زنگ خطر آغاز تنش ، پایانی بر توهم پرآبی

مشاور وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مادرتخصصی مدیریت منابع آب ایران گفت که 300 هزارحلقه چاه غیرمجاز در کشور حفر شده است که براساس اعلام مسئولان استان البرز 12 هزار حلقه چاه غیرمجاز از این تعداد در این استان قرار دارد.
گرچه اظهارات محمد حاج رسولی ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران نویدی برای احیا و تعادل بخشی استفاده از منابع آب زیرزمینی است، اما برخورد با چاه های غیرمجاز در البرز به کندی پیش می رود و این امید وجود دارد که بخشی از 20 هزار حلقه چاه غیرمجازی که قرار است در سال جاری بسته شود، مربوط به استان البرز باشد.
اکنون در کشور 500 هزار حلقه چاه مجاز و 300 هزار حلقه چاه غیرمجاز حفر شده که همین موضوع باعث فقر منابع زیرزمینی آب شده است.
بر اساس اعلام مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، ظرفیت برداشت از منابع آب زیرزمینی 48 میلیارد مترمکعب است اما با تاسف باید گفت که اکنون شش میلیارد اضافه برداشت از این منابع صورت می گیرد.
سید حمید طهائی استاندار البرز نیز بر این موضوع تاکید دارد که نباید عامل به حرف بلکه عامل به عمل باشیم و برای حفظ منابع آب با یکدیگر هم پیمان شویم، تا بیشترین بهره وری را از منابع آبی داشته باشیم زیرا زنگ خطر کاهش منابع آبی به صدا درآمده است.
بر اساس اعلام کارشناسان با نصب ابزارهای اندازه گیری گام های موثری در طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی برداشته شده اما به نظر می رسد این گام ها باید به طور جدی تر و با سرعت بیشتری برداشته شود.
به گفته مسئولان استان البرزطرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در البرز نیز آغاز شده و قرار است این دست طرح ها در سایر استان ها نیز به اجرا در آید.
با این وجود، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای البرز می گوید که این استان در آستانه تنش آبی قرار دارد و اعمال نشدن مدیریت پیوسته، تغییرات آب وهوایی، راندمان پایین مصرف آب و گسترش شهرنشینی نیز این مشکلات را مضاعف کرده و امروز از چالش‌ های ملی و استانی مدیریت منابع آبی است.
بهزاد پارسا به نقش سازمان های مردم نهاد در کنترل مصرف آب و مدیریت بهینه منابع آبی نیز اشاره ای کرد و خواستار مشارکت این تشکل ها در آگاه سازی مردم برای مدیریت مصرف آب به وی‍ژه در استان البرز با 3 میلیون نفر جمعیت شد.
اکنون ظرفیت منابع آب استان 1263 میلیون متر مکعب است. ظرفیت منابع آب سطحی استان البرز 218 میلیون مترمکعب و منابع آب زیرزمینی 755 متر مکعب است که با افت 62 میلیون مترمکعبی منابع آب زیرزمینی در استان مواجه هستیم که این نشان می دهد البرز در مرز تنش آبی قرار دارد و با بارش هایی که صورت می گیرد نباید دچار توهم شد که مشکل کم آبی این استان برطرف شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای البرز اشاره ای به وخامت اوضاع کرد و گفت: در دشت‌ های کرج، تهران و هشتگرد افت آب زیرزمینی وجود دارد.
پارسا با اشاره به اینکه در کشور از سال 86 به بعد هرچه به تعداد چاه‌های آب اضافه شده، به میزان دشت‌ها نیز اضافه شده است، گفت: گرچه در مورد آب نگرانی جهانی وجود دارد، اما این دغدغه و نگرانی در کشور ما جدی تر است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای البرز اقداماتی نظیر فرهنگ ‌سازی، آموزش، مطالعه برای پیاده‌سازی مدیریت مشارکتی در دشت‌های استان را از راهکارهایی دانست که می تواند به مدیریت منابع آب استان کمک کند.
پارسا با اشاره به اینکه مهمترین محور احیاء آب، مدیریت مباحث اجتماعی با ابزار واگذاری فعالیت به مردم است، گفت: باید آموزش‌های لازم به اعضاء داده شود.
کمبود منابع آبی و تهی شدن منابع زیرزمینی آب امروز از چالش های مدیریت کشور محسوب می شود و ضروری است به طور جدی تر برای مشارکت دادن مردم در مدیریت این منابع اقدام کرد.
1535

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «زنگ خطر آغاز تنش ، پایانی بر توهم پرآبی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات