سازمان استاندارد فقط ناظر 52 استاندارد اجباری خودرو و قطعات است و لاغیر

قطعه خودرو مدیرکل سازمان استاندارد استان تهران گفت: سازمان ملی استاندارد به غیر از ۵۲ استاندارد اجباری خودرو و قطعات در مورد کیفیت سایر قطعاتی که به کشور وارد می‌شود نظارتی ندارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، افزایش واردات کالاهای مشابه تولید داخل و عدم نظارت بر واردات قطعات بی کیفیت صنعت خودرو باعث شده تا بسیاری از تولیدکنندگان قطعات خودرو از این موضوع گله مند بوده و خواستار کمک دولت برای جلوگیری از بروز این مشکل برای حمایت از تولید داخل باشند.

به گفته تولیدکنندگان، قاچاق بالای قطعات خودرو ضربه شدیدی را به واحدهای تولیدی وارد کرده و متأسفانه از مبادی مختلف کالا به صورت ته لنجی از مرزها وارد کشور می‌شود و بسیاری از کارخانه ها به همین دلیل بخشی از ظرفیت خود را تعطیل کردند و هر روز مشکلات آنها افزوده می‌شود، این در حالی است که گمرک و سازمان ملی استاندارد در این رابطه اقدامات لازم را انجام نمی‌دهند.

 مسلم بیات مدیرکل استاندارد استان تهران در این ارتباط به خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم می‌گوید: براساس قانون 56 استاندارد اجباری برای خودرو و قطعات آن تعریف شده است، از این میان 52 استاندارد توسط سازمان ملی استاندارد و سه مورد توسط محیط زیست و یک مورد نیز به صورت مشترک با دستگاه‌های مربوطه و سازمان بهینه سازی مصرف سوخت مورد نظارت قرار می‌گیرد.

وی با اعلام اینکه سازمان ملی استاندارد به غیر از 52 استاندارد اجباری در مورد کیفیت سایر قطعات خودرو که به کشور وارد می‌شود نظارتی نخواهد داشت، گفت: در استان تهران نیز ما براساس گواهی بازرسی صادره از مبدأ و یا مقصد آزمون تست انطباق قطعات را مطابق با استانداردهای ملی انجام می‌دهیم تا قطعه بی کیفیتی در چارچوب این استانداردها وارد کشور نشود.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا سازمان ملی استاندارد درباره کیفیت سایر قطعات خودرو وارداتی به کشور نظارتی ندارد، افزود: حضور سازمان ملی استاندارد و نظارت آن در سایر قطعات ملزم به تدوین استانداردهای جدید است. درحال حاضر نیز مشغول بررسی و بازنگری 52 استاندارد اجباری خودرو هستیم.

عنوان استانداردهای 56 گانه اجباری خودرو و قطعات به شرح زیر است:

 

 

انتهای پیام/

 

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سازمان استاندارد فقط ناظر 52 استاندارد اجباری خودرو و قطعات است و لاغیر» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات