یک نویسنده: ادبیات داستانی تحت تاثیر انقلاب و دفاع مقدس قرار گرفت

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا،‌ شهریار عباسی در جمع فرهیختگان کشورهای عربی و اروپایی اظهار داشت: با پیروزی انقلاب اسلامی، ادبیات داستانی تحت تاثیر انقلاب قرار گرفت و نوشتن از این رویداد بزرگ سبب شد تا داستان ‌نویسی ما علاوه بر خلاصی و جدایی از اندیشه ‌های چپ ‌گرا، حرف‌ های تازه‌ای برای گفتن داشته باشد.
نویسنده کتاب تقدیر شده سایه‌ های بلند، ادامه داد: داستان ‌نویسان ایرانی در 15 سال اخیر به دنبال شکل نوینی از نویسندگی بوده‌اند و پس از سال 1380، کشف تازه‌ ای از دنیای فوق مدرن داستان‌ نویسی اتفاق افتاده است.
وی با اشاره به روند توسعه ادبیات داستانی در کشور گفت: تمدن ایران در کنار تمدن بین ‌النهرین، از دیرپاترین تمدن ‌های دنیاست؛ چنان‌ که سنگ ‌نبشته‌ های این تمدن، حاوی داستان است.
عباسی با بیان این ‌که، از قرون گذشته ادبیات داستانی ما به شکل شعر ثبت شده، افزود: حکیم ابوالقاسم فردوسی، تاریخ باستان ایران را به شعر در آورد و در واقع، داستان را با این زبان به مردمش منتقل کرد. چرا که سطح سواد جامعه پایین بود و به خاطر سپردن شعر برای مردم، راحت ‌تر به نظر می ‌رسید.
این نویسنده با اشاره به این ‌که رمانس‌های فارسی از دوره صفویه آغاز می ‌شود، خاطرنشان کرد: شخصیت حیدر بیک در ارتباط با پهلوان ‌های دربار صفویه ساخته و پرداخته می ‌شود. این در حالی است که داستان‌ های اروپا هم از درون نظام‌ های سلطنتی شکل می ‌گیرد.
وی تاکید کرد: بین دوره رمانس و فردوسی، اولین اثر مشهور و بزرگی که از ترکیب نثر و شعر به وجود آمده، گلستان سعدی است. این اثر، اولین کتابی است که یک بخش آن به شعر و یک بخش آن به نثر می‌ پردازد و شروعی برای نثرنویسی در ایران است.
برگزیده هشتمین دوره جایزه جلال آل احمد گفت: نویسندگان ما در اواخر دوره قاجار، با شکل نوین داستان ‌نویسی غرب آشنا شدند و در سال ‌های بعد، محمدعلی جمالزاده و صادق هدایت، اولین داستان ‌نویسان مدرن ایران لقب گرفتند.
عباسی اظهار داشت: وقتی ایران در سال 1320 به اشغال نیروهای خارجی در می ‌آید و رضا خان سرنگون می ‌شود، ادبیات نیروهای چپ بر نوشته‌ های داستانی تسلط می ‌یابد و بین سال‌های دهه 1320 تا پیروزی انقلاب اسلامی، تفکر سوسیالیستی و مارکسیستی، ادبیات را تغییر می ‌دهند.
فراهنگ**9338**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «یک نویسنده: ادبیات داستانی تحت تاثیر انقلاب و دفاع مقدس قرار گرفت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات