوان جایزه پاکی به گندمکاران پرداخت می‌شود.

حسن‌پور گفت: خرید گندم با کیفیت، سرلوحه خرید تضمینی سال 95 بوده است و تاکنون 15 هزار تن گندم در خراسان رضوی به صورت تضمینی خریداری شده است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «15 هزار تن گندم تضمینی از کشاورزان خراسان رضوی خریداری شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات