دولت به بلاتکلیفی 22 ساله میدان امام خمینی (ره) ارومیه پایان دهد

امیر ابراهیمی هشترودی مدیرعامل شرکت عمران ومسکن سازان آذربایجان غربی گفت: طرح میدان امام خمینی(ره) ارومیه که عملیات اجرایی آن از سال ۷۸ آغاز شده بوده هم اکنون بلاتکلیف بین زمین و آسمان مانده و حل این مشکل نیازمند تصمیم گیری در دولت توسط رئیس جمهور است.

امیر ابراهیمی هشترودی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به اینکه هم‌اینک طرح میدان امام خمینی(ره) ارومیه در حال نقل و انتقال بوده و قیمت‌گذاری شده تا به شهرداری واگذار شود اظهار داشت: این در حالی است که شهرداری تنها توانسته بخش کوچکی از قیمت آن را پرداخت کند و به همین خاطر این طرح در کش و قوس باقی مانده و بلاتکلیف است.

مسئول سابق دفتر فنی طرح میدان امام خمینی(ره) ارومیه گفت: با توجه به اینکه از سال‌های گذشته تکلیف این طرح مشخص نبود برای همین سرمایه‌گذاران خصوصی تمایلی به سرمایه‌گذاری در آن نداشتند و برای همین است که از سه سال گذشته عملاً روند احداث میدان امام خمینی(ره) تعطیل بوده و هیچ گونه اقدامی در آن انجام نشده است.

ابراهیمی با بیان اینکه ورود ما به طرح میدان امام خمینی (ره) ارومیه از سال 78 بوده و از ابتدا مسئولیت آن با بنده بود تصریح کرد: وزارت مسکن از همان سال شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران را مسئول پیگیری میدان امام خمینی(ره) کرد و این شرکت نیز اولویت اجرای آن را مجتمع تجاری نارون که پیش از این برای آن کاربری فرهنگی تعریف شده بود با هزینه مستقیم خود آغاز کرد.

مدیرعامل شرکت عمران ومسکن سازان آذربایجان غربی بیان کرد: در این میان با توجه به وجود بحث‌های تملک قانونی املاک مربوطه، این پروژه به طول کشیده و از سوی دیگر وزارت مسکن نتوانست اعتبارات لازم را تزریق کند و به همین خاطر سازمان ملی زمین و مسکن را وارد این قضیه کرد.

ابراهیمی افزود: این سازمان نیز با اعتبارات خود کار را آغاز کرده و تملک املاک را ادامه داد تا جایی که هم اینک با 4.5 هکتار زمین که محدوده پروژه است مواجه بوده و 2.5 هکتار آن توسط دولت آزادسازی شده و باقی مانده آن با توجه به اینکه پیش از این توسط شهرداری تملک شده و در نهایت اعتبارات وزارت مسکن کفاف نکرد بنابراین شهرداری اوراق مشارکت خود را در دو نوبت در سال‌های 83 تا 88 برای این امر تخصیص داد.

مسئول سابق دفتر فنی طرح میدان امام خمینی(ره) ارومیه اظهار داشت: در این بین بسیاری از املاک و حقوق تجاری آنجا به استثنای یک قسمت از طرف خیابان بعثت و اطراف مسجد اعظم که املاک و مغازه‌های آن فعلاً خریداری نشده سبب شد که مردم بلاتکلیف بمانند و ندانند با شهرداری یا با دولت طرف هستند.

وی با بیان اینکه این قضیه به اواخر دولت پیشین ختم شد و دولت تصمیم گرفت خود را از این پرروژه خارج کند تصریح کرد: چون دولت احساس کرد که نمی‌تواند این پروژه را ادامه داده و خواست به هر نحو آن را واگذار کند بنابراین برخی نهادها، اشخاص و شرکت‌ها به صحنه آمدند.

ابراهیمی گفت: در نهایتاً با توافقی که در آن سال با مقام عالی استان رخ داد مقرر شد که زمین‌های این پروژه در قبال پول نقد فروخته شود بنابراین پیش قسط شهرداری اواخر سال 91 پرداخت و برای باقی مانده مبلغ نیز مهلت خواسته شد اما در نهایت شهرداری نتوانست آن را پرداخت کند.

مدیرعامل شرکت عمران ومسکن سازان آذربایجان غربی گفت: در این میان پیشنهادهای مختلفی از طریق شهرداری انجام شد که در نهایت اوایل امسال مدیر کل راه و شهرسازی استان ترتیب جلسه‌ای با حضور شهرداری داده و تصمیم بر آن شد که باقی مانده پولی که شهرداری باید بپردازد را تهاتر کند.

مسئول سابق دفتر فنی طرح میدان امام خمینی(ره) ارومیه با ابراز تأسف از اینکه هم اکنون به علت عدم انسجام مدیریت پروژه و بلاتکلیفی حاکم بر آن، احداث این میدان به طول کشیده است افزود: متاسفانه در این میان متضرر اصلی شهر و شهروندان هستند چون محل معاش آنها گرفته شده و مشکلات بسیاری برای آنها ایجاد شده است.

ابراهیمی تصریح کرد: بنابراین پروژه‌ای که هم اکنون همه چیز آن آزاد است از دو و نیم تا سه سال گذشته متوقف شده و جای تأسف و تأمل است که این طرح مصوب به این سرنوشت دچار شده است.

وی با اشاره به فلسفه وجودی طرح میدان امام خمینی (ره) ارومیه، اظهار داشت: اساس این طرح کاملاً دولتی بوده و بنابر ضرورت قرار بود که در فضای مرکزی ارومیه یک میدان شهری احداث شود.

مسئول سابق دفتر فنی طرح میدان امام خمینی (ره) ارومیه تصریح کرد: البته برنامه شهرداری در دهه 60 ساخت مصلی در آن منطقه بود و قرار شد در محدوده مسجد اعظم تا خیابان شهید محمد منتظری مجموعه‌ای چند منظوره با محوریت مصلی احداث کنند.

ابراهیمی گفت: در آن سال برنامه‌ریزی این بود که یک فضای باز در مجاورت مسجد اعظم ایجاد شده تا دو اثر تاریخی در آن فرضت جلوه گری یابند و هدف نیز این بود که اطراف مسجد اعظم ارومیه تبدیل به صحن شده و خود مسجد دوباره احیاء شود اما این اتفاق نیافتاد.

وی اظهار داشت: هم اکنون مشاوران بومی شهرداری ارومیه در حال طراحی ابنیه مجاور مسجد جامع و خود غرفه‌های مسجد اعظم بوده و همانطور که پیش از این اشاره شد طرح میدان امام خمینی (ره) هم‌اکنون متوقف شده و نیازمند تصمیم گیری در سطح دولت است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دولت به بلاتکلیفی 22 ساله میدان امام خمینی (ره) ارومیه پایان دهد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات