43 هزار هکتار از عرصه های طبیعی نوک آباد خاش حفظ و احیا می شوند

به گزارش ایرنا مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان یکشنبه شب
در کارگروه طرح مدیریت جامع منابع طبیعی و آبخیزداری با تشریح اهداف و برنامه های اجرای این طرح که برای نخستین بار در استان و بصورت پایلوت در حاشیه تفتان نوک آباد خاش اجرا می شود، گفت: هدف مهم دولت از اجرای این طرح حفظ و احیاء توسعه و بهره برداری اصولی از عرصه های طبیعی است.
عبدالباسط پاکزاد ادامه داد: با اجرای این طرح می توان به فرهنگ سازی و حفاظت از عرصه های طبیعی و جلوگیری از تخریب منابع ملی و رونق بخشیدن به اشتغال و بهره گرفتن از ظرفیتهای مردمی در جهت بهبود شاخصهای منابع طبیعی کمک کرد.
وی اظهار داشت: حفظ منابع پایه، بهبود تنوع زیستی، ارتقاء و بهبود معیشت جوامع محلی، کاهش فرسایش و رسوب و جلوگیری از سیلاب، کاهش اثرات خشکسالی، افزایش بهره وری در منابع طبیعی، افزایش سطح پوشش عرصه های جنگلی، مراتع و بیابانها و افزایش منابع آب قابل استفاده و بهبود کیفیت آن از دیگر اهداف طرح است.
وی افزود:خوشبختانه مردم منطقه با دولت همکاری نزدیک، مطلوب و تنگاتنگی در راستای حفاظت از گونه های جنگلی، مرتعی، بیابانی و حفاظت از منابع آبی دارند که این امر یک مزیت محسوب شده و قطعا به موفقیت اجرای این طرح در خاش کمک می کند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان بیان کرد: افزون بر 100 هکتار گونه گیاهی منحصربفرد کشت شده، 28 هزار هکتار اراضی ملی مرتعی و 18 هزار هکتار منابع جنگلی در حوزه نوک آباد خاش وجود دارد.
پاکزاد افزود: این طرح در سطح بالای 43 هزار و 850 هکتار با هدف کمک به چهار هزار خانوار ساکن و کنترل و جمع آوری 16 میلیون متر مکعب آب در نوک آباد خاش اجرا می شود.
به گفته وی با هدف حفظ و احیاء منابع طبیعی در حاشیه تفتان خاش 18 طرح مختلف با پیش بینی اعتبار حدود 150 میلیارد ریال توسط دولت مصوب شده که در راستای اجرای این طرح نیز وارد فاز عملیاتی شده است.
وی تصریح کرد: طرحهای خوبی در جهت حفظ و احیای منابع طبیعی در سیستان و بلوچستان انجام شده که پروژه شاخص منارید حوزه سیستان یکی از طرحهای موفقی بوده که با مشارکت مردم روستایی به اجرا در آمده است.
وی ادامه داد: با اجرای این طرح افزون بر سه هزار شغل ایجاد و به توانمندسازی افراد و تغییر الگوهای کشت و تولید گیاهان دارویی، پرورش زنبور عسل، تولید محصولات گلخانه ای و صنایع دستی در منطقه سیستان کمک شده است.
مدیر کل منابع طبیعی سیستان و بلوچستان گفت: تاکید ما بر این است که مدیران و کارکنان و فعالان عرصه حفاظت و مدیریت منابع طبیعی با تعامل و همدلی و مشارکت دادن مردم در امورات مختلف علاوه بر حفظ منابع در اختیار به رونق اشتغال و توانمند سازی بهره برداران منابع طبیعی کمک کنند.
فرماندار خاش هم بر ضرورت مشارکت دستگاههای اجرایی، شوراها، دهیاران و اقشار مردم برای اجرای اصولی و دقیق این طرح تاکید کرد.
محمداکبر چاکرزهی اظهار داشت: بهره گیری از فرصتها و ظرفیتهای بارز در خاش عاملی مهم در جهت ارائه خدمات مطلوب به مردم و رفع مشکلات به شمار می آید که با توجه به مشکلات موجود در کشور از وقوع پدیده هایی مانند حاشیه نشینی و مهاجرت روستائیان به شهر و از همه مهمتر به مبحث ایجاد اشتغال و درآمدزایی جامعه روستائی کمک و تاثیر مثبت خود را بخوبی در جامعه نشان می دهد.
مهدی جمشیدزهی بخشدار نوک آباد هم با قدردانی از توجه دولتمردان برای اجرای این طرح در منطقه گفت: افزون بر چهار هزار خانوار در راستای اجرایی این طرح از خدمات دولت بهره مند می شوند.
خاش از توابع استان سیستان و بلوچستان در 185 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان و در همسایگی کشور پاکستان واقع شده است.
8005 /6081/7310

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «43 هزار هکتار از عرصه های طبیعی نوک آباد خاش حفظ و احیا می شوند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات