مسئولان در انعقاد قراردادهای تجاری به ارتقای دانش کشور نیز بیاندیشند

به گزارش ایرنا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر احمد معتمدی در نشست 'پسا تحریم، صنعت حمل و نقل هوایی و نقش دانشگاه' با تاکید بر لزوم توجه به ابعاد پسا تحریم افزود: در خصوص تحریم‌ها افراط و تفریط‌هایی داشتیم که این تفکرات لطمات زیادی به توسعه کشور وارد کرده است.
وی اقتصاد امروز دنیا را نه اقتصاد ملی و منطقه ای بلکه جهانی دانست و ادامه داد: هیچ اقتصادی نمی‌تواند توسعه یابد و شکوفا شود مگر با حفظ ارتباطات بین المللی و این موضوع از ویژگی‌های اقتصاد امروز است.
معتمدی با تاکید بر اینکه باید با حفظ خطوط قرمز به سمت رفع تحریم‌ها حرکت کنیم، یادآور شد: ما باید قبل از برجام به فضای پسا برجام فکر می کردیم، چراکه باید در همه حوزه‌ها همچون جذب سرمایه گذارهای خارجی، آموزشی و تکنولوژی باید برنامه اجرایی داشته باشیم و فکر نکنیم که صرفا با برداشته شدن تحریم‌ها مسائل حل می‌شود.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، صنعت حمل و نقل هوایی را اولین صنعتی دانست که تحریم‌های آن برداشته شده است و اظهار کرد: این صنعت نیاز به برنامه ریزی دارد و این نشست می‌تواند به برنامه ریزان در این حوزه کمک کند.
وی با اشاره به خرید‎های صورت گرفته در صنعت حمل و نقل هوایی، گفت: ما نمی توانیم به عنوان محققان دانشگاهی اعلام کنیم که هواپیماهای مورد نظر خریداری نشود تا ما تولید کنیم؛ چراکه ما برای رسیدن به این نقطه فاصله داریم و امیدوارم روزی به آن برسیم.
معتمدی با بیان این که هیچ کشوری به تنهایی به ساخت هواپیما نرسیده است، افزود: در اروپا چندین کشور در زمینه ساخت ایرباس فعال هستند ولی در نهایت چندین قطعه آن از آمریکا وارد می‌شود تا در نهایت هواپیمای غول پیکری با حفظ استانداردهای بین المللی تولید کنند.
وی درعین حال تاکید کرد: ولی این انتظار وجود دارد که وقتی تجارت بزرگی صورت می‌گیرد در کنار آن منافعی برای کشور داشته باشد که از آن جمله می‌توان به ارتقای آموزش، دانشگاه و دانش فنی اشاره کرد.
معتمدی با تاکید براینکه اثرات استفاده از این فرصت‌ها در میان مدت و بلند مدت متوجه صنایع کشور از جمله صنعت حمل و نقل هوایی خواهد شد، ادامه داد: در این زمینه اصلاح ساختارها می‌تواند موثر باشد؛ چراکه با دانشگاه‌های نسل دوم نمی‌توان به سمت رفع مشکلات صنعت هوایی حرکت کرد.
وی حرکت دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه‌های نسل سوم را یک ضرورت خواند و خاطرنشان کرد: در این زمینه تفکر استادان و مسوولان دانشگاه‌ها باید نسل سومی باشند و همپای مسائل روز حرکت کنند.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه صنعت هوایی تنها متکی به بخش‌های فنی نیست، اضافه کرد: ما باید در خصوص مسائل مرتبط با مدیریت این صنعت با همکاری سایر دانشکده‌ها تمرکز کنیم.
معتمدی با اشاره به همکاری‌های میان رشته‌ای در صنعت هوایی، یادآور شد: این امر نیاز به ایجاد انعطاف در دانشکده‌ها و مراکز آزمایشگاهی دارد تا بتوانیم جوابگوی نیازهای صنعت هوایی و هواپیمایی باشیم.
وی با تاکید بر اینکه باید خود را با شرایط جدید تطبیق دهیم، اظهار کرد: این موضوع از برنامه های راهبری دانشگاه صنعتی امیرکبیر است ولی باید استادان و کارکنان دانشگاه در این راه با ما همکاری کنند تا سریع‌تر این مسیر طی شود.
علمی**1055**1440

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مسئولان در انعقاد قراردادهای تجاری به ارتقای دانش کشور نیز بیاندیشند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات