10هزار هکتار از اراضی منطقه سیستان به آبیاری نوین مجهز می شود

غلام حیدر ذورقی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پنج هزار هکتار دیگر نیز تنها کار لوله گذاری آن در این مدت انجام می شود.
وی گفت: عملیات نقشه برداری کل اراضی دشت سیستان انجام شده و نقشه کاداست آن نیز به اتمام رسیده و در حال حاضر با مشاوران جدید در حال تطبیق این نقشه ها هستیم.
وی با بیان اینکه مدت زمان اجرای این طرح سه ساله است افزود: 745 میلیون دلار برای اجرای طرح انتقال آب با لوله به مزارع دشت سیستان در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: 500 میلیون دلار این اعتبار از محل صندوق توسعه ملی و 245 میلیون دلار بخش دوم اعتبار این طرح نیز از محل اعتبارات تخصیصی به رودخانه های مرزی تامین می شود.
معاون اجرایی طرح انتقال آب با لوله به مزارع دشت سیستان افزود: برای هر چهار هکتار زمین یک کنتور در نظر گرفته شده اما این طرح هنوز قطعی نشده و در حال بررسی این موضوع هستیم.
ذورقی بیان کرد: پیمانکاران این طرح باید آب را به صورت کاملا مکانیزه به روستاها برسانند و حوضچه هایی برای نصب منصوبات در این محل ها احداث کنند.
وی خاطر نشان کرد: تشکل های اجتماعی از مردم در حال شکل گیری است که به آنها آموزش های خاصی در مورد نحوه مدیریت آب در منطقه سیستان داده می شود که در آینده بتوانند این طرح را مدیریت کنند.
وی با بیان اینکه 17 پیمانکار در حال حاضر کار این طرح را انجام می دهند گفت: مدت زمان احداث ایستگاههای پمپاژ آب و خطوط اصلی 18 ماه پیش بینی شده است.
وی با اشاره به اینکه 40 کیلومتر از خطوط اصلی نواحی در سیستان تاکنون لوله گذاری شده، افزود: 220 کیلومتر لوله پلی اتلین نیز تاکنون نصب شده است.
معاون اجرایی طرح انتقال آب با لوله به مزارع دشت سیستان اظهار داشت: اجرای این طرح سبب اشتغالزایی50 هزار نفر از مردم شهرستانهای زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون می شود.
ذورقی با بیان اینکه هیات دولت این طرح را در 16 مرداد سال گذشته تصویب و ابلاغ کرده است، اظهار داشت: عملیات اجرایی این طرح در دشت سیستان اعم از انتقال و توزیع شبکه ها براساس توافقات صورت گرفته با معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری، وزارت نیرو و جهادکشاورزی است.
وی اظهار داشت: انتقال آب مورد نیاز مزارع در این طرح با استفاده از خطوط لوله به قطر 110 تا هزار و 600 میلیمتر طراحی شده تا آب به روش کم فشار برای هر قطعه کشاورزی با مساحت متوسط یک تا 2 هکتار بر اساس سهمیه قابل ثبت، توزیع و تحویل شود.
معاون اجرایی طرح انتقال آب با لوله به مزارع دشت سیستان اظهار داشت: بخش نخست این طرح شامل تامین آب مورد نیاز به وسیله ایستگاه پمپاژ با ظرفیت 3،5 متر مکعب در ثانیه از تعهدات اجرایی وزارت نیرو با احداث بر روی کانال خروجی چاه نیمه ها انجام می شود.
ذورقی ادامه داد: بخش دوم عملیات اجرایی این طرح از تعهدات وزارت جهاد کشاورزی به حساب می آید که شامل احداث خطوط انتقال آب در درون پروژه خط اصلی است که به روش کم فشار توسط لوله های پلی اتلین، آب مورد نیاز بین قطعات زراعی توزیع می شود.
منطقه سیستان متشکل از پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، نیمروز و هیرمند در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.
8005 /6081/3213

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «10هزار هکتار از اراضی منطقه سیستان به آبیاری نوین مجهز می شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات