ادامه ریاست لاریجانی در خانه ملت/ نگاه سیاسی و اقتصادی روزنامه ها

این گزارش به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز دوشنبه 10 خرداد 1395 خورشیدی در حوزه های سیاسی و اقتصادی نگاهی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.

** تکیه دوباره لاریجانی بر کرسی ریاست مجلس
دیروز انتخابات هیات رییسه موقت مجلس دهم انجام شد و «علی لاریجانی» رییس مجلس نهم با کسب 173 رای همچنان بر کرسی ریاست مجلس باقی ماند. «محمدرضا عارف» منتخب مردم تهران و نامزد اصلاح طلبان برای ریاست مجلس اما با کسب 103 رای از صدرنشینی مجلس بازماند. روزنامه های امروز از دریچه های متفاوتی انتخابات هیات رییسه مجلس را تحلیل کردند.
«صادق زیباکلام» مدرس دانشگاه در سرمقاله روزنامه «آرمان» با اشاره به وجود سه جریان متفاوت در فهرست امید، نتیجه انتخابات را دور از ذهن ندانست و نوشت: لیست امید از سه جریان تشکیل‌ شده بود؛ یک جریان اصلاح‌ طلبانی بودند که شناسنامه‌ دار وارد شدند اما شناسنامه آنها رنگ پریده بود. گروه دوم که در لیست امید بودند اصولگرایان معتدلی بودند که به دلیل عدم وجود کاندیدای اصلاح‌طلب، از مردم درخواست شد به آنها رأی دهند و گروه سوم حاضر در لیست امید، افراد جوان تحصیلکرده بودند که با حمایت اصلاح‌طلبان به مجلس راه یافتند.
در ادامه می خوانیم: زمانی که ما آنها را اصولگرای معتدل می‌دانیم چرا باید انتظار داشته باشیم که به علی لاریجانی رأی ندهند. درصورتی‌که تندروها در قم به لاریجانی اصولگرا حمله کرده و اعتدالیون جریان اصولگرا با این‌ رفتارها مخالف هستند. نتیجه انتخابات هیات‌رئیسه شگفتی نداشت، حتی اگر عارف کمتر از 100رأی به دست می‌آورد باز هم انتظار آن وجود داشت و این تعداد رأی بیش از آنچه بود که انتظار می‌رفت.
روزنامه «اعتماد» از رای متعهدانه بیشتر اعضای فراکسیون امید به عارف گفت و با یادآوری فضای انتخابات هفتم اسفندماه و انگیزه اصلی مردم برای شرکت در انتخابات مبنی بر کمرنگ کردن جریان تندرو در مجلس شورای اسلامی، نتیجه انتخابات هیات رییسه را مثبت ارزیابی کرد و نوشت: اگر از رمانتیسم سیاسی بگذریم و در پهنه واقعیت پهلو بگیریم، می ‌توان با امیدواری گفت که تفسیر آن رویداد (انتخابات) به «پیروزی میانه‌ روی» هنوز درست و به شکلی تاثیرگذار، صادق است و چند دستاورد کوتاه‌ مدت را نیز می‌ توان برای این مدعا به گواهی گرفت؛ بخش مهمی از جریان تندروی مجلس نهم تسویه شده‌اند، گزاره رقابت سیاسی و حتی نامگذاری‌ های تغییر کرده و از دوگانه اصولگرای تندرو-اصولگرای معتدل گذشته و به رقابت اصولگرای میانه‌رو- اصلاح‌ طلب میانه ‌رو رسیده‌ایم، اصلاح‌طلبان پس از شش سال اعتمادبه‌نفس داشتن یک کاندیدای اختصاصی برای یکی از ریاست‌های سه قوه کشور را یافته‌اند و در نهایت اینکه بر دامنه پیروزی هفتم اسفند، پیروزی خرداد ٩٦ بیش از هر زمان دیگری در دسترس به نظر می‌رسد. داشته‌های خیره‌کننده‌ای به نظر نمی‌رسد اما این «گامی کوچک» در تاریخ یک کشور و «جهشی بزرگ» برای عبور از تله‌ تندروی است.
اعتماد همچنین در سرمقاله خود به ادعاهای مخالفان دولت مبنی بر شکست اصلاح طلبان در انتخابات هیات رییسه پاسخ داد و نوشت: یکی از تبلیغاتی که همواره پس از انتخابات هفتم اسفند در طیف رسانه‌های اصولگرا دنبال می‌شود این است که اصلاح‌ طلبان در انتخابات پیروز نشده‌اند، و همواره اعداد و ارقامی را نیز ملاک قرار می‌دهند اما آنها هیچگاه به این موضوع اشاره نکرده‌اند و علاقه‌مند هستند فراموش کنند بسیاری از افرادی که امروز حتی نامزد اصولگریان در هیات‌رییسه بوده‌اند به واسطه فهرست امید راهی مجلس شده‌اند و اگر نام فهرست امید را «تکرار نمی‌کردند» امروز در مجلس شادمان نبودند. این مصادره به مطلوب کردن و جعل واقعیت، رفتاری دور از اخلاق سیاسی که فقط کافی است که تحلیلگران اصولگرا (که بیشتر به طیف دلواپسان نزدیکند) با واقعیت مجلس دهم و حذف نابرجامیان کنار بیایند و بپذیرند که اکثریت مجلس دهم را اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل و اعتدالیون بر عهده دارند.
روزنامه «فرهیختگان» در گزارش خود با اشاره به همراهی لاریجانی با دولت یازدهم طی سال های گذشته، دولت را «پیروز انتخابات هیات رییسه مجلس» دانست و آورد: در ادامه پیروزی‌های سال 92 تابه‌حال بار دیگر این گفتمان «اخلاق» و «امید» بود که در عرصه رقابت سیاسی پیروز میدان شد. انتخابات هیات‌رئیسه نشان داد که دولت پیروز این انتخابات بود. علی لاریجانی پیش از این و در مجلس نهم در تصویب برجام به دولت روحانی کمک شایانی کرده بود و اکنون پاداش آن را دریافت کرد. عموم چهره‌های میانه‌رو و چهره‌های مستقل مجلس، آرای خود را به سبد لاریجانی ریختند. اینها کسانی هستند که نقش‌آفرینی بسیاری در تحولات سیاسی آینده خواهند داشت. ضمن آن که مشخص شد اصلاح‌طلبان نیز در این وزن‌کشی سیاسی 103رای دارند که این آرا در کنار آرای اغلب کسانی که به لاریجانی رای دادند، نشان می‌دهد که این دوره مجلس، دولت یک‌سال آینده را با خیال راحت سپری خواهد کرد.
در یادداشت روزنامه «ایران» می خوانیم: انتخاب مجدد جناب آقای دکتر لاریجانی به عنوان رئیس دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، نشان از آن دارد که مجلس شورای اسلامی و منتخبان جدید آن با توجه به شرایط عمومی و مهم کشور تلاش دارند تا بسترهای مناسب‌تری را برای ایجاد یک وفاق عمومی جهت حل و فصل مشکلات عمده کشور برگزینند.
حرکت در مسیر تقویت جامعه مدنی، از دیگر دستاوردهای انتخابات دیروز بود که روزنامه «ابتکار» در سرمقاله خود به آن پرداخت. به نوشته ابتکار، این مجلس، مجلس پیوستن ها و گسستن ها است. مجلس گفت و گو ها و معامله ها. توافق ها و بده بستان ها و سیاست چیست جز همین داد و دهش ها و رفت و برگشت ها و فراز و فرودها. کدام صحنه آماده تر از این تا بیاموزیم و تمرین کنیم که حذف رقیب نه ممکن است و نه مطلوب. نمی توان آنکه در آدمی ایجاد خشم می کند و ساز مخالف می زند را از صدا انداخت. پس «دیگری» را باید به رسمیت شناخت که گاه در ائتلاف ماست و گاه با ما در اختلاف محض است و این یعنی مدنیت. جامعه مدنی هیچ نیست جز تن دادن به همین خرد جمعی و آموختن اینکه نفع من در نفع دیگری است و لاجرم حذف،‌ به سود هیچکس نیست.
به رغم ارزیابی مثبت بیشتر روزنامه های اصلاح طلب و نیز نزدیک به دولت از نتایج انتخابات هیات رییسه مجلس، روزنامه های منتقد دولت از ادامه ریاست لاریجانی بر مجلس تعبیر متفاوتی داشتند.
روزنامه «کیهان» دستاورد امید در بهارستان را تقریبا «هیچ» ارزیابی کرد و نوشت: در حالی که اصلاح‌طلبان مدعی پیروزی قاطع در انتخابات بودند و بشدت از ریاست عارف حمایت می‌کردند، نامزد مورد حمایت آنان با اختلاف فاحشی کرسی ریاست مجلس دهم را به علی لاریجانی واگذار کرد.
روزنامه «جوان» هم با اشاره به نتیجه انتخابات مدعی شد: «حباب اکثریت اصلاح طلبان ترکید». به نوشته این روزنامه، سرانجام پس از ماه‌ها فضا‌سازی رسانه‌ای جریان اصلاحات درباره انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس دهم شورای اسلامی، نتیجه به دست آمده درباره ترکیب هیات رییسه این 2 نهاد، عیار اصلاح‌طلبی را روشن ساخت و حباب کاذب ایجاد شده خیلی زودتر از پیش‌بینی‌ها ترکید.

**کارشکنی عربستان و توقف حج تمتع
دیروز سازمان حج و زیارت پس از ماه ها تلاش برای رفع کارشکنی عربستان سعودی در مسیر اعزام زایران ایرانی به مراسم حج، در بیانیه ای اعلام کرد که به دلیل استمرار این کارشکنی‌ ها زایران ایرانی از حضور در مراسم حج تمتع امسال محرومند و مسوولیت این رخداد بر ‌عهده دولت عربستان سعودی است؛ خبری که موضوع بسیاری از گزارش ها و یادداشت های امروز روزنامه ها بود.
روزنامه «قانون» در گزارشی با عنوان «حماسه خودسرها»، ریشه رفتار توهین آمیز سعودی ها را در رفتار گروه های تندروی داخلی جستجو کرد و نوشت: بعد از چند ماه تایید و تکذیب های منتفی بودن حج 95، بالاخره روز گذشته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آب پاکی را روی دست منتظران حج ریخت و رسما اعلام کرد که «امسال حج نداریم.» علی جنتی تاکید کرد که «تعمدی از طرف دولت عربستان وجود دارد برای اینکه زائران ایرانی به طور رسمی نتوانند امسال تمتع را به جای آورند»؛ تعمدی که به نظر می رسد پیش از آنکه ناشی از دخالت نگاه‌های سیاسی سعودی ها بر موضوعی فرهنگی - مذهبی باشد، نتیجه رفتار تندی است که چند ماه قبل در پاسداران تهران رخ داد. آن روز که عده ای با رفتار افراطی، از دیوار سفارت عربستان بالا رفته و گلوله آتش به ساختمان انداختند، باید منتظر این روز می بودیم که سعودی ها کاملا وقیحانه از پاسخ به یک نامه رسمی سرباز زنند تا وزیر ارشاد کشور از مهم نبودن رعایت شان و امنیت زائران در سفری زیارتی و وقاحت سعودی ها در پاسخ به خواسته های ایرانی ها سخن گوید.
روزنامه «جمهوری اسلامی» هم در یادداشتی آورد: بدین ترتیب یکبار دیگر مقامات عربستان با توسل به انواع شیوه‌ها برای کارشکنی در امر حج، حق شرعی برگزاری حج را از مردم ایران سلب کردند و با تلاش در این زمینه مرتکب ظلم بزرگی علیه این ملت مسلمان شدند. در این مقوله ملت ایران مظلوم واقع شده و علیرغم آنکه صبر و انتظاری طولانی از خود نشان داد ولی در نهایت نیز به خاطر رفتار کینه‌توزانه مقامات ریاض، از حق شرعی خود محروم شد.
به نوشته این روزنامه، هرگز انتظار نمی‌رفت دولت عربستان از جایگاه و موقعیت خود علیه ضیوف الرحمن سوءاستفاده کند و ذهنیتی منفی و غیرقابل دفاع از خود به جا بگذارد. اگرچه فرصت‌های زیادی در این مقوله به هدر رفته و شاید امکان جبران بسیاری از موارد به خاطر سپری شدن زمان طلایی فراهم نباشد اما دولت عربستان هنوز هم فرصت دارد گذشته‌ها را تا حدودی جبران کند. در غیر این صورت، علاوه بر اینکه آل سعود باید پاسخگوی عواقب تضییع این حق شرعی باشند، این واقعیت را نیز باید بپذیرند که با چنین روشی در جهان اسلام منزوی خواهند شد و این واقعیت که حکام سعودی کفایت لازم را برای مدیریت حج ندارند برای ملت‌های مسلمان به اثبات خواهد رسید. تردیدی وجود ندارد که عملکرد آل سعود در محروم ساختن زایران ایرانی خانه خدا از انجام فریضه حج، نقطه سیاه دیگری در پرونده این خاندان به ثبت رسانده است.
همچنین به نوشته روزنامه «جام جم»، عربستان سعودی در شرایط کنونی به موضوع حج در یک قالب سیاسی می‌نگرد و نه دینی و دلیل چنین رویکردی را می‌توان در نگرانی این کشور از بیداری اسلامی در 6 سال گذشته دانست.
جام جم نوشت: دولت عربستان در همین چارچوب به حجاج برخی کشورها که نگاهی مترقی در حوزه سیاست دارند و بخشی از نگاه مترقی آنها در تضاد با نظام‌ها و کشورهای مرتجع است، نگاه منفی دارد و همواره به دنبال ایجاد مانع برای برگزاری امن و توام با شان و حیثیت مردم این کشورها از جمله مردم ایران است. بر اساس همین تحلیل می‌توان گفت بخش عمده‌ای از اقدامات جنایت‌باری که سال گذشته در عربستان شکل گرفت از جمله فاجعه منا، حوادث عامدانه‌ای بود، اما سیاستی که عربستان سعودی دنبال می‌کرد این بود که هزینه‌های ناشی از عدم حضور زائران کشورهای مسلمان را نپردازد و بخصوص در موضوع حج ایرانیان، تلاش کرد ایران را مقصر جلوه دهد. مذاکراتی هم به صورت صوری انجام دادند، ولی در این مذاکرات برخوردشان توهین‌آمیز بود، اما طرف ایرانی در راستای اصل دیپلماسی عمومی و البته با هدف عمل به وظیفه شرعی خود در این مذاکرات حضور یافت.

***سفر سیاسی- اقتصادی ظریف به اروپا برای بهره گیری از نتایج برجام
«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان دیروز همراه هیاتی اقتصادی سفر خود را به چهار کشور اروپایی لهستان، سوئد، فنلاند و لتونی آغاز کرد؛ سفری که به تعبیر روزنامه ها، افزون بر توسعه روابط سیاسی و اقتصادی، گام مهمی در مسیر تقویت بخش خصوصی به شمار می رود.
روزنامه «تجارت» در این زمینه نوشت: سفر هیات های تجاری ایرانی به سرزمین همتایان خود علاوه بر اینکه منجر به معرفی زمینه های مشترک همکاری می شود نشان از قاطعیت ایران برای گسترش روابط اقتصادی با کشورهای دیگر دارد. همراهی هیات های تجاری و اقتصادی با هیات های سیاسی در سفر به کشورهای مختلف جهان هدفگذاری دولت یازدهم برای گسترش روابط دو جانبه و توسعه مناسبات اقتصادی را نشان می دهد. آخرین سفر دوره ای وزیر امور خارجه مربوط به آسیای جنوب شرقی و همچنین نیوزلند و استرالیا بود؛ اکنون سفر به چهار کشور اروپایی دومین سفر دوره ای وزیر امور خارجه به همراه تیم 60 نفره اقتصادی پس از حصول برجام است . ترکیب این سفر نشان می دهد باید از این به بعد بیش از گذشته شاهد آثار برجام باشیم.
روزنامه آرمان هم در یادداشتی آورد: ظریف برای گفت‌وگو و رایزنی در ابعاد مختلف تجاری، اقتصادی و منطقه‌ای به چهار کشور اروپایی لهستان، سوئد، فنلاند و لتونی به همراه هیات بزرگ تجاری از اتاق بارزگانی ایران سفر می‌کند، چراکه کشورهای مختلف توانمندی‌های گوناگونی دارند که می‌توان از بازار آنها و متقابلا سرمایه‌گذاری‌هایشان در ایران بهره برد و بعضا شاید این سفرها در بازار رقابتی ورود تکنولوژی به کشور موثر باشد در نتیجه در روابط بین‌الملل و آرای آنها در محافل بین‌المللی و نیز در روابط دو جانبه با این کشورها اثر گذار است، زیرا هر چقدر ایران روابط گسترده‌تری با این کشورها داشته باشد به طور قطع در پیشبرد اهداف سیاست خارجی مطلوب‌تر عمل خواهد کرد. در نتیجه برجام تنها محدود به قدرت‌های صنعتی جهان « 1+5» نمی‌شود و کشورهای دیگری علاوه بر این قدرت‌ها وجود دارند که با آنها می‌توان مراودات خود را توسعه ببخشیم.
**گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**9275** 9283** 9279

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ادامه ریاست لاریجانی در خانه ملت/ نگاه سیاسی و اقتصادی روزنامه ها» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات