عارف از رقابت با لاریجانی متضرر شد؟

رقابت ناگزیر عارف و لاریجانی در صحن مجلس، با نتیجه‌ای به پایان رسید که چندان دور از انتظار نبود. لاریجانی برد؛ زیرا در شرایط برابری نسبی آرای قطعی او با عارف، ابزار جذب و اطمینان‌بخشی بیشتری برای آرا میانه داشت. به گزارش نامه نیوز، روزنامه شرق در ادامه نوشت: اما چرا رقابت ناگزیر بود؟ دلایل چندی برای این ادعا وجود دارد؛ اولا مسائل هویتی، تباری و خط‌و‌ربط‌های سیاسی آن‌چنان ساده نبود که ابتدا‌به‌ساکن این دو وارد تعاملی شوند که در آن رقابت منتفی شود. ثانیا آقای لاریجانی نه به نفعش بود و نه طبعا حاضر می‌شد به تعاملی جز از مسیر پیش‌شرط ریاست خودش بر مجلس تن دهد.

مشکل برخی از تحلیل‌های درونی اصلاح‌طلبانی که گاه به صورتی غیرواقع‌بینانه دعوت به تفاهم می‌کردند این بود که انتظار داشتند مطلوب‌ها، دغدغه‌ها و در نتیجه تحلیل‌های لاریجانی هم مانند آنها باشد؛ زيرا تفاهم و تعامل فرایندی یکسویه نیست و حتما به رضایت هر دو سر ماجرا نیاز است در‌حالی‌که سمت راست این تعامل، تمایلی نداشت. لاریجانی هیچ‌گاه نمی‌تواند عضوی از جریان اصلاحات شود، حتی اگر مصلحت‌جویانه بر سردر آن اسامی دیگری نصب شود. او حتی حاضر نمی‌شود با این توجیه که «آنها به من نزدیک شدند و نه من به آنها»، موقعیت خود را با چالش مواجه كند و در نهایت از اینجا رانده و از آنجا مانده شود. البته این توجیه بر‌اساس اقتضائات سیاست در ایران در قبال دست راست لاریجانی در جبهه پایداری میسر و مؤثر است و شامل حال استراتژی نزدیکی با اصلاح‌طلبان نمی‌شود؛ اما این امکان‌ناپذیری تفاهم در سطح بالا، بر اثر اصرارهای نپخته برخی به‌گونه‌ای پیش رفت که گویی عارف و دیگر اصلاح‌طلبان مخالف و مزاحم آن بوده‌اند. این در حالی بود که در سمت لاریجانی، به‌ جای حرف‌زدن‌های بسیار در جامعه‌ای که قرار نبود رأی آنها رئیس مجلس را تعیین کند، به لابی با همان نزدیک به ٢٨٨ نفری پرداختند که قرار بود رأی بدهند و در این بین به هیچ پالسی هم برای مذاکره و تفاهم پاسخ مثبت ندادند.
حالا پاسخ اینکه چرا پیش‌شرط ریاست لاریجانی پذیرفته نشد؟ اولا باید عارف می‌پذیرفت که نمی‌پذیرفت یا حداقل بدون کدورت زیر بار نمی‌رفت. اصلاح‌طلبان هم در صورت اصرار بر این کار صرفا به شکاف درون خود می‌رسیدند و خودشان را زخمی می‌کردند؛ موضوعی که پیش از این درباره مهدی کروبی مدت‌ها برایش هزینه دادند و هنوز هم آثار آن به پایان نرسیده است. ثانیا دستاوردهایی که با رقابت‌نكردن عارف و لاریجانی در دسترس بود، با این رقابت هم می‌توان آنها را به دست آورد. چه‌بسا لاریجانی با این رقابت شکل‌گرفته، محذوریت‌های کمتری برای تفاهم و هماهنگی با «امید»های مجلس داشته باشد. ثالثا فرار از این مصاف بیش از آنکه جلوه تعامل داشته باشد، تصویرگر نگراني و نبود اعتمادبه‌نفس در شرایطی می‌شد که با مقاطع دیگری همچون انتخابات ۹۲ هیچ شباهتی نداشت.اما این رقابت خالی از برکت هم نخواهد بود؛ اولا در فضای شفاف، تعامل و تفاهم‌های شکل‌گرفته، منطقی‌تر و قابل‌اتکاترند. ثانیا به نیروهای سیاسی کمک می‌کند به جایابی دقیق خود و دیگران در نمودار قدرت واقع‌بینانه‌تر نگاه کنند؛ مسئله‌ای که با توجه به ناشناس‌بودن بسیاری از نمایندگان این مجلس، تا پیش از این سخت بود. ثالثا این رقابتی است که به کنترل جریان برنده دیروز در مجلس کمک می‌کند؛ چراکه می‌داند در صورت ناهماهنگی بیش‌از‌حد و با یک اشاره اعتدال‌گرايان حامي دولت، رقیبی حاضر و آماده را در صحن مجلس دارد که با کمک آراي میانه‌ای که در آن زمان خواهد چرخید، او را به جای خود خواهید دید.

ضمنا این رقابت، هزینه‌ آن چنانی ندارد. هدف اصلی حضور در این مجلس، کنترل تندروهایی مانند وابستگان به جبهه پایداری بود که در این رابطه لاریجانی اگر گزینه بهتری نسبت به عارف نباشد، بدتر نیست. ثانیا، نه عارف و نه لاریجانی شخصیت‌هایی نیستند که این رقابت را بنای کینه و رقابتی غیرضروري در مجلس قرار دهند و منافع ملی و اعتدال را ضایع کنند. ثالثا این رقابتی درونی بین حامیان اعتدال و عقلانیت بود که در آن ضلع دیگری مانند سال ٨٤ نداشت که از دل آن ناگهان احمدی‌نژادی تازه پیدا شود.

فراموش نکنیم این رقابت، اولین مورد پس از سال ٨٤ است که در آن هیچ امید و سهمی برای منتهاالیه جریان راست وجود نداشت. اتفاقا فرایند رقابت اخیر به سمتی رفت که آنها را نیز به سمت پذیرش سیاست‌ورزی سوق دهد. اگر هدف بعدی اصلاح‌طلبان شکل‌گیری گفت‌وگوی ملی است، در این گفت‌وگو منتهاالیه جریان راست نیز باید باشد. آنها اینک دست چپ خود را به دست راست لاریجانی داده‌‌اند و دست چپ لاریجانی در دست راست اعتدالیون دولتی است؛ اعتدالیونی که دست چپشان در دست چپ اصلاح‌طلبان قرار گرفته و حالا این زنجیره کامل به برکت رقابت دیروز مجلس تکمیل شده است. زنجیره‌ای که در نهایت می‌تواند گفت‌وگو و تفاهم ملی را فراتر از تفاهم بر سر ریاست مجلس رقم بزند.

برچسب ها: عارف ، لاریجانی ، مجلس چندرسانه‌ای کنسرو موسیقی رسید + دستور مصرف!/ کاریکاتور تریاک مسموم!/ کاریکاتور گودزیلا وارد می‌شود!/ کاریکاتور آقای هیکل!/ کاریکاتور کیک تولد ٥٠ سالگی عابدزاده/ عکس محل فروش بلیط فینال جام حذفی/ عکس تصویری از «بختک» در یک کتاب بازدید قالیباف و شهردار وین از برج میلاد/ عکس نظر شمانام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید های ورزشی گاف بزرگ پرسپوليس در جذب بازيكن جديد! درگیری خلیل زاده با مدیر سپاهان بر سر رضایتنامه و رفتن به پرسپولیس مدافع پرسپولیس، ناراضی از رفتن به سپاهان بن بست در جذب پورعلی گنجی و خلیل زاده؛ مذاکره پرسپولیس با جلال حسینی/نظر باشگاه است یا برانکو؟! چرا با اعتبار من بازی می کنید؟/ در لیست مازاد پرسپولیس نیستم پرسپوليس رقيب انصاري را جذب كرد جشن تولد گرفتن دايي براي كسي كه از پرسپوليس اخراجش كرده بود! ستاره پرسپوليس در ليگ انگليس! مذاكره طاهري با مدافع ملي پوش؛ پرسپوليس - سيدجلال نهايي شد نتايج كامل روز دوم مسابقات واليبال انتخابي المپيك/ ايران همچنان در صدر پربازدید های کل اخبار مسئله احمدی‌نژاد بحرانی تمام‌عیار بود که به روی کار آمدن دولت دکتر روحانی منجر شد چرایی رای نمایندگان پارلمان دهم به لاریجانی بلاتکلیفی متقاضیان وام ازدواج / چرا سایت درخواست وام، کار نمی‌کند؟ مذاكره طاهري با مدافع ملي پوش؛ پرسپوليس - سيدجلال نهايي شد تجمع مال‌باختگان مؤسسه ثامن‌الحجج در بلوار میرداماد / شعار علیه مدیران بانک مرکزی 4 سناریو پیش روی عارف پس از شکست در انتخابات/ عارف؛ حداد مجلس دهم می‌شود؟ خداحافظي با مظلومي، سلام استقلال به منصوريان! سردار سلیمانی در فلوجه/ عکس عارف و لاریجانی روی جلد اعتماد / عکس شرط سیدجلال برای پرسپولیسی شدن پربازدید ها پربحث ترین عناوین رقبای احتمالی حسن روحانی در سال 96 حج 95 منتفی شد/ علی جنتی: وزیر خارجه عربستان بی‌خود می‌گوید که ما در مذاکرات جدی نبودیم مینو خالقی؛ غایب حاضر در مجلس جدید با استفساریه کاندیداهای هیأت رئیسه مجلس دهم اصولگراها دست به دامن‌محبوبيت‌سردار چه کسانی در فراکسیون امید بودند اما به عارف رای ندادند؟ مسئله احمدی‌نژاد بحرانی تمام‌عیار بود که به روی کار آمدن دولت دکتر روحانی منجر شد 5 زخمی در درگیری حوزه علمیه خرم آباد / فحش ناموسی علیه مادر، همسر و فرزند هاشمی رفسنجانی چرایی رای نمایندگان پارلمان دهم به لاریجانی تحلیل حسین نجابت از پیروزی لاریجانی بر عارف/ ریاست لاریجانی قابل پیش بینی بود/ اصلاح‌طلبان بخاطر جوی که راه انداختند پیروز انتخابات شدند احمد خاتمی: چند خانم در «خندوانه» می‌خندند تا مردها را بخندانند، اسم این را چه بگذارم؟  (۶۳ نظر) پرونده مينو خالقي وارد فاز بي‌اخلاقي‌ها شد  (۵۹ نظر) نماینده‌ای که با یک میلیارد تومان دریافتی خود قصد سرگرم کردن مردم را دارد  (۴۸ نظر) از خان‌طومان تا خان تومان!  (۴۷ نظر) مصباحی مقدم: احمدی‌نژاد گزارشی به رهبری داد که به آخر خط رسیدیم/ احمدی نژاد به رهبری گفت اگر این دیدگاه را قبول ندارید، دیگر مسئول پرونده نیستم  (۴۶ نظر) کوچک زاده:علاوه بر حقوقم یک میلیارد تومان از مجلس دریافت کردم  (۴۳ نظر) راز شعار بازگشت احمدی‌نژاد لو رفت!  (۲۸ نظر) احمدی نژاد شعارش را عوض کرد: هر خانواده ایرانی یک استخدامی  (۲۶ نظر) حج و زیارت درباره حج 95 بیانیه صادر کرد  (۲۵ نظر) با حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مردم پرونده سیاسی‌اش را خواهند بست  (۲۳ نظر)

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عارف از رقابت با لاریجانی متضرر شد؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات