سعی کردم اخلاق را رعایت کنم


کارگردان مستند «پسرانی با گوش‌های شکسته» معتقد است: موضوع رعایت اخلاق در فیلم‌سازی مستند موضوع مهمی است که هیچ زمان در مورد آن صحبت نمی‌شود. بسیار پیش می‌آید که در هنگام ساخت مستند از کاراکترها سواستفاده می‌شود و کارگردانان بدون آنکه بگویند با چه رویکردی می‌خواهند مستند بسازند، از سوژه فیلمبرداری می‌کنند.

به گزارش خبرنگار بخش سینمایی ایسنا، مستند «پسرانی با گوش‌های شکسته»، داستان نوجوانان کشتی‌گیری را روایت می‌کند که قهرمانی المپیک را آرزو دارند ولی آنچه با آن دست و پنجه نرم می‌کنند نه تنها قهرمانی بلکه واقعیات و مصائب زندگی است.
نیما شایقی، کارگردان این مستند، در توضیح دلایل ساخت اثرش به خبرنگار سینمایی ایسنا گفت: ساخت مستندی با موضوع ورزش هیچ گاه دغدغه‌ام نبوده است. در جریان نگارش داستانی درمورد پسری نوجوان به این سوژه نزدیک شدم؛ در آن داستان بیشتر از همه به دنبال آرمان‌هایی می‌گشتم که رنگ‌و‌بویشان رفته است و هویتی چند وجهی دارد. در جریان کسب اطلاعات در مورد ورزش کشتی برای شخصیت فیلمم احساس کردم که می‌توانم مقدار بیشتری روی این موضوع کار کنم و پاسخ سوالاتم را پیدا کنم. با وجود آن‌ که من هم مخاطب عام کشتی بودم، ولی پیش از شروع فیلم برداری با انجام تحقیقاتی شِش ماهه در مورد مسائل قهرمانی، تکنیکی، اجتماعی و حتی جانبی کشتی، اطلاعاتی کسب کردیم.
او افرود: بعد از آن روی نوجوان‌هایی تمرکز کردیم که با شور و عشق به سمت این ورزش می‌آیند ولی پس از مدتی که با واقعیت مواجه می‌شوند مانند موجی که به صخره‌ای می‌خورد، انگیزه‌شان را از دست می‌دهند و نمی‌فهمند که برای چه می‌خواهند کشتی را ادامه دهند. به همین دلیل تصمیم گرفتم در این مورد مستندی بسازم و در ساخت آن از عناصر دراماتیک کشتی نیز کمک گرفتم.

این مستند‌ساز ادامه داد: این فیلم اولین مستند بلند من به حساب می‌آید ولی پیش از این فیلم‌هایی کوتاه در زمینه‌های موسیقی و هنر ساخته بودم. ساخت اولین فیلم کوتاهم به 16 سال پیش و 20 سالگی‌ام برمی‌گردد و پیش از آن هم در دوران کودکی نقش‌های کوچکی در چند فیلم‌ بازی کرده‌ام؛ با این‌که رشته دانشگاهی من متفاوت با هنر و سینما بوده است ولی همیشه کنار درسم به علاقه‌ام نیز پرداخته‌ام.
شایقی با اشاره به اهمیت کشتی در کشور ایران بیان کرد: به عنوان کارگردان این مستند، من نیز مانند مخاطبان دیگر ایرانی هر چهار سال یکبار در مسابقات جهانی، کشتی را دنبال می کردم. از نظر مخاطبان ایرانی کشتی، ورزشی است که همیشه برای ما خوش‌یمن بوده است و هر چهار سال یکبار فقط قهرمانی‌های ورزشکاران را دیده‌اند. هیچکس از عامه‌ی مردم از مشکلات و دغدغه‌های کشتی‌گیران که تا رسیدن به مرحله‌ی جهانی با آن‌ها روبرو بوده‌اند، خبر ندارند. این ورزش مانند یک چاشنی همیشگی و مطمئن در گوشه‌ی فکر تمام اهالی ورزش بوده است.
او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نحوه‌ی ساخت مستند و اهمیت رعایت اخلاق در آن تصریح کرد: در حال حاضر و نه فقط هم در ایران، به دلیل شکل خاص فیلم‌های مستند، شرایط طوری شده است که افراد در مقابل دوربین، خود واقعی‌شان را نشان نمی‌دهند. رعایت اخلاق در فیلم‌سازی مستند موضوع مهمی است و باتوجه به اینکه امروزه تعداد مستندهایی که در دنیا ساخته می‌شوند بسیار زیاد شده است، ولی متاسفانه هیچ زمان در مورد مسائل اخلاقی بین مستندساز و سوژه‌اش صحبت نمی‌شود. بسیار پیش می‌آید که در هنگام ساخت مستند از کاراکترها سواستفاده می‌شود و کارگردانان بدون آنکه بگویند با چه رویکردی می‌خواهند مستند بسازند، از سوژه فیلمبرداری می‌کنند. در ساخت این مستند، سعی کردم تا جایی که امکان دارد اخلاق را در کارم رعایت کنم.مستند «پسرانی با گوش‌های شکسته»
شایقی در این مورد خاطرنشان کرد: در جریان فیلمبرداری این کار، یکی از مربیان (آقای طلایی) جزو کسانی بود که هیچ چیز را از من مخفی نکرد، به سوالاتمان پاسخ داد و دستم را برای فیلمبرداری کاملا باز گذاشت؛ البته به غیر از آقای طلایی، مربیان دیگری مانند آقای بنا و آقای محمدزاده و ... کمک‌های زیادی به گروه ما کردند؛ به صورتی که ما هیچ مشکلی از طرف ارتباط با مربیان پیدا نکردیم.
این کارگردان در مورد ساختار مستند‌ش توضیح داد: از آن‌جا که ساخت این مستند به طول انجامید، نشان دادن دو نکته در فیلم بسیار برایم اهمیت داشت؛ اول آنکه بتوانم به فضاهای موجود در کشتی صادق باشم و دیگر آنکه بتوانم داستانی بسازم که بچه‌های کشتی‌گیر دوست داشته باشند آن را ببینند. به آهستگی در جریان کار نقش خودم را کمرنگ‌تر کردم و سعی کردم تا جایی که می‌توانم بر پایداری شخصیت‌ها تاکید کنم و از ایجاد زیاد درام در کار جلوگیری کنم. دوست داشتم در این مستند مسائل واقعی را پخته‌تر به مخاطب نشان دهم و بگویم که ما به عنوان یک ایرانی چگونه با مسائلی مانند تقدیر، سرنوشت، قسمت و ... (که کشتی‌گیران نوجوان در فیلم در مورد آن صحبت می‌کنند) دست و پنچه نرم می‌کنیم و سعی کردم این خطوط موازی را به همین صورت در داستان نگه دارم.مستند «پسرانی با گوش‌های شکسته»
وی اظهار کرد: در ساخت این مستند دوست داشتم باز هم بیشتر کار کنم، بیشتر تصویربرداری و تدوین کنم تا به اثری بهتر برسم؛ ولی اکنون از چیزی که به سرانجام رسیده است راضی هستم چرا که می‌دانم در شرایط آن زمان این بهترین چیزی بود که می‌توانست به وجود آید. همچنین در جریان فیلم‌سازی دوست نداشتم چندان به مسائل تکنیکی کشتی وارد شوم و در این راستا تلاش کردم برد و باخت‌ها را با تعبیرهای فیزیکی کشتی را پررنگ‌تر کنم، طوری که افراد بتوانند با نگاه کردن به این مستند بدون داشتن هیچ پیش‌ زمینه‌ای از ورزش کشتی، اطلاعات لازم را از علائمی که در فیلم دیده می‌شود، دریافت کنند.
این کارگردان ادامه داد: در راستای رسیدن به این هدف تلاش کردم از نشان دادن نتیجه کشتی بر روی صفحه تلویزیون خودداری کنم و نتایج را از طریق واکنش‌های کشتی‌گیران و مربیان آنها به مخاطب منتقل کنم. دوست داشتم آن حس و هیجانی که خودم در کنار تشک کشتی داشتم را به مخاطب برسانم.

او در ادامه‌ی سخنانش به مشکلاتی که در زمان فیلمبرداری این مستند به دلیل تردد در چندین شهر داشته است اشاره کرد و گفت: در شهرستان‌ها با این‌که شرایط اسکان سخت و فیلمبرداری طولانی داشتیم ولی به سبب مهمان‌نوازی اهالی آن شهرستان‌ها کارمان راحت‌ انجام شد؛ جالب است که سخت‌ترین قسمت کار ما در تهران و فیلمبرداری در دهکده المپیک بود. کسب مجوزهای فیلمبرداری و گرفتن امضا و تردد در محوطه تمرینات ورزشکاران در تهران مشکلات زیادی را برای ما به وجود آورد. همچنین در سفرمان به مجارستان مشکلاتی از جهت درست نشدن ویزای فدراسیون داشتیم که پس از مدتی توانستیم به صورت شخصی در آنجا حضور پیدا کنیم.

شایقی ادامه داد: در تمام مدت فیلمبرداری هیچ مشکلی با سوژه‌های مستند نداشتیم. جالب است که آنها در ابتدا هیچ تصوری از تهیه مستند و کارمان نداشتند و فکر می‌کردند آمده‌ایم تا از آنها گزارش تهیه کنیم و ساعت پخش مصاحبه‌شان از تلویزیون را می پرسیدند بعد از مدتی که من و گروهم شبانه‌روز و همه‌جا در کنارشان بودیم، به من و دوربین عادت کرده بودند؛ طوری که به راحتی با من در مقابل دوربین صحبت می‌کردند. هیچ زمان به خاطر ملاحظات خط داستان سعی نکردم تا در مورد اتفاقات اطرافم نظر دهند و یا بخواهم جریانی را از راه خودش خارج کنم. سعی کردم تا جایی که می‌توانم کاملا شهودی فیلمبرداری کنم.مستند «پسرانی با گوش‌های شکسته»
وی اظهار کرد: زمانی که بچه‌ها از من در مورد فیلمبرداری سوال می‌پرسیدند توضیحی که می‌توانستم به آنها بدهم آن بود که می‌خواهم تاجایی که می‌توانم صدای نسل آن‌ها را به گوش دیگران برسانم؛ نه این‌که صرفا در مورد شخص خاصی فیلم بسازم. در جریان فیلمبرداری این پتانسیل وجود داشت که با نشان دادن داستان‌های موازی از اشخاص، فضای دراماتیک‌تری را ایجاد کنیم، ولی در آن صورت جریان فیلم به شدت شخصی می‌شد و از آن حالت عمومی که ما می‌خواستیم دور می‌افتاد.
وی در ادامه با اشاره به موسیقی این مستند خاطرنشان کرد: موسیقی این کار کاملا اورجینال است و برای ساخت آن از یک موزیسین اسکاتلندی – انگلیسی کمک گرفتیم. دوست نداشتیم برای این کار از علائم محلی و فلکلور ایرانی استفاده کنیم، چرا که این کار یک پیش‌فرض در ذهن مخاطب در حین دیدن مستند ایجاد می‌کند. تمامی موسیقی این اثر با یک گیتار الکتریک نواخته شده است. نکته دیگری که در مورد موسیقی این مستند وجود دارد این است که می‌خواستیم موسیقی کاملا روی آن بنشیند و در هیچ قسمتی برای مخاطب ایجاد هیجان و اشتیاق کاذب نکند.
شایقی که مستند‌ش از هشتم اردیبهشت‌ماه در گروه سینمایی «هنر و تجربه» اکران شده است، در توضیح مسائل اکران مستند گفت: همان زمان که مستند‌م در جشنواره فجر اکران شد نیز در مصاحبه‌هایم اشاره کردم که این مستند باید در سینما اکران شود. به طور کلی اکران مستند در سینما بهتر از پخش از تلویزیون و یا مشاهده آن در اینترنت است و تاثیر بیشتری می‌گذارد. از همان زمان به دنبال پخش‌کننده‌ای با جرأت می‌گشتم تا بتواند مستند‌م را به اکران در سینما برساند. از آنجایی که در زمان ساخت مستند‌م گروه «هنر و تجربه» وجود نداشت زمانی که این گروه شکل گرفت جزو اولین متقاضیان اکران در آن بودم.
او افزود: به نظر من هنر و تجربه از ارگان‌هایی است که می‌تواند باعث امید یک نسل شود، در تمام دنیا کمتر ارگانی پیدا می‌شود که به این شکل کار کند. از این‌که همچنین گروهی در اینجا وجود دارد و به کارگردانان اجازه کار می‌دهند باید بسیار خوشحال بود.

این مستند‌ساز در ادامه به وضعیت اکران مستند در دنیا اشاره کرد و گفت: اکران فیلم‌های مستند در سینما هنوز در حد یک ایده‌ی بسیار کوچک و مانند نهال کوچکی در ذهن مخاطب ایرانی قرار گرفته است. امروزه در تمام دنیا ساخت مستند بسیار پررنگ‌تر شده است. هرچند که احساس می‌کنم هنوز هم جبهه‌گیری‌هایی در مورد اکران فیلم مستند در سینما وجود دارد و کمتر کسی در ایران نقد درستی در مورد آن می‌کند، البته باید در نظر داشت که رابطه مستقیم فیلم‌ساز و مخاطب نیز در استقبال از آن اهمیت بسیاری دارد. امروز می‌توان گفت که قدم‌های درستی در راه نمایش فیلم مستند برداشته شده است و ما باید تلاش کنیم که این قدم‌ها از خط خارج نشود.

شایقی اظهار کرد: مشکل‌ ما در اکران «هنر و تجربه‌»ای مستند، تعداد نمایش‌های بسیار کم آن در طول یک دوره است. همچنین به دلیل اکران‌های محدود این مستند نمی‌توان تبلیغات چندانی برای آنها انجام داد. با توجه به اکران‌های محدود هنر و تجربه این‌که فکر کنیم مخاطب باید به دنبال فیلم بیاید، توقع زیادی است. این مشکلی است که در حال حاضر وجود دارد و به همین دلیل نمی‌توان از تمایل مخاطبان برای دیدن مستند اطمینان حاصل کرد. شاید اگر این فیلم به راحتی در دسترس مخاطب قرار داشت، آن وقت می‌توانستیم در این مورد مطمئن‌تر صحبت کنیم.

او در پایان در پاسخ به این سوال که «دوست دارد مستندش را چه گروهی حتما ببینند؟»، گفت: بعد از ساخت این فیلم با پیشکسوتان زیادی در مورد مشکلات کشتی صحبت کردیم تا اگر بشود به نوجوانانی که با عشق به سمت این ورزش می‌آیند ولی در راه رسیدن به موفقیتشان مشکل وجود دارد، کمک کنیم. هرچند که ممکن است در این زمینه دچار بلندپروازی هم بشویم، ولی می‌دانیم که در نهایت می‌توانیم به آنها کمک برسانیم. در وهله‌ی اول دوست دارم مردم عامی به تماشای این فیلم بنشینند تا بفهمند کشتی‌گیرانی که در مسابقات جهانی می‌بینیم و از آنها برای کسب مدال‌ توقع بسیاری داریم، چقدر برای این‌که به آنجا برسند سختی کشیده‌اند. دوم دوست دارم فدراسیون و سازمان تربیت بدنی این مستند را ببینند و پس از آن به افرادی که به کمک آنها نیاز دارند کمک برسانند. همان‌طور که در فیلم هم گفته شد چندین نفر باید تلف شوند تا یک نفر در این رشته علم شود. وزارت ورزش یا فدراسیون کشتی باید فکری به حال آنانی که تلف می‌شوند بکنند؛ در ابتدا تلاش کنند که پسران نوجوان ترک تحصیل نکنند، یا حداقل پس از این‌که کشتی را کنار گذاشتند بتواند ادامه تحصیل دهد یا شغلی برای آنها ایجاد کنند. حل این مسائل نیاز به کارهایی بنیادین دارد و باید برای آن برنامه‌ریزی شود.مستند «پسرانی با گوش‌های شکسته»
انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سعی کردم اخلاق را رعایت کنم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات