بانک مركزي در رژيم لاغري زياده‌روي كرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : بانك مركزي بيش از حد به پايين آوردن نرخ تورم بها داده در شرايطي كه شكاف توليد در وضعيت اسف‌باري به سر مي‌برد. اگر در اولويت‌هاي سياستي تجديدنظر صورت گيرد مشخص مي‌شود براي بهبود ضرايب اين متغير، اهداف نرخ تورم را بايد تعديل كرد. در واقع بانك مركزي در رژيم لاغري زياده‌روي كرده است.

به گزارش خبرنگار انتخاب اقتصادی، ابوالقاسم هاشمي كارشناس اقتصادي ضمن بيان آنكه در دنيا امروزه كانون توجه از نقدينگي به سود بانكي معطوف شده است، گفت: در كشورهاي پيشرفته ديده نمي‌شود كه روي ميزان نقدينگي مانور دهند و مديريت پول گرايشي به سمت كنترل نرخ سود بانكي دارد. دليل هم ساده است. در دنياي به هم وابسته مالي امروز نرخ سود، متغيري درون‌زاست. اما آيا استفاده از اين ابزار به صورت الگوي مشخصي صورت مي‌گيرد؟

او خاطرنشان كرد: دنيا معطوف به اين است كه نرخ تورم با تنظيم نرخ سود كنترل مي‌شود. براي اين منظور هم سه متغير مورد توجه قرار مي‌گيرد. اول نرخ تورم انتظاري، دوم شكاف ميزان توليد ملي از ميزان توليد بالقوه و سوم نرخ ارز حقيق كه قرار است اقتصاد باز كشور را بازگو كند.

هاشمي توضيح داد كه در كشورهاي جهان سوم وزن بيشتري براي تورم قائل هستند تا دو متغير ديگر. چراكه تورم بيشتر احساس مي‌شود تا بيكاري. اين در شرايطي است كه بار تكفل در ايران به 4.5 رسيده درحالي كه در كشورهاي پيشرفته 2.2 است.

او متذكر شد: امروز بانك مركزي معتقد است همه سياست‌هاي اين نهاد بايد در ذيل تورم تعريف شود. اين همان اتفاقي است كه در كشورهاي جهان سوم مي افتد. يعني بانك مركزي بيش از حد به پايين آوردن نرخ تورم بها داده در شرايطي كه شكاف توليد در وضعيت اسف‌باري به سر مي‌برد. اگر تجديدنظر صورت گيرد مشخص مي‌شود براي بهبود ضرايب اين متغير، اهداف نرخ تورم را بايد تعديل كرد. هاشمي با بيان اينكه من تاثيرات ركود را كمتر از تورم بالا نمي‌بينم افزود: بانك مركزي در رژيم لاغري زياده‌روي كرده است.

[ منبع این خبر سایت انتخاب-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بانک مركزي در رژيم لاغري زياده‌روي كرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات