پارک جنگلی یاسوج هم پولی شد/ شورای شهر و شهرداری همدیگر را مقصر می‌دانند

پارک جنگلی یاسوج 2 تعیین عوارض ورودی برای پارک جنگلی یاسوج به عنوان تنها پارک غیرپولی این شهر از سوی شهرداری فاقد مصوبه شورای شهر است اما شهرداری این اقدام خود را مصوبه شورای می‌داند و بر آن پافشاری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، تنها پارک شهر توریستی یاسوج که در ورودی آن عوراض اخذ نمی‌شد پارک جنگلی این شهر بود که این روزها شهرداری برای آن هم عوارض ورودی تعیین کرده و در حال حاضر هیچ پارکی در این شهر وجود ندارد که به صورت رایگان در اختیار مردم باشد.

پارک جنگلی یاسوج اما تنها نام پارک دارد این مکان طبیعتی خدادادی است که با احداث جاده‌ای در دل کوهی در جوار شهر یاسوج به عنوان پارک جنگلی این شهر مشهور شده است. این پارک نه مانند پارک‌های جنگلی دیگر شهرها مصنوعی ساخته شده و سراسر زیرساخت گردشگری است و نه از پتانسیل‌های مطلوب طبیعی آن برای رفاه گردشگران بهره‌برداری شده است.

درختان زیبای بلوط، پوشش جنگلی پارک جنگلی یاسوج را تشکیل می‌دهند و فضای زیبای این کوه این پارک طبیعی را به یکی از بکرترین مناطق گردشگری شهر یاسوج تبدیل کرده است. اما هر از چندگاهی مسئولان برای سامان دادن به وضعیت پارک جنگلی یاسوج گردهم جمع می‌شوند و جلسه می‌گیرند جلساتی که اغلب بی‌فایده است و تغییری در وضع پارک جنگلی یاسوج ایجاد نمی‌کند.

این پارک فاقد کمترین امکانات رفاهی و زیرساخت‌های گردشگری است اما شهرداری یاسوج در اقدامی عجیب برای این پارک عوارض ورودی تعیین کرده است که با این اقدام زنجیره تعیین عوارض برای تمام پارک‌های یاسوج تکمیل شده و دیگر هیچ پارکی در این شهر نیست که تفریح در آنجا مستلزم پرداخت وجهی به شهرداری به عنوان عوارض نباشد.

اما اگر تعیین عوارض براساس معیارهایی چون ایجاد زیرساخت و امکانات رفاهی باشد، پارک جنگلی باید از تعیین این عوارض مستثنی می‌شد، چون در این پارک تقریبا امکانات خاصی برای گردشگران تدارک دیده نشده و پارک جنگلی تنها یک طبیعت خدادادی است که مردم از آن استفاده می‌کنند. موضوع نبود امکانات لازم در پارک جنگلی سال‌هاست که محل مناقشه مسئولان در جلسات مختلف با موضوع این پارک است و هم‌چنان حل نشده باقی مانده است.

حال در میان این اعتراض‌ها به وضعیت پارک جنگلی یاسوج، شهرداری برای ورود به این پارک نیز عوارض اخذ می‌کند. در واقع این عوارض بابت ورود به طبیعتی اخذ می‌شود که مسئولان کمترین دستکاری را در آن داشته‌اند. اخذ این عوارض محل مناقشه شهرداری و شورای شهر نیز است. در حالی که مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری یاسوج دریافت عوارض برای پارک جنگلی را بر گردن مصوبه شواری شهر می‌اندازد، رئیس شورای شهر یاسوج این موضوع را تکذیب می‌کند و از دریافت چنین عوارضی اظهار بی‌اطلاعی می‌کند.

دریافت عوارض مصوبه شورای شهر است

«برای دریافت عوارض در پارک جنگلی یاسوج مجوز شورای شهر داریم». این جمله‌ای بود که مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر یاسوج عنوان کرد و دریافت عوارض در این پارک را به سبب تصمیم شورای شهر در دفترچه عوارض بهای خدمات شهرداری دانست.

الهام آذرگشسب به تسنیم می‌گوید: زیرساخت‌هایی باید در پارک جنگلی ایجاد شود که این زیرساخت‌ها باید از جایی شروع شود و یک هزار تومان نیز ورودی زیادی برای این پارک نیست.

وی در پاسخ به این سوال که مگر نباید شهرداری ابتدا زیرساخت‌ها را فراهم کند و سپس بابت آنها اقدام به اخذ ورودی کند اظهار داشت: تا حدودی در این پارک زیرساخت‌هایی از جمله آلاچیق و سکو وجود دارد و برای ساخت سوئیت در این پارک نیز سرمایه‌گذار فرستاده‌ایم.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر یاسوج با بیان اینکه در پارک ساحلی بابت پارک خودرو هزینه دریافت می‌شود خاطرنشان کرد: در پارک جنگلی هم هزار تومان به عنوان ورودی دریافت می‌شود.

دریافت حق ورودی در پارک جنگلی مصوبه شورای شهر نیست

رئیس شورای شهر یاسوج اما وجود مصوبه شورا برای دریافت عوارض ورودی در پارک جنگلی یاسوج را تکذیب می‌کند و به تسنیم می‌گوید: دریافت حق ورودی برای پارک جنگلی یاسوج در برنامه شورای شهر وجود نداشته است.

هدایت امیری با از دریافت عوارض ورودی برای این پارک اظهار بی‌اطلاعی کرد و افزود: دریافت عوارض تنها برای پارک آبشار و محل اسکان در پارک مهرورزی در دستور کار شورای شهر بود و برای پارک جنگلی نباید عوارض دریافت شود.

وی تصریح کرد: در پارک جنگلی خدمات و تأسیسات خاصی وجود ندارد که شهرداری بابت آنها اقدام به اخذ عوارض اقدام کند.

رئیس شورای شهر یاسوج به بیان اینکه پارک جنگلی یک طبیعت خدادادی است از پیگیری موضوع دریافت حق ورودی برای این پارک از طریق شورا خبر داد و بیان کرد: در زمینه عوارض این پارک شورای شهر مصوبه‌ای ندارد و اگر مسئولان فضای سبز مدعی چنین مصوبه‌ای هستند آن را ارائه دهند که در صورت وجود آن ما تبعات دریافت حق ورودی در پارک جنگلی را می‌پذیریم.

در این میان ضرر این اختلافات به چشم گردشگری شهر یاسوج و مردم این شهر می‌رود که اگر بخواهند از هر کدام از فضاهای طبیعی خدادادی شهر گردشگری یاسوج استفاده کنند باید هزینه‌ بپردازند حال در این میان مهم نیست که این فضای طبیعی از سطح خدمات رفاهی لازم برای گردشگران برخوردار باشد یا مانند پارک جنگلی تنها یک فضای طبیعی بکر و دست نخورده باشد.

تلاش‌های خبرنگار تسنیم برای برقراری ارتباط با شهردار یاسوج به جایی نرسید تا شهردار پایتخت طبیعت ایران پاسخگوی این مسائل باشد اما پارک جنگلی یاسوج برای تبدیل شدن به یک پارک امن و دارای خدمات گردشگری راه زیادی دارد و در حال حاضر با توجه به اقرار رئیس شورای شهر به نبود امکانات در این پارک، گرفتن حق ورودی از مردم برای آن تنها یک درآمدزایی برای شهرداری است و البته به نظر می‌رسد که نظر مدیرعامل پارک‌ها و فضای سبز یاسوج برای دریافت عوارض ورودی و سپس ایجاد زیرساخت‌ها تنها سرپوش گذاشتن بر این درآمدزایی کلان است.

گزارش از پیمان فرامرزی

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پارک جنگلی یاسوج هم پولی شد/ شورای شهر و شهرداری همدیگر را مقصر می‌دانند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات