یک پنجم پرونده های قضائی سال گذشته کشور در تهران رسیدگی شد/2 قاضی در یک اتاق قضاوت می کنند

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، غلامحسین اسماعیلی روز یکشنبه در جلسه مشترک مدیران قضائی و اداری استان تهران در عین حال به این نکته هم اشاره کرد که باید توجه داشت، پرونده‌های رسیدگی شده در دادگستری کل استان تهران به لحاظ ملی و بین‌المللی، پرونده‌های دارای چند ده هزار شاکی و با حجم چند میلیاردی بودند که حاکی از اهمیت و گستردگی کار در این دادگستری است.
اسماعیلی ادامه داد: در زمان حاضر 9 حوزه قضائی بخش، 14 دادگستری تهران و 20 مجتمع دادگاهی در شهر تهران وجود دارد.
اسماعیلی همچنین با اشاره به عملکرد شوراهای حل اختلاف در سال 94 خاطرنشان کرد: شعب شوراهای حل اختلاف استان تهران در سال گذشته به نیم میلیون پرونده رسیدگی کردند که از این شمار، 75 هزار پرونده منتهی به صلح و سازش شد.

**2 قاضی در یک اتاق قضاوت می کنند
رئیس کل دادگستری استان تهران گفت‌:اگر نگوییم تهران برای بسیاری از مقامات که ساکن این شهر هستند، مجهول است باید بگوییم تهران از لطف و رحمت بسیاری از مسئولان، مغفول مانده است.
وی با اشاره به ساختار و چیدمان واحدها در دادگستری استان تهران در تقسیمات کشوری افزود‌: در بعضی از بخش‌ها فاقد حوزه قضایی هستیم و در شمیرانات نیز واحد دادگستری نداریم. امور قضائی این شهرستان به غیر از شهر لواسان و رودبار قصران به تهران محول شده است.
این مقام قضائی خاطرنشان کرد :بسیاری از شهرستان‌های تهران اعم از اسلامشهر از نظر معضلات قضائی از برخی از استان‌های کشور بزرگ‌ ترند.
اسماعیلی اضافه کرد: در زمان حاضر 31 ناحیه دادسرا، 20 مجتمع دادگاهی و معاونت‌های ستادی دادگستری استان تهران که در ساختمان‌های متعدد پراکنده اند، مجموعا در 55 نقطه شهر تهران مستقرند که متاسفانه از این شمار، تنها 21 باب از ساختمان‌های دادگستری ملکی است و 34 باب نیز استیجاری و امانی است.
وی یاد آور شد که بیشتر این اماکن ، فرسوده و غیرقابل بهره‌برداری هستند؛ ضمن اینکه ظرفیت آنها به هیچ عنوان جوابگوی نیاز استان تهران نیست و قطعا در بعضی از این اماکن ، 2 قاضی در یک اتاق به قضاوت مشغولند.
رئیس کل دادگستری استان تهران به مشکل دسترسی مردم به واحدهای قضائی اشاره کرد و گفت: این وضعیت زیبنده شأن قضات و مردم قدرشناس تهران نیست البته با عنایت رئیس قوه قضائیه هم اکنون سه ساختمان از محل اعتبارات دولتی و 14 ساختمان نیز از محل اعتبارات ویژه رئیس دستگاه قضا در حال احداث است.
وی ادامه داد: همچنین در شهرستان‌های تهران،2 ساختمان از محل اعتبارات دولتی در دست احداث است که با آماده شدن این بناها مجموعا 231 هزار مترمربع به ساختمان‌های قوه قضائیه اضافه می‌شود.
رئیس کل دادگستری استان تهران تاکید کرد: باید در هر 22 منطقه تهران یک مجتمع دادگاهی و یک مجتمع خانواده ایجاد شود.
اجتمام ** 1193 ** 3053**1776

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «یک پنجم پرونده های قضائی سال گذشته کشور در تهران رسیدگی شد/2 قاضی در یک اتاق قضاوت می کنند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات