راهی برای انفاق موثر و پایدار با حفظ کرامت انسان‌ها

حتما در ماه های اخیر با افراد یا نمایندگان موسسات خیریه که در خیابان ها جلوی افراد را می گیرند و آنها را در معذوریت قرار داده و کمک جمع می کنند برخورد داشته اید. از طرفی بعضی وقتها مخاطبان در شرایطی نیستند که بتوانند کمک زیادی بکنند اما در شرایط سختی قرار می گیرند و از طرف دیگر همیشه این عدم اطمینان برای کسی که کمک می کند وجود دارد که آیا کمکش در راه درستی صرف خواهد شد یا نه و اینکه آیا با این «پول» کار بهتری می شود انجام داد یا نه. راهی برای انفاق موثر و پایدار با حفظ کرامت انسان‌هاسرویس اجتماعی فردا: حتما در ماه های اخیر با افراد یا نمایندگان موسسات خیریه که در خیابان ها جلوی افراد را می گیرند و آنها را در معذوریت قرار داده و کمک جمع می کنند برخورد داشته اید. از طرفی بعضی وقتها مخاطبان در شرایطی نیستند که بتوانند کمک زیادی بکنند اما در شرایط سختی قرار می گیرند و از طرف دیگر همیشه این عدم اطمینان برای کسی که کمک می کند وجود دارد که آیا کمکش در راه درستی صرف خواهد شد یا نه و اینکه آیا با این «پول» کار بهتری می شود انجام داد یا نه.
 
در دین مبین اسلام و تمام ادیان الهی به انفاق سفارش شده است. معمولا در کشور ما انفاق به شیوه سنتی در قالب صدقه انجام می شود. اما مشکلی که این روش به همراه دارد این است که اولا هیچ وقت به استقلال مالی کسی که مورد کمک قرار می گیرد منتهی نمی گردد و ثانیا درخواست کمک در بسیاری از موارد با «تکدی گری» اشتباه گرفته می شود. این موضوع در بسیاری از موارد باعث آسیب دیدن غرور و شخصیت کسی که به کمک نیاز دارد یا کسی که از طرف او درخواست کمک می کند می شود. به همین دلیل است که بزرگان دین پنهانی به افراد نیازمند کمک می کردند. اما زمانی که مقیاس پروژه خیریه، بزرگ باشد و افراد زیادی را درگیر کند طبیعتا به مبلغ بالاتری نیاز است که تامین شدن آن با مشارکت تنها یک فرد امکان پذیر نیست. اینجاست که کمک جمعی معنا و مفهوم می یابد: گلریزان در فرهنگ ایرانی که نمادی از ضرب المثل مشهور قطره قطره جمع گردد... است.
 
پلتفرم دونیت با هدف تامین سرمایه به شکل جمعی (کراودفاندینگ) برای پروژه هایی که تاثیر اجتماعی قابل ملاحظه ای دارند در سال 93 شروع به کار کرده است. این پلتفرم تا امروز توانسته است حدود 125 میلیون تومان با مشارکت هزاران نفر از علاقمندان به ایجاد تغییرات مثبت در سطح جامعه (با ذکر نام  یا بدون آن) برای پروژه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اشتغالزایی و محیط زیستی جمع آوری نماید.  
 
دونیت در بستری از اعتماد و شفافیت، علاوه بر اینکه به افراد کمک می کند منابع مالی لازم برای تحقق اهداف عام المنفعه خود را فراهم کنند، از ابتدا با وارد کردن مخاطبان در فرآیند تایید پروژه در قالب داوری جمعی و ارائه گزارش های منظم  پس از اجرای پروژه این اطمینان را برای آنها به وجود می آورد که کمکشان به صورت هدفمند در قالب موضوعی که دغدغه شان است تاثیر ایجاد می کند.
 
تا کنون دونیت بازخوردهای بسیار مثبتی از مخاطبان خود – چه تعریف کنندگان پروژه ها و چه حمایت کنندگان– دریافت کرده است. به عنوان نمونه: «موسسات و مجموعه های خیریه در جامعه ما زیاد هستند اما به ندرت می شود یک مجموعه را پیدا کرد که توسط یک تیم کاملا متخصص اداره شود؛ تیمی که با تکیه بر توانایی های جمعی، روشهای خلاقانه جدید برای کمک رساندن به جامعه را پیش‌ بگیرند». او معتقد است که دونیت در آینده نزدیک گشایش بزرگی را در تامین سرمایه برای پروژه های عام المنفعه ایجاد خواهد کرد.
 
برای کسب اطلاعات بیشتر در باره دونیت، نوع پروژه ها و نحوه کمک، به وبسایت 2nate.com  مراجعه کنید.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «راهی برای انفاق موثر و پایدار با حفظ کرامت انسان‌ها» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات