آلمان در پی احیای روابط تجاری پیشاتحریم با ایران

مدیرعامل اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان گفت: هرچند ایران دارای رتبه چهارم ذخایر نفت و رتبه نخست ذخایر گاز جهان و سرشار از منابع طبیعی فراوان است اما در زمان دولت قبل در سال 2004 رکود شدیدی در ایران آغاز و اقتصاد آن زمین گیر شد.

به گزارش عصرایران، رنه هارون (Rene Harun) در نشست معرفی فرصت های همکاری و سرمایه گذاری شرکت های ایرانی و آلمانی گفت: از زمان فعالیت دولت روحانی شاهد رشد اقتصادی خوب و افزایش سه درصدی تولید ناخالص داخلی ایران هستیم؛ به ویژه پس از اجرایی شدن برجام روند رشد اقتصادی مثبت شده است.

مدیرعامل اتاق ایران و آلمان افزود: تورم یکی از بزرگترین مشکلات ایران در سال های گذشته بود به طوری که رقم 45 درصد را در زمان احمدی نژاد تجربه کرد اما دولت روحانی توانست در مدت زمان کوتاهی آن را مدیریت کرده و به حدود 10 درصد برساند.

وی با اشاره به نرخ رسمی 11 درصدی بیکاری در ایران، گفت: 25 درصد جوانان ایرانی تحصیل کرده اما بیکارند؛ زیرا فرصت های اشتغال در این کشور کم است و بر این اساس باید به توسعه فرصت های اشتغال در ایران با سرمایه گذاری خارجی اندیشید.

به گفته هارون، پیش از تحریم ها آلمان مهمترین شریک تجاری ایران بود و امروز آمادگی داریم روابط تجاری بین دو کشور را به سطح خوب گذشته بازگردانیم.

وی همچنین به کاهش قیمت نفت به عنوان دیگر معضل اقتصاد ایران اشاره و خاطرنشان کرد: ایران سعی دارد 25 درصد درآمد خود را از نفت و گاز و 75 درصد دیگر را از سایر منابع کسب کند.

مدیرعامل اتاق ایران و آلمان یادآورشد: براساس گزارش های جهانی، رتبه ایران در بهبود فضای کسب و کار از 152 به 118 ارتقاء یافته که دستاورد دولت روحانی است که نسبت به رتبه 130 هندوستان در این زمینه، موفقیت دولت را نشان می دهد.

وی، کاهش نرخ بیکاری 11 درصدی در ایران را نیازمند سرمایه گذاری بیشتر دانست و گفت: این مساله می تواند فرصت مناسبی برای شرکت های آلمانی برای حضور هرچه بیشتر در ایران باشد.

مدیرعامل اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان در ادامه به جریمه 500 میلیون یورویی بانک های آلمانی به دلیل همکاری با بانک های ایرانی در دوران تحریم اشاره کرد و افزود: هنوز بسیاری از فعالان اقتصادی در آلمان برای توسعه بیشتر کار با بانک های ایرانی ترس و واهمه دارند.

وی همچنین، واردات ماشین آلات و فناوری جدید، دارو، تکنیک ها و مهارت های الکترونیکی، صنایع دارویی، صنایع خودروسازی، بهبود وضعیت کیفی خودروهای ایرانی، بهبود وضعیت بیمارستان ها، توسعه پتروشیمی و توسعه انرژی های تجدیدپذیر را از جمله فرصت های سرمایه گذاری در ایران برشمرد.

هارون گفت: در سال های گذشته با انتشار اخبار نادرست و احمقانه، تصویر نامناسبی از ایران به ما نشان داده شده است اما در مدت حضور 6 ماهه در ایران، آن مملکتی زیبا و دارای مردمانی گرم و صمیمی یافتم.

اقتصاد ایران درسال های آینده متحول می‌شود

معاون اقتصادی سفارت آلمان در تهران نیز در این نشست گفت: مهار تورم و نوسانات نرخ ارز از جمله اقدام های مثبت انجام شده در سال های گذشته در ایران بود و در صورت تداوم روند مثبت در پیش گرفته شده، اقتصاد ایران در سال های آینده متحول خواهد شد.
 
اولیویور پورتف (Oliver Portoff) افزود: تا یک سال پیش جو متفاوت از فضای کنونی در ایران حاکم بود ، اما پس از جولای 2015 و توافق هسته ای ایران و 1+5 ، هر چند روز یکبار شاهد حضور هیات ها و شرکت های خارجی در ایران هستیم.

معاون اقتصادی سفارت آلمان گفت: این مهم نشاندهنده علاقمندی زیادی است که از سوی خارجی ها برای کار در ایران وجود دارد.

پورتف افزود: ایران با دارا بودن منابع غنی نفت و گاز، نیروی کار جوان و تحصیلکرده و فرصت های شغلی زیاد، بازاری بزرگ است که باید به گسترش صنایع در آن به ویژه صنایع باکیفیت آلمانی کمک شود.

وی یادآور شد، ایران کشوری است که موفق شده در دوران سخت تحریم ها به بقای خود ادامه دهد و امروز نیاز به سرمایه گذاری مالی، انتقال فناوری و ایجاد اشتغال مهمترین خواسته های دولتمردان این کشور در مراوده با خارجی ها است.

معاون اقتصادی سفارت آلمان افزود: تاکنون یادداشت تفاهم های زیادی بین ایران و هیات های مختلف خارجی به امضا رسیده که تحقق آن نیازمند صبر و شکیبایی است.

وی ادامه داد: ایران به مدت 10 سال از همه ساختارهای مالی بین المللی دور بوده و رفع این مشکلات زمان بر است.

پورتف بطور نمونه به سیستم بانکداری ایران و فاینانس(تامین مالی) به عنوان یکی از مهمترین مشکلات اشاره و خاطرنشان کرد: فقط بانک های اروپایی می توانند این مشکل را برطرف کنند.

وی یادآورشد: هم اینک نقل و انتقال پول بین دو کشور توسط یک بانک ایرانی در هامبورگ در حال انجام است اما هنوز بانک های داخلی ایران نمی توانند پول از هامبورگ به داخل کشور منتقل کنند.

معاون اقتصادی سفارت آلمان افزود: شرکت های آلمانی باید آنچه که شرکت های ایرانی برای کسب و کار در داخل کشور به آن نیاز دارند را به خوبی شناسایی کرده و بدانند که لازمه آن شفافیت در کار، شفافیت در عملیات بانکداری، حسابرسی، ممیزی و ... است؛ همه این مسائل باید برای بانک های آلمانی روشن و مشخص باشد.

این مقام مسئول آلمانی ادامه داد: با فعالیت دولت جدید(یازدهم) در ایران، کنترل نوسانات نرخ ارز و مهار تورم در سال های گذشته مشاهده شد و اطمینان داریم اقتصاد ایران در سال های آینده متحول خواهد شد.

ریختن ترس خارجی ها از حضور در ایران

در ادامه این نشست، رئیس مرکز تجارت جهانی ایران گفت: مهمترین تاثیر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، فروریختن ترس خارجی ها از حضور و سرمایه گذاری در ایران است.

محمدرضا سبزعلی پور افزود: برجام اصطلاحی شیرین و خوشایند در ادبیات سیاسی و اقتصادی کشور پس از مدت زمان طولانی و خسته کننده جنگ اقتصادی بین ایران و غرب بود.

به گفته این مقام مسئول، برجام سرآغازی برای ملحق شدن ایران به اقتصاد جهانی شده است.
سبزعلی پور افزود: اجرایی شدن برجام تاثیر روانی بسیار خوبی در جامعه ایران و خارج از ایران به وجود آورد، به طوری که ترسی که خارجی ها در 12 سال گذشته از مراوده با ایرانی ها داشتند اندک اندک فرو ریخت.

وی در ادامه با اشاره به پیامدهای برجام یادآور شد: تبلیغات مثبت انجام شده درباره برجام توسط دولتمردان، سطح توقع مردم را از آن بالا برد به طوری که اجرای برجام را راهکار حل همه مشکلات می پنداشتند.

رییس مرکز تجارت جهانی ایران ادامه داد: اجرا نشدن صحیح برجام می تواند سبب نارضایتی عمومی شده و کم کم به سلب اعتماد مردم از دولتمردان بینجامد.

به گفته این مقام مسئول، برجام قرار نیست در ایران مدینه فاضله بسازد، بلکه امکانات و فضای خوبی برای اقتصاد کشور فراهم می کند تا با همراهی مدیران شایسته در فضای ایجاد شده مشکلات اقتصادی را هر چه بیشتر کاهش دهد.

وی در ادامه مهمترین چالش برجام را مشکلات و موانعی دانست که برای مراوده بانک ها و شرکت های آمریکایی با ایران ایجاد شده و همین مساله منجر به افزایش ترس شرکت ها و بانک های اروپایی برای ارتباط با ایران شد.

سبزعلی پور اضافه کرد: مشکلات اقتصادی بازمانده از دولت قبل موجب شد اقتصاد ایران راکد و زیر صفر باقی بماند اما پس از برجام، درخت اقتصاد ایران سرسبز شده و به میوه دهی و باردهی نزدیک شده است اما آمریکا دوست دارد میوه نوبرانه این درخت را خودش بچیند و سایر کشورها از آن بی بهره باشند.

این مقام مسئول تاکید کرد: اروپایی ها با دانستن این مساله نباید هیچگاه پا پس بکشند.

وی گفت: امروز کاسبان تحریم که در آن زمان به منافع زیادی دست یافتند نمی خواهند منافع خود را از دست بدهند و به دنبال ماهی گیری از آب گل آلود هستند.

وی یادآورشد: موازنه تجاری ایران و آلمان در سال 2004 و پیش از تحریم ها افزون بر 3.5 میلیارد یورو بود و دو کشور در زمینه سرمایه گذاری و بیمه روابط نزدیکی با یکدیگر داشتند.

سبزعلی پور خاطرنشان کرد: امروز ایران و آلمان به گسترش همکاری ها با یکدیگر تمایل دارند و پیش بینی می شود با اجرایی شدن کامل برجام، وضعیت تجاری دو کشور بهبود یابد.

وی ابراز امیدواری کرد، سقف پوشش بیمه هرمس که در سال های گذشته در ایران 5.5 میلیارد دلار بود با اجرایی شدن برجام حداقل تا هفت میلیارد دلار افزایش یابد.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران گفت: انتظار می رود شرکت های آلمانی در کنار سرمایه گذاری، به انتقال مدیریت و فناوری در ایران نیز بپردازند.

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آلمان در پی احیای روابط تجاری پیشاتحریم با ایران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات