مسابقه دانش‌آموزی نور ابن هیثم، بستری مناسب برای ترویج علم و فناوری

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد اطلاع­رسانی جایزه مصطفی (ص)، ابوالفضل رفیع در مورد توسعه علم و فناوری در جهان اسلام گفت: ایران از نظر تاریخی به همراه کشورهای اسلامی، نقش ویژه­ای در تولید علم و فناوری داشته‌ و بسیاری از اختراعات بشر و علوم تولیدشده مدیون کشورهای اسلامی و دانشمندان مسلمان است؛ البته بعدها طی فاصله­ای که ایجاد می­شود، کشورهای غربی پیشگام علم و تکنولوژی می شوند.
وی افزود: در حال حاضر نیز بسیاری از اختراعاتی که در کشورهای غربی صورت می­گیرد، اغلب به دست دانشمندان ایرانی و مسلمان حاضر در آن کشورها انجام می شود؛ بنابراین طبق شواهد موجود، این ظرفیت در بین کشورهای اسلامی برای پیشبرد و پیشرفت علم و فناوری وجود دارد و فقط باید به نحوی بسترسازی مناسبی در این زمینه برای توسعه و رشد علم صورت پذیرد تا بار دیگر به دوران شکوه علمی مسلمانان در سراسر جهان بازگردیم.
رفیع با بیان اینکه سرمایه­گذاری در این حوزه از دانش­آموزان باید آغاز شود، گفت: با برنامه ریزی مناسب، تهیه امکانات و تزریق تجهیزات در مدارس مختلف کشور، می­توانیم استعدادهای مناسب را شناسایی و با تربیت مناسب و جهت­دهی زمینه­ رشد علمی و بلوغ فکری فرهنگی آنها فراهم کنیم.
وی به اهمیت و اعتبار جایزه مصطفی (ص) اشاره کرد و افزود: باید جایزه مصطفی (ص) را طوری در قله جوایز علمی معرفی کنیم که باعث انگیزه­ای مضاعف برای دانشمندان و مبتکرین دنیا شود.
مدیرکل آموزش شهرداری برگزاری مسابقات دانش­آموزی زیرنظر جایزه مصطفی (ص) را مسیری در راستای الگوسازی دانش آموزان و ترویج علم دانست.
وی تصریح کرد: جایزه­ها و مسابقه­هایی که مانند مسابقه دانش­آموزی نور ابن هیثم زیرمجموعه جایزه مصطفی (ص) برگزار می­شوند، بسترساز و مولد یک جریان بالنده علمی هستند و باید سعی کنیم دانش­آموزان را با برگزاری این مسابقات، به سمت علم و دانش سوق دهیم؛ رسانه­ها نیز می­توانند با معرفی چهره­های برتر و نخبگان علمی در شناساندن و الگو قرار دادن آنها سهیم باشند تا ترویج علم به شکل صحیحی انجام پذیرد.
مسابقه دانش‌آموزی نور ابن‌هیثم، توسط دبیرخانه جایزه مصطفی (ص) به منظور ارتقای سطح نوآوری و خلاقیت نسل نوجوان و الگوسازی از شخصیت‌های علمی جهان اسلام برگزار و اختتامیه آن با تقدیر از 200 دانش آموز برجسته در 17 اردیبهشت ماه سال جاری در تهران برگزار شد.
علمی **1354**1834

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مسابقه دانش‌آموزی نور ابن هیثم، بستری مناسب برای ترویج علم و فناوری» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات