هویت ایرانی و بازار تهران روی تابلوهای نقاشی


سه هنرمند در یک نمایشگاه نقاشی‌های آبرنگ خود را که شامل مناظری از روستاهای قدیمی ایران، بازار تهران، آداب و رسوم مردم ترکمن و عشایر، تصاویری از گل‌های رز و کاغذی است به نمایش گذاشته‌اند.
به گزارش ایسنا، ناصر نور محمد زاده، نادر مهذب‌نیا و بهنام نورمحمدزاده هنرمندان حاضر در نمایشگاه «بهشت رنگ‌ها» هستند. هر کدام از هنرمندان در آثارشان نگاه مستقلی داشته و دیدگاه‌های متفاوتی را از محیط پیرامون خود به تصویر درآورده‌اند؛ یکی گل‌های کاغذی و رنگین را مهمان بوم‌هایش کرده و دیگری زندگی روزمره مردم کوچه و بازار را سوژه قرار داده است. هنرمند دیگر نیز برای مهمان کردن فرهنگ و هویت ایرانی به خانه‌های مردم، آبرنگ هایی را در این ژانر خلق کرده است.
نورمحمدزاده مقیم آفریقای جنوبی است. او هنرمند پیشکسوت آبرنگ است که تاکنون نمایشگاه‌های متعدد گروهی و انفرادی در ایران و خارج از ایران داشته است. وی در این نمایشگاه تعداد پنج اثر ارائه داده که در آن‌ها مناظری از روستاهای قدیمی ایران، بازار تهران و دو پرتره به تصویر کشیده شده است.
او درباره‌ی آثارش در این نمایشگاه گفت: نقاشی‌هایی که در این نمایشگاه ارائه داده‌ام همگی ذهنی، احساسی و بدون مدل کار شده‌اند. این نقاشی‌ها را بر اساس علاقه زیادی که به کارهای احساسی و رها دارم به تصویر کشیدم. هنگام اجرای کار سعی می‌کنم هر آنچه در ذهن دارم را بر اساس احساساتم بر روی مقوا انعکاس دهم.
نورمحمدزاده همچنین بیان کرد: آثار قبلی من به خاطر آن که بیشتر از مدل استفاده می‌کردم در زمره آثار رئال قرار می‌گرفت که به صورت مشخص‌تر و دیتیل‌تر کار می‌شد، اما رفته‌رفته با تمرین زیاد به این نوع نقاشی که آزاد و رها کار شده رسیدم.
او درباره‌ی تاثیر نقاشی‌های پدرش، ناصر نورمحمدزاده، بر روی آثارش گفت: کارهای پدر بر روی آثارم تاثیرات زیادی دارد. پدرم استاد من است. من از کودکی به تماشای کار کردن پدرم می‌نشستم و با دقت نگاه می‌کردم که چطور کار می‌کند.
مهذب‌نیا که در آثارش با به تصویر کشیدن آداب و رسوم، پوشش و مراسم‌های خاص بختیاری‌ها، آذری‌ها و دیگر اقوام ایرانی آیین و فرهنگ کشور ایران را بازتاب داده است، درباره‌ی 20 اثر تازه‌ای که در این نمایشگاه ارائه داده است، گفت: در این نمایشگاه سعی کردم با بهره‌گیری از رنگ‌های شاد بخشی از فرهنگ و هویت ایرانی را در قالب نقاشی آبرنگ به مخاطبان آثارم تقدیم کنم.
او درباره‌ی استفاده از رنگ‌های شاد و زنده در آثارش اظهار کرد: من از رنگ‌هایی در آثارم بهره می‌گیرم که بتواند بخشی از فرهنگ و هویت ایرانی را نشان دهد. دوست دارم افراد با نصب کردن تابلوی نقاشی من به روی دیوار خانه‌شان، رنگ‌ها و بخشی از تمدن دیرینه‌مان را وارد زندگی خود کنند، زیرا معتقدم باید به هویت فرهنگی‌مان ببالیم.
این هنرمند ادامه داد: من همیشه می‌گویم هنرمند لکه می‌گذارد و فضای خیس را ایجاد می‌کند، اما رنگ به جای که باید می‌رود و شما دخل و تصرفی در آن نخواهید داشت و دست خدا در کار است. بسیار خوشحالم که قابلیت‌های آبرنگ زیاد است، اما هر کدام از این قابلیت‌ها غیر قابل تکرار است. وقتی بر روی کار دانه‌های نمک می‌پاشید، افکت‌های خاصی در کار ایجاد می‌کند که دوباره نمی‌توان آن را به وجود آورد، بنابراین می‌توان گفت هر اثری که هنرمند خلق می‌کند می تواند حس او و آن چه بر او گذشته را انعکاس دهد.
نمایشگاه «بهشت رنگ‌ها» تا 12 خردادماه از ساعت 17 تا 21 در گالری «شکوه» واقع در خیابان فرمانیه، بلواراندرزگو، خیابان امیر نوری، شماره 19 میزبان علاقه‌مندان است.
انتهای پیام
[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هویت ایرانی و بازار تهران روی تابلوهای نقاشی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات