4 سناریو پیش روی عارف پس از شکست در انتخابات/ عارف؛ حداد مجلس دهم می‌شود؟

در شرایطی که عارف در انتخابات ریاست مجلس شکست خورده است 4 سناریو را برای ادامه فعالیت خود در عرصه سیاسی و مجلس مشاهده می کند.

به گزارش نامه نیوز، روز گذشته محمدرضا عارف رقابت برای تصدی کرسی ریاست مجلس را به رقیب اصولگرای خود واگذار کرد و علی لاریجانی با 173 رای و 70 رای بیشتر از عارف رئیس موقت مجلس دهم شد.

این اتفاق باعث شد تا محمدرضا عارف اعلام کند برای انتخابات ریاست قطعی مجلس دهم نامزد نخواهد شد و به این ترتیب از هم اکنون می توان علی لاریجانی را به عنوان رئیس قطعی مجلس دهم دانست.

اما سوالی که در این شرایط پیش می آید این است که چرا محمدرضا عارف که می دانست تعداد اصولگرایان و حامیان لاریجانی بیشتر از حامیان وی بودند در انتخابات ریاست مجلس شرکت کرد. شرکت عارف در این عرصه اگرچه موجب شکست وی با اختلاف 70 رای شد اما باعث شفاف سازی جریان های سیاسی فعال در مجلس شد و حداقل مشخص شد که 103 نماینده تفکر اصلاح طلبی در مجلس دارند و به این ترتیب تکلیف گرایش سیاسی مستقلین مجلس مشخص شود.

حضور عارف در انتخابات ریاست مجلس باعث شد تا دیگر آرا خاکستری در مجلس دهم وجود نداشته باشد و اصلاح طلبان بدانند می توانند با 103 رای تفکرات سیاسی خود را در مجلس پیگیری کنند.

اما در این شرایط که عارف در انتخابات ریاست مجلس شکست خورده است 4 سناریو را برای ادامه فعالیت خود در عرصه سیاسی و مجلس مشاهده می کند:

1- نخستین سناریو این است که عارف قید حضور در هیات رئیسه مجلس را بزند و تمرکز خود بر حضور پرقدرت در فراکسیون امید قرار دهد و از این طریق بتواند تفکرات خود در مجلس را پیش ببرد. هم اکنون عارف می داند که 103 حامی در مجلس دارد و می تواند به پشتوانه این حامیان فراکسیون فعالی را در مجلس مدیریت کرده و در بسیاری از موارد به رقابت با فراکسیون ولایت به ریاست لاریجانی بپردازد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند با توجه به رفتار عارف پس از انتخابات و اعلام صریح برای عدم حضور در انتخابات قطعی هیات رئیسه، این سناریو محتمل ترین سناریوی پیش روی عارف خواهد بود.

2- سناریوی دوم که پیش روی عارف قرار دارد این است که عارف به فکر تقابل با لاریجانی باشد و همان مسیری را طی کند که حدادعادل در مجلس نهم رفت. در مجلس نهم حداد عادل حاضر به حضور در کنار لاریجانی نشد و با تشکیل فراکسیون اصولگرایان سعی در مقابله با لاریجانی را داشت و عملا در مجلس به حاشیه رفت.

حداد عادل در مجلس نهم با تشکیل فراکسیون اصولگرایان و قرار نگرفتن در کنار لاریجانی زیر یک چتر باعث ایجاد دو دستگی میان اصولگرایان مجلس شد که این موضوع تا انتخابات مجلس دهم نیز ادامه داشت و موجب شد اصولگرایان در انتخابات اخیر نیز به وحدت نرسند و سرانجام نیز از حضور در مجلس دهم بازماند.

3- سناریوی سوم که پیش روی عارف قرار دارد این است که عارف فارغ از تفکرهای سیاسی در کنار لاریجانی قرار گرفته و مجلسی یک دست را تشکیل دهند که در آن اصولگرایان و اصلاح طلبان اهداف مشترکی را دنبال کنند. موضوعی که بارها از سوی کارشناسان و تحلیل گران سیاسی مورد تاکید قرار گرفته و به نظر می رسد با توجه به عدم حضور تندروها در مجلس به پررنگی مجلس نهم می تواند اتفاق مهمی باشد و در 4 سال آینده شاهد مجلسی یکدست و متعدل باشیم.

در صورتی که این اتفاق رخ دهد و عارف در کنار لاریجانی قرار بگیرد می تواند شاهد جاری شدن سیاست دولت در مجلس دهم بود. چراکه دولت یازدهم نیز خود را متعلق به یک جریان خاص نمی داند و با بهره گرفتن از نیروهای اصولگرا و اصلاح طلب خود را یک دولت معتدل معرفی کرده است.

4- سناریوی چهارم که پیش روی عارف قرار دارد این است که وی با توجه به عدم موفقیت در انتخابات ریاست مجلس نیم نگاهی نیز به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده داشته باشد و خود را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری بدون تعامل با دولت و تکرار تجربه موفق انتخابات 92، خود را برای حضور در انتخابات سال آینده آماده کند.

البته کارشناسان معتقدند در صورتی که این اتفاق رخ دهد و عارف این سناریو را انتخاب کند باشد شاهد دومین شکست وی در سال آینده بود و به این ترتیب طیف امید که در انتخابات های اخیر به واسطه تعامل عملکرد موفقی داشته است با خطر عدم وحدت مواجه باشد.

برچسب ها: محمدرضا عارف ، مجلس دهم ، علی لاریجانی ، اصلاح طلبان چندرسانه‌ای عارف و لاریجانی!/ کاریکاتور کنسرو موسیقی رسید + دستور مصرف!/ کاریکاتور تریاک مسموم!/ کاریکاتور گودزیلا وارد می‌شود!/ کاریکاتور آقای هیکل!/ کاریکاتور کیک تولد ٥٠ سالگی عابدزاده/ عکس محل فروش بلیط فینال جام حذفی/ عکس تصویری از «بختک» در یک کتاب نظر شمانام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید های ورزشی گاف بزرگ پرسپوليس در جذب بازيكن جديد! درگیری خلیل زاده با مدیر سپاهان بر سر رضایتنامه و رفتن به پرسپولیس مدافع پرسپولیس، ناراضی از رفتن به سپاهان بن بست در جذب پورعلی گنجی و خلیل زاده؛ مذاکره پرسپولیس با جلال حسینی/نظر باشگاه است یا برانکو؟! چرا با اعتبار من بازی می کنید؟/ در لیست مازاد پرسپولیس نیستم پرسپوليس رقيب انصاري را جذب كرد جشن تولد گرفتن دايي براي كسي كه از پرسپوليس اخراجش كرده بود! ستاره پرسپوليس در ليگ انگليس! مذاكره طاهري با مدافع ملي پوش؛ پرسپوليس - سيدجلال نهايي شد نتايج كامل روز دوم مسابقات واليبال انتخابي المپيك/ ايران همچنان در صدر پربازدید های کل اخبار مسئله احمدی‌نژاد بحرانی تمام‌عیار بود که به روی کار آمدن دولت دکتر روحانی منجر شد چرایی رای نمایندگان پارلمان دهم به لاریجانی بلاتکلیفی متقاضیان وام ازدواج / چرا سایت درخواست وام، کار نمی‌کند؟ تجمع مال‌باختگان مؤسسه ثامن‌الحجج در بلوار میرداماد / شعار علیه مدیران بانک مرکزی 4 سناریو پیش روی عارف پس از شکست در انتخابات/ عارف؛ حداد مجلس دهم می‌شود؟ سردار سلیمانی در فلوجه/ عکس شرط سیدجلال برای پرسپولیسی شدن عارف و لاریجانی روی جلد اعتماد / عکس خداحافظي با مظلومي، سلام استقلال به منصوريان! واکنش دری‌نجف آبادی به اتفاقات خرم آباد: از زمان احمدی‌نژاد همه چیز بهم ریخت/ خودشان را دلسوزتر از رهبری می دانند پربازدید ها پربحث ترین عناوین رقبای احتمالی حسن روحانی در سال 96 حج 95 منتفی شد/ علی جنتی: وزیر خارجه عربستان بی‌خود می‌گوید که ما در مذاکرات جدی نبودیم مینو خالقی؛ غایب حاضر در مجلس جدید با استفساریه کاندیداهای هیأت رئیسه مجلس دهم چه کسانی در فراکسیون امید بودند اما به عارف رای ندادند؟ اصولگراها دست به دامن‌محبوبيت‌سردار مسئله احمدی‌نژاد بحرانی تمام‌عیار بود که به روی کار آمدن دولت دکتر روحانی منجر شد 5 زخمی در درگیری حوزه علمیه خرم آباد / فحش ناموسی علیه مادر، همسر و فرزند هاشمی رفسنجانی چرایی رای نمایندگان پارلمان دهم به لاریجانی تحلیل حسین نجابت از پیروزی لاریجانی بر عارف/ ریاست لاریجانی قابل پیش بینی بود/ اصلاح‌طلبان بخاطر جوی که راه انداختند پیروز انتخابات شدند احمد خاتمی: چند خانم در «خندوانه» می‌خندند تا مردها را بخندانند، اسم این را چه بگذارم؟  (۶۳ نظر) پرونده مينو خالقي وارد فاز بي‌اخلاقي‌ها شد  (۵۹ نظر) نماینده‌ای که با یک میلیارد تومان دریافتی خود قصد سرگرم کردن مردم را دارد  (۴۸ نظر) از خان‌طومان تا خان تومان!  (۴۷ نظر) مصباحی مقدم: احمدی‌نژاد گزارشی به رهبری داد که به آخر خط رسیدیم/ احمدی نژاد به رهبری گفت اگر این دیدگاه را قبول ندارید، دیگر مسئول پرونده نیستم  (۴۶ نظر) کوچک زاده:علاوه بر حقوقم یک میلیارد تومان از مجلس دریافت کردم  (۴۳ نظر) راز شعار بازگشت احمدی‌نژاد لو رفت!  (۲۸ نظر) احمدی نژاد شعارش را عوض کرد: هر خانواده ایرانی یک استخدامی  (۲۶ نظر) حج و زیارت درباره حج 95 بیانیه صادر کرد  (۲۵ نظر)

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «4 سناریو پیش روی عارف پس از شکست در انتخابات/ عارف؛ حداد مجلس دهم می‌شود؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات