تدابیر لازم برای کاهش خسارات ناشی از حوادث طبیعی درالبرز پیش بینی شد

به گزارش ایرنا، مهدی مهرور پیش از ظهردوشنبه در همایش «مدیریت بحران، فرصت ها و رویکردهای نوین» که در مجموعه میلاد کرج برگزار شد، اظهار داشت: در سال 94 کارگروه سیل استان فعال شد و
این کارگروه در نشست های تخصصی ضمن مطالعات جامع، مسیرهای سیل خیز استان را مورد بازدید قرار داد و نقاط حادثه خیز به فرمانداری ها و شهرداری، منابع طبیعی و آبخیزداری و آب منطقه ای، انعکاس پیدا کرد.
وی با بیان اینکه علم و عمل در مدیریت سیلاب ها توسط استانداری جامه تحقق پوشیده است، در خصوص مناطق سیل خیز استان نیز گفت: نقاط پایین دست استان در بیشترین آسیب ها قرار دارند لذا ضمن کار کارشناسی علمی، در کارگروه های عملیاتی نیز وظایف دستگاه های مرتبط نظیر شهرداری ها و فرمانداری ها گوشزد کرده ایم.
محمود دادگو رئیس شورای اسلامی شهر کرج نیز دراین همایش مشکل اصلی را فقدان طرح جامع تفصیلی عنوان کرد و گفت: در سال 71 و 72 هیچ یک از مشاروان در طرح جامع، نقاط سیلاب خیز و خطر پذیر را شناسایی و محاسبه نکردند.
وی فقدان شبکه فاضلاب در ورودی رودخانه را یکی از عمده عوامل خطرات در این زمینه اعلام کرد و افزود: مشاوران آن برهه از راه دور و تهران برای کرج طرح و برنامه شهری تدوین کردند و همین امر مشکلات عمده ای را برای امروز کلانشهر کرج ایجاد کرده است.
رئیس شورای شهر کرج با تأکید بر ضرورت فرهنگ سازی گفت: تا زمانی که فرهنگ سازی نشود و آموزش ندهیم آثار سیلاب، مخرب تر از زلزله خواهد بود.
دادگو با بیان اینکه مشکلات کنونی گناه مدیریت شهری نیست، افزود: باید مدیریت واحد بحران از نوع علمی داشته باشیم؛ همیشه نباید مشکلات را از سوی شهرداری ببینم بخشی از این مهم برعهده آبخیزداری است و بر عهده شهردار نیست،در حالی باید آب های سطحی را مهار کنیم ولی با بحران فاضلاب مواجه هستیم.
دادگو تصریح کرد: مسیرهای منتهی به گوهردشت در خطر سیلاب واقع شده و این امر نه به ساختار شهری که ناشی از خط لوله متصل طالقان است.
وی افزود: مشکل اینجاست که خیلی از مسائل در بحران ها نادیده گرفته می شود.
دادگو خاطرنشان کرد: 300 هکتار از هزار هکتار اراضی باغستان که به عنوان آبگیری برای جلوگیری از بحران و استفاده جنگل کاری در نظر گرفته شده بود امروز به بهره برداری رسیده است و در رفع این مشکل نیاز به فرهنگ سازی داریم .
در ادامه این همایش دکتر ملکیان عضو هیات علمی دانشگاه تهران نیز به تشریح وضعیت نقاط سیل خیز استان پرداخت.
8029/ 6155

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تدابیر لازم برای کاهش خسارات ناشی از حوادث طبیعی درالبرز پیش بینی شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات