الزام استرالیا برای تقویت همکاری با آ.سه.آن/ حجم مناسبات به 100 میلیارد دلار رسید

به گزارش ایرنا، 'مارگارت گودیچ' و 'ریا متیوز' تحلیلگران سیاسی - اقتصادی 'موسسه امور بین الملل استرالیا'(AIIA) در مقاله ای به تاریخچه و اهمیت روابط میان کانبرا و آ.سه.آن پرداختند.
اندونزی، مالزی، سنگاپور، فیلیپین، تایلند، ویتنام، برونئی، کامبوج، میانمار و لائوس 10 عضو آ.سه.آن را تشکیل می دهند و لائوس هم اکنون ریاست دوره ای و یکساله این اتحادیه را بر عهده دارد.
در این مقاله آمده است: اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا اساسا در راستای ثبات منطقه ای و ارتقاء همکاری های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی میان کشورهای عضو که در ابتدا شامل کشورهای اندونزی، مالزی، فیلیپین، سنگاپور و تایلند بود، بوجود آمد.
'این اتحادیه در واقع با تشویق و حمایت آمریکا شکل گرفت و در سال های بعد کشورهای دیگری نیز به آن پیوستند. استرالیا یکی از نخستین کشورهایی بود که با به رسمیت شناختن اهمیت و نقش این اتحادیه، همکاری های خود را با کشورهای عضو آ.سه.آن آغاز کرد.'
تحلیلگران موسسه امور بین الملل استرالیا، برگزاری اجلاس استرالیا – آ.سه.آن در 22 ماه آوریل (سوم اردیبهشت) در کانبرا را 'بدون تردید گامی دیگر در جهت درست و در راستای اهداف بلندمدت استرالیا برای تقویت هر چه بیشتر همکاری های خود با کشورهای عضو آ.سه.آن' دانستند.
اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا در حال حاضر با جمعیتی بالغ بر 620 میلیون نفر و همچنین تولید ناخالص داخلی بیش از 2.5 تریلیون دلاری در قلب منطقه استراتژیک و فعال 'ایندو- پاسیفیک' واقع شده است.
موسسه امور بین الملل استرالیا با اشاره به آغاز روابط و پیوندهای مشترک استرالیا با اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا در 16 آوریل سال 1974 میلادی با مذاکرات انجام شده میان رهبران آ.سه.آن و دولت استرالیا در شهر کانبرا، اعلام کرد این همکاری ها طی این مدت به سرعت تعمیم و گسترش یافت.
'استرالیا هم اکنون مشارکت و همکاری های بسیار وسیعی در زمینه های مختلف از جمله روابط و همکاری های تجاری و بازرگانی، همکاری های امنیتی، مشارکت و همکاری های آموزشی و همچنین برنامه های مربوط به همکاری های توسعه ای و کمک های امدادرسانی منطقه ای بویژه در زمان وقوع بلایای طبیعی با اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا دارد.'
کشورهای عضو این اتحادیه همکاری های بسیار نزدیکی نیز در رابطه با طرح کلمبو جدید که با هدف ارتقای دانش میان کشورهای حاشیه اقیانوس هند و آسیا- پاسیفیک، تقویت پیوندهای مردم با مردم و روابط سازماندهی شده از طریق توسعه پیوندهای آموزشی، برگزاری کارگاه های آموزشی و دوره های کارآموزی و همچنین تبادل دانشجو که با مسئولیت و تعهدات دولت استرالیا در منطقه طراحی شده است، با یکدیگر دارند.
تحلیلگران موسسه امور بین الملل استرالیا معتقدند با گذشت بیش از چهار دهه از برقراری همکاری میان استرالیا و آ.سه.آن، این کشور خود را در تمامی جهات متعهد و ملزم به تقویت روابط با کشورهای عضو این اتحادیه می داند. تجارت دو جانبه استرالیا با کشورهای عضو آ.سه.آن در طول یک دهه گذشته به حدود دو برابر افزایش یافته است.
میزان تجارت دوجانبه استرالیا با کشورهای عضو آ.سه.آن از سال 2014 تاکنون سالیانه بالغ بر 100 میلیارد دلار گزارش شده است.
براساس برنامه ریزی های انجام شده، قرار است پیوندهای اقتصادی، سیاسی- امنیتی و فرهنگی- اجتماعی استرالیا با کشورهای عضو آ.سه.آن تا سال 2020 بشدت افزایش یابد.
استرالیا و کشورهای عضو آ.سه.آن تلاش دارند در راستای موافقتنامه تجارت آزاد 'نیوزیلند-استرالیا-آ.سه.آن' که سال 2010 امضا شد، مذاکرات خود را به منظور دستیابی به همکاری های جامع اقتصادی منطقه ای و یکپارچگی اقتصادی منطقه ای بیشتر پیگیری کنند.
'کشورهای عضو جامعه اقتصادی آ.سه.آن همچنین مصرانه تلاش دارند با توجه به اطمینان و بهره گیری از توافقات بعمل آمده و به منظور برقراری ضوابط و روابط تجاری بین کشورهای عضو و همچنین دستیابی به موافقتنامه های تجارت آزاد بین اعضاء، مانند موافقنامه های تجارت آزاد استرالیا- نیوزیلند در راستای پذیرش تعهدات دو و چند جانبه تجارت آزاد و قوانین مربوط به آن، روابط تجاری نزدیک و قابل اطمینانی میان کلیه کشورهای عضو جامعه اقتصادی آ.سه.آن برقرار کنند.
روابط اقتصادی دو طرفه استرالیا با کشورهای عضو این اتحادیه در طول یک دهه گذشته از 45 میلیارد دلار به حدود 100 میلیارد دلار افزایش یافته است.
آساق**1611

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «الزام استرالیا برای تقویت همکاری با آ.سه.آن/ حجم مناسبات به 100 میلیارد دلار رسید» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات