کاهش قبولی داوطلبان رشته تجربی کنکور سراسری قائمشهر

سید محمد رسولی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود : قبولی سال گذشته داوطبان رشته تجربی کنکور سراسری در قائمشهر را 29و هشت صدم درصد بود این درحالیست که قبولی داوطلبان این رشته در کنکور سراسری سال 93 پنج درصد بیشتر ازاین رقم بود .
وی گرایش و تراکم زیاد دانش آموزان به رشته تجربی در دوران دبیرستان را تاثیر گذار بر فرایند قبولی و یا عدم قبولی داوطلبان کنکور سراسری دانست و ادامه داد : سهمیه معین دانشگاهها در رشته های مختلف ، سد راهی برای این سیل حضور افراد در برخی رشته ها می شود .
رئیس آموزش و پرورش قائمشهر از خانواده ها به عنوان مجموعه ای اثرگذار در هدایت تحصیلی دانش آموزان نام برد و گفت : تفکر و دیدگاه غالب خانواده هایی که فرزندانشان را به رشته تجربی سوق می دهند با هدف انتخاب شغل با جایگاه و در آمد بالای پزشکی است .
وی سهمیه قبولی داوطلبان رشته های تجربی در دانشگاه ها را به ازای هر یکصد نفر 37 نفر اعلام کرد ، ادامه داد : با توجه به این حجم و تراکم بالای حضور دانش آموزان در رشته تجربی ، بسیاری از این افراد بازماندگان از رشته موردنظرشان هستند .
رسولی همچنین به این دیدگاه دانش آموزان رشته تجربی و خانواده های آنان که به پزشکی انتخاب اصلی و غالب اول و آخر آنها است ، اشاره کرد و افزود : حتی این افراد حاضر به انتخاب رشته های غیر پزشکی نیستند و با شرکت چندین باره در کنکور سراسری به دنبال دست یافتن به شغل آرمانی پزشکی هستند .
وی همچنین با اشاره به اینکه شانس قبولی داوطلبان رشته های انسانی و ریاضی در دانشگاهها بیشتر است ، ادامه داد : در رشته انسانی و ریاضی به ترتیب 67 و 77درصد شرکت کنندگان در کنکور سراسری به دانشگاه ها راه می یابند .
رسولی خاطرنشان کرد : همین مساله و تراکم کمتر دانش آموزان در این دو رشته تحصیلی باعث شده تا 19 درصد افزایش قبولی کنکور سراسری را سال گذشته در این دو رشته شاهد باشیم .
وی که تراکم بالای دانش آموزان در رشته تجربی را پدیده غالب نظام آموزشی در شهرهای بزرگ مازندران نظیر آمل ، بابل و قائمشهر دانست و گفت : اقداماتی برای توجیه و آگاه سازی خانواده ها و دانش آموزان پایه نهم در دستور کار قرار دارد .
براساس آمار ارائه شده از سوی آموزش و پرورش قائمشهر ، 61 درصد دانش آموزان پایه نهم شهرستان در رشته تجربی تحصیل می می کنند .
***همکاری همه جانبه برای هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم قائمشهر
رئیس آموزش و پرورش قائمشهر به بخشی از برنامه ریزی و هدایت شغلی دانش آموزان اشاره کرد و گفت که برای این منظور با همکاری شهرداری این شهر در تامین وسایل ایاب و ذهاب ،دانش آموزان پایه نهم از هنرستان ها و واحدهای تولیدی بازدید می کنند .
وی ادامه داد : بازدید های میدانی دانش آموزان می تواند فرصت خوبی برای آگاهی و شناخت نوجوانان از مشاغل جامعه باشد.
رسولی همچنین از برگزاری جلسه هدایت رشته شغلی برای خانواده ها و دانش آموزان پایه نهم قائمشهر به عنوان اقدام دیگر برای این منظور نام برد و ادامه داد : از ابتدای امسال تاکنون 400 نفر در 9 جلسه هدایت رشته شغلی که در آموزش و پرورش قائمشهر برگزار شد ، شرکت کردند .
وی گفت که حضور مدیران هنرستان ها در کلاس دانش آموزان پایه نهم برای توضیح و معرفی رشته های کار و دانش از دیگر اقداماتی است که برای این امر صورت می گیرد .
رئیس آموزش و پرورش قائمشهر اظهار امیدواری کرد که با این اقدامات در مدت دو سال آینده مسیر انتخاب رشته های تحصیلی دانش آموزان شهرستان با تغییر به سمت رشته های کم تراکم سوق پیدا بکند .
وی اظهارداشت : با وجود کاهش قبولی داوطلبان رشته تجربی در کنکور سراسری ، رتبه های خوبی را دانش آموزان قائمشهر کسب کردند .
رسولی گفت : 67 رتبه زیر یکهزار کنکور سراسری سال گذشته در رشته های مختلف را داوطلبان قائمشهر از آن خود کردند ، این درحالیست 26 رتبه زیر یکهزار را داوطلبان این شهرستان در کنکور سال 93 کسب کرده بودند .
حدود دوهزار و 500 داوطلب قائمشهری در کنکور سراسری سال گذشته شرکت کردند که 41 و شش صدم درصد قبول شدند .
***ارتقای کیفیت آموزشی با برپایی کلاس های کنکور ارزان قیمت
رئیس آموزش و پرورش قائمشهر با اشاره به نزدیکی زمان برگزاری کنکور سراسری ، گفت که برای ارتقای کیفیت آموزشی و موفقیت دانش آموزان شهرستان در دستور کار قرار دارد .
وی ادامه داد : آموزش و پرورش قائمشهر کلاس های آموزش تحصیلی برای داوطلبان کنکور به قیمت پایین تر از آموزشگاههای آزاد برگزار می کند .
رسولی افزود : داوطلبان کنکور رشته های تجربی،ریاضی ،انسانی می توانند از برنامه آموزش دروس پایه و عمومی برخوردار شوند .
شهرستان قائمشهر ١٠٧مدرسه شهری و ١١٧مدرسه روستایی دارد که 47 هزار دانش آموز در این مدارس مشغول تحصیل هستند .
م م /2096/1654

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کاهش قبولی داوطلبان رشته تجربی کنکور سراسری قائمشهر» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات