چیت چیان: قابلیت صادرات برق و گاز به اروپا وجود دارد

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، حمید چیت چیان امروز (دوشنبه) در حاشیه یازدهمین همایش بین المللی انرژی در محل پژوهشگاه نیرو در جمع خبرنگاران درباره موضوع صادرات برق و گاز افزود: هم اینک ایران با هفت کشور پیرامونی خود که با آنها مرز خاکی دارد، مبادله برق انجام می دهد.
به گفته این مقام مسئول، مذاکره هایی برای افزایش صادرات برق به این کشورها انجام شده و در حال انجام نیز است تا با ساخت خطوط انتقال جدید بتوانیم به این مهم دست یابیم.
وزیر نیرو با بیان این که هنوز طرح مشخصی برای صادرات برق به اروپا تدوین نشده است، خاطرنشان کرد: امروز دبیرکل منشور انرژی(ECT) پیشنهاد کرد تا این سازمان عهده دار صادرات برق از ایران به کشورهای اروپایی شود و به انجام مذاکره های لازم بپردازد.
چیت چیان تاکید کرد، در چارچوب معاهدات و فراهم شدن زیرساخت های لازم، قابلیت صادرات مقادیر زیادی گاز و برق به کشورهای اروپایی وجود دارد.

**دریاچه ارومیه
وی در ادامه با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه، گفت: به برکت بارش های مناسب در ماه های گذشته و اقدام های انجام شده وزارت نیرو و سایر سازمان ها، اینک این دریاچه از وضعیت بهتری نسبت به سال های گذشته برخوردار است.
وزیر نیرو ابراز امیدواری کرد با تداوم روند کنونی، در سال های آینده شاهد احیای این دریاچه باشیم.
چیت چیان گفت: 26 طرح در ستاد دریاچه ارومیه برای تحقق این مهم تصویب شده که بخشی از آن بر عهده وزارت نیرو، بخشی با وزارت جهاد کشاورزی و بخشی دیگر بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است و همه این دستگاه ها با جدید وظایف خود را به انجام می رسانند.

**آبرسانی آذربایجان غربی
عضو کابینه دولت یازدهم همچنین با اشاره به برنامه های وزارت نیرو در استان آذربایجان غربی، خاطرنشان کرد: امروز در منطقه «پلدشت» در کنار رودخانه ارس یک طرح تامین آب و شبکه آبیاری و زهکشی به مساحت افزون بر 19 هزار هکتار به بهره برداری می رسد. همچنین چندین پروژه اجرای سد و شبکه های آبیاری و زهکشی امسال در این استان افتتاح می شود.

**انرژی تجدیدپذیر
چیت چیان درباره طرح های کاهش مصرف آب و اجرای طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی نیز گفت: این وزارتخانه در نظر دارد در سال های آینده بخش قابل توجهی از تولید برق را از انرژی های تجدیدپذیر به انجام برساند که نیاز به آب ندارند.
وی ادامه داد: تبدیل برج تر خنک کن نیروگاه ها به برج خشک و جایگزینی پساب حاصل از فاضلاب به جای آب در نیروگاه ها، سایر اقداماتی است که در حوضه نیروگاهی به این منظور پیش بینی شده است.
وزیر نیرو در ادامه، با تقسیم بندی شرکت های فعال در عرصه برق به سه دسته، یادآور شد: دسته نخست تولیدکنندگان تجهیزات برق نیروگاه ها، دسته دوم خریداران تجهیزات از دسته نخست و مدیریت و اجرا کنندگان فعالیت های ساخت نیروگاهی اند و دسته سوم نیز سرمایه گذاران و مالکان نیروگاه ها هستند.
وی اضافه کرد: اگر هر یک از این سه دسته موفق به اجرای کامل ماموریت خود نشود، در شرایط خاص امکان همکاری آنها و انجام فعالیت سایر گروه ها وجود دارد.
به گزارش ایرنا، یازدهمین همایش بین‌المللی انرژی بزرگترین گردهمایی متخصصان و مدیران بخش انرژی کشور است. شعار این دوره با تمرکز بر موضوع های سیاستی و کاربردی بخش انرژی، «پویایی انرژی در جهان در حال تغییر» است.
دراین همایش دو روزه 60 متخصص بین المللی از 22 کشور جهان شامل کشورهای انگلستان، آمریکا، آلمان، ترکیه، اتریش، کانادا، ژاپن، ایتالیا، بلژیک، یونان، استرالیا، چین، فنلاند، قزاقستان، نیوزیلند، اردن، پاکستان، اسپانیا، هندوستان، امارات، فنلاند و لبنان در قالب سخنران کلیدی، ارائه دهنده مقاله و مدعو حضور دارند.
در این همایش چهار میزگرد تخصصی با محورهای تأمین مالی و تراز منابع و مصارف مالی بخش انرژی، انرژیهای تجدیدپذیر و کنوانسیونهای زیست محیطی، مرزهای سیاست گذاری و دانش دربهره وری انرژی و میزگرد پیوند آب و انرژی در نیروگاه های برق‌آبی برگزار و درآنها به بررسی مشکلات و موضوعهای مهم بخش انرژی پرداخته می‌شود.
این همایش ظرفیتهای جدیدی را برای توسعه پژوهشهای بنیادین و ارائه راهکارهای حل مسائل و چالشهای فرآروی سازمانها و مراکز مرتبط در بخش انرژی ایجاد کرده است.
همزمان با برگزاری این همایش، نمایشگاه جانبی برگزار شده است که فرصتی برای شرکتها و مؤسسه های فعال در حوزه انرژی برای ارائه آخرین دستاوردهای خود به شمار می‌رود.
در این همایش بین‌المللی 226 مقاله تخصصی در قالب پنج محور کلی پویایی در تامین مالی بخش انرژی، پویایی ساختارها و نهادهای انرژی، پویایی‌های فناوری انرژی، پویایی انرژی و محیط زیست و اقتصاد پویا و بازار انرژی ارائه خواهد شد.
این همایش تا روز سه شنبه یازدهم خرداد ماه به کار خود ادامه می دهد.
اقتصام ** 3065 **1561

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چیت چیان: قابلیت صادرات برق و گاز به اروپا وجود دارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات