مسجد جامع مریاباد -آکا

ایرانگردی ، ایرانشناسیشهرهای استان یزد- دیدنی های استان یزد

آکاایران: این بنا در حاشیه شمال شرقی یزد- در محل آبادی قدیمی مریاباد- مقابل بقعه زیارت زرندیان واقع گردیده و امروزه ( 1350 ش) به صورت ویرانه ای درآمده است . بر طبق نوشته کتاب های تاریخ یزد، این بنا را مریم ترکان، مادر سلطان قطب الدین بن عزالدین لنگر بن وردانزور، در سال 625ه-.ق بنا کرد و مدتی بعد توسط پسر ابو سعید خراب شد تا اینکه در سال 844 ه- . ق، با ترغیب و اهتمام مولانای اعظم شمس الدین محمد بافقی، توسط اهالی محل بازسازی گردید . در جامع مفیدی (تألیف 1082 – 1090 ه-. ق) ذکری از این مسجد نشده و به نظر می رسد که در زمان تألیف این کتاب ، معمور نبوده است . ویرانه های بنا، مؤید عظمت و جلال مسجد در دوره آبادانی است .از هموطنان عزیز ساکن یزد تقاضا می شود در صورت داشتن تصاویری از مسجد جامع مریاباد آنرا از طریق ایمیل (info@seeiran.ir) برای ما ارسال نمایند.


,[categoriy]

مسجد جامع مریاباد

مسجد جامع مریاباد -آکامسجد جامع مریاباد -آکا

آکاایران: مسجد جامع مریاباد

[ منبع این خبر سایت آکاایران-ایرانشناسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مسجد جامع مریاباد -آکا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات