فعالان ادبی ترکیه‌ای حامی فلسطین هنوز به دنیا معرفی نشده‌اند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رو خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، بیست و چهارمین نشست «كبوتران مسجد دوردست» نهم خرداد ۱۳۹۵ با موضوع «نقش ادیبان و هنرمندان ایران و تركیه در ثبت وقایع ناوگان آزادی غزه» در سالن سلمان هراتی حوزه هنری برگزار شد.

در این نشست، ویسل باشچی، عضو هیئت علمی دانشگاه ماردین تركیه با بیان اینكه همه مردم تركیه، حامیان فلسطین هستند، اظهار كرد: نه تنها اسلام‌گراها، بلكه افرادی با طرز فكرهای دیگر هم از قدیم حامی فلسطین بوده و در این باره اتفاق نظر دارند.

وی اشاره كرد: در اینكه دولت تركیه نتوانسته به خوبی در زمینه حمایت از فلسطین قدم بردارد و حتی شاهد سوءاستفاده‌ها و استفاده های ابزاری از حامیان فلسطین بوده ایم شكی نیست. بعد از ماجرای ناوگان آزادی غزه، شاهد این بودیم كه دولت تركیه در موضعی، آن افراد مبارز را شهید محسوب كرد اما در سال های بعد این رویه عوض شد و دولت زیر سیطره رویدادهای سیاسی قرار گرفت.

باشچی تاكید كرد: با این حال نهادهای مردمی همچنان تلاش می كنند كه یاد شهدایی كه در راه فلسطین جانشان را فدا كردند حفظ كنند و چند شهرداری هم به اسم این شهدا پارک‌هایی را نام‌گذاری كرده اند.

این استاد دانشگاه همچنین اظهار امیدواری كرد: امیدواریم فاصله بین دولت و ملت در این زمینه كم شود و در قبال فلسطین، موضع‌گیری انقلابی منطبق بر دیدگاه های امام خمینی(ره) را داشته باشیم.

مردم آزاده از كشورهای مختلف، حامی فلسطین هستند

علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری نیز در این نشست با بیان اینكه مردم كشور ما نیز به شدت حامی فلسطین هستند، گفت: با این حال می دانیم كه ما تنها نیستیم كه در این راه گام برمی داریم بلكه در بین ملت های دیگر هم افراد زیادی هستند كه جدا از دولت هایشان فكر می كنند و برای آزادی فلسطین هر كمكی بتوانند انجام می‌دهند.

این شاعر افزود: در جریان جنگ سی و سه روزه نیز تصمیم گرفتیم هر روز یك شعر خوب برای این مردم مظلوم ارائه دهیم و در جست‌وجوهایمان به این برخوردیم كه شاعران زیادی از كشورهای دیگر به زبان‌های مختلف در حمایت از این مظلومان شعر سروده اند.

وی با تاكید بر نقش مهم حوزه هنری در دفاع از مردم فلسطین اظهار كرد: این نهاد پررنگ‌ترین اقدامات را در زمینه حمایت از مردم فلسطین و زنده نگه داشتن یاد شهدای مقاومت انجام می دهد، در حالی كه لازم است گوشزد شود دولت و مجلس شورای اسلامی نیز این مسئله را فراموش نكنند؛ چراكه مجلسی كه درباره فلسطین و هولوكاست موضع بگیرد، به آن میتوان مجلس شجاع نام داد.

قزوه درباره حمایت مردم تركیه از فلسطینی ها نیز توضیح داد: مردم تركیه، نویسندگان و شعرای تركیه و بسیاری از اعضای مجلس این كشور حامیان مردم فلسطین هستند. با این حال بسیاری از نویسندگان و فعالان این عرصه هنوز شناسانده نشده اند كه جا دارد در همایش ها و بزرگداشت‌هایی، بیش از این بر نام و تلاش آن ها تاكید شود.

حوزه هنری از پیشگامان دفاع از فلسطین است

ناصر ضرابی زاده، مسئول دفتر هنر و ادبیات بیداری، نیز با اشاره به تلاش هایی كه تاكنون هنرمندان برای زنده نگه داشتن یاد تلاشگران آزادی فلسطین انجام داده اند، گفت: حوزه هنری اقدامات زیادی در زمینه هنر و ادبیات در ثبت وقایع ناوگان آزادی غزه انجام داده، این نهاد فرهنگی از پیشگامان دفاع از فلسطین است و همواره سعی كرده تلاش قلمی برای كسانی انجام دهد كه در راه آزادسازی فلسطین از جان و مالشان دریغ نكردند.

وی با اشاره به یادواره ادبی امواج بیداری كه در حوزه هنری برگزار شد، گفت: در این فراخوان حدود ۵۰۰ اثر از اقصی نقاط كشور با موضوع كشتی مرمره به دست ما رسید كه هم آثار ادبی مناسب بزرگ‌سالان و هم مناسب كودكان و نوجوانان را شامل می شد. همچنین كتاب هایی با این موضوع برای كودكان در دست تهیه است كه یكی از آن ها به نام «مروارید سرخ» است و امیدواریم به زودی منتشر شده و به دست كودكان برسد.

 ضرابی زاده درباره مستندهایی كه در این زمینه تولید شده است نیز گفت: مستند ۶ قسمتی كه به نام «موج بیداری» از سوی حوزه هنری تولید شد، در اولین روز قدس بعد از ماجرای كشتی مرمره از شبكه یك پخش شد و پس از آن در شبكه های كشورهای دیگر به نمایش درآمد.

این مسئول فرهنگی تاكید كرد: همچنین نشست های هم اندیشی زیادی با نویسندگان تركیه و ایرانی حوزه مقاومت فلسطین برگزار شد كه تاثیر بسیار خوبی بر هم‌افزایی شاعران، نویسندگان و متفكران دو كشور داشت و امیدواریم ثمره این هم اندیشی ها را در آینده بیشتر شاهد باشیم.

باید علت استقبال از داعش را پیدا كرد

حجت الاسلام سید حسن مبارز نیز از دیگر افرادی بود كه در این نشست به سخنرانی پرداخت و با اشاره به خطراتی كه امروز دنیای اسلام را تهدید می كند، گفت: قرائت جدید از اسلام كه مطابق میل مستكبرین باشد از مسائلی است كه امروزه آن را در كشورهایی مانند مصر و تركیه شاهدیم و وظیفه اندیشمندان و شاعران مبارز است كه با چنین فضاهای فكری مقابل كنند.

این روحانی جوان با اشاره به موضوع مهم داعش و لزوم شناخت و مقابله با آن تاكید كرد: باید از خودمان بپرسیم چه می شود كه افراد زیادی از كشورهای مختلف به این گروه انحرافی و تندرو می‌پیوندند؟ تا زمانی كه نتوانیم علت یابی كنیم، نمی توانیم برای مقابله با آن ها تصمیم های درست گرفته و در این مبارزه پیروز باشیم.

حجت الاسلام مبارز همچنین افزود: همان طور كه علامه جعفری فرمودند، زندگی پیوسته باید در حال به وجود آمدن و به وجود آوردن باشد وگرنه باری است بر دوش انسان. شاید همین نكته است كه باید به آن توجه كنیم. بعد از انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷، عده زیادی گمان كردند كه انقلاب شد و دیگر نیاز به تلاش نیست در حالی كه لازم بود تازه تلاش از همان‌جا شروع شود. ما امروز امر به معروف و نهی از منكر و جهاد را فراموش كرده ایم در حالی كه باید همیشه در مسیر انقلاب باشیم.

این شاعر ادامه داد: می بینیم كه جوان های غربی نیز به گروه هایی مانند داعش می پیوندند. جوان‌های غربی كه دچار روزمرگی شده اند و نیاز به حركت و انقلاب دارند، می روند سراغ چشمه‌های آلوده ای كه داعش در اختیار آن ها قرار می دهد؛ چراكه به آبراهه ها و جریان های سالم رود دسترسی ندارند و جذب جریان های انحرافی می شوند. بنابراین لازم است با استفاده از ظرفیت های توحیدی و وحدت بین كشورهای مسلمان، روحیه انقلابی را در بین افراد كشورهای مختلف به وجود بیاوریم و آن را در مسیر درست مانند آزادسازی فلسطین قرار دهیم.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فعالان ادبی ترکیه‌ای حامی فلسطین هنوز به دنیا معرفی نشده‌اند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات