سلامت و اقتدار کشور در سایه وجود دستگاه قضایی سالم و مقتدر است

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، آیت الله صادق آملی لاریجانی روز دوشنبه در جلسه مشترک مدیران قضایی و اداری استان تهران که در دادگستری کل استان تهران برگزار شد، افزود: دستگاه قضایی عهده دار مسائل خطیری است و به لحاظ شرعی نیز قاضی دارای اختیارات بسیار مهمی است.
وی ادامه داد: اگر قاضی دارای شرایط باشد به گفته همه فقها باید تسلیم رای او بود.
آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به وظایف دستگاه قضایی که در قانون اساسی نیز به آن اشاره شده، گفت: در قانون اساسی علاوه بر قضاوت، بحث بازرسی کل کشور نیز برای قوه قضاییه دیده شده و همچنین در دیوان عدالت اداری که بر دستگاه های اجرایی نظارت دارد مصوبات دولت که برخلاف قانون باشد را ابطال می کند.

** دستگاه قضایی باید اقتدار، استقلال و کارآمدی داشته باشد
وی افزود: دستگاه قضایی باید اقتدار، استقلال و کارآمدی داشته باشد و اگر هر یک از این اجزای مهم را نداشته باشد نمی تواند به نحو صحیح قوانین را اجرا کند.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به وجود عدالت در رای قاضی گفت: برای رسیدن به این مهم قاضی باید دانش کافی برای صدور رای داشته باشد و برخی فقها گفته اند که قاضی باید مجتهد باشد و انتصاب ما برای قضات از این باب بنا به ضرورت است اما در عین حال قاضی باید به قوانین واقف باشد.
آیت الله آملی لاریجانی افزود: اگر دستگاه قضایی سالم و مقتدر باشد کل نظامات کشور نیز سالم و مقتدر خواهند بود.

** در وظایف خود نباید جزیره ای عمل کنیم
وی ادامه داد: در اجرای وظایف خود نباید جزیره ای عمل کنیم بلکه با تعامل با قوا و نهادهای دیگر به صورت صحیح و منطقی در اجرای قوانین گام برداریم و امروز نظام نیازمند این تعامل است.
رئیس دستگاه قضا گفت: برای ارزیابی صحیح نحوه عملکرد دستگاه های قضایی باید واقعیت های مجموعه قضایی را در مجموع محاسن و معایب آن ببینید و در قانون اساسی وظایفی داریم که باید وضعیت امروز خود را با آن بسنجیم.
وی ادامه داد: برای رسیدن به هدف و غایت باید بدانیم در کجا قرار داریم و برای فهم این مساله محاسن و معایب قوه قضاییه هر دو دیده شود و برای ارزیابی یک مسئول باید مجموعه محدودیت های او را هم ببینیم.
آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به کمبود نیروی انسانی، کمبود منابع مالی و کمبود مکانی در قوه قضاییه گفت: بحث نیروی انسانی بسیار مهم است و با بررسی آمار و میزان پرونده های رسیدگی شده در شعب می توان کمبود نیروی انسانی را فهمید.
وی ادامه داد: امروز پس از پنج سال از سال 89 که شروع به جذب قاضی کردیم، چهار هزار قاضی به دستگاه قضایی اضافه شد که با توجه به مجموع قضات از سال 89 که هشت هزار قاضی داشتیم حدود نیمی به این تعداد اضافه شده است.
ادامه دارد...
اجتمام ** 1193 ** 9132 ** 1071

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سلامت و اقتدار کشور در سایه وجود دستگاه قضایی سالم و مقتدر است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات