سامانه موشکی آمریکا در رومانی تأثیر ناچیزی بر امنیت ایران دارد

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل-جواد حیران نیا-وحیدپورتجریشی: بعد از گذشت یک دهه از طرح آمریکا برای مقابله با تهدیدات موشکی ایران و با وجود تهدیدات روسیه چند هفته پیش سپر موشکی آمریکا در اروپا راه اندازی شد.

بعد از میلیاردها دلار سرمایه گذاری و سال ها تلاش و برنامه ریزی برای رفع نگرانی های روسیه، مقامات آمریکایی و ناتو اجرایی شدن این طرح را اعلام کردند.

رابرت بل نماینده وزیر دفاع آمریکا در ناتو با بیان اینکه اکنون ما قابلیت دفاع از اروپا را داریم مدعی شد: ایرانی ها در حال افزایش توان موشکی خود هستند ما هم باید جلوتر از آنها باشیم. وی گفت: هدف این سپر موشکی روسیه نیست و به زودی این سیستم تحویل ناتو خواهد شد.

این سپر موشکی در منطقه دور افتاده ای از رومانی قرار دارد و روز جمعه آمریکا ساخت دومین سیستم سپر موشکی را در لهستان آغاز کرد که قرار است تا سال ۲۰۱۸ به بهره برداری برسد.

بر خلاف ادعای آمریکا روسیه هدف این سپرهای موشکی آمریکا را بی تاثیر کردن تسلیحات اتمی روسیه می داند تا در صورت درگیری هسته ای بین دو طرف این امکان را به آمریکا بدهد که بتواند اولین استفاده کننده از موشک اتمی علیه روسیه باشد.

در گفتگو با پروفسور «فرهنگ جهانپور» به بررسی اهداف استقرار این سامانه و تأثیر آن بر امنیت جمهوری اسلامی ایران پرداخته ایم که در ادامه می آید.

جهانپور استاد و رئیس پیشین دانشکده زبان های خارجه دانشگاه اصفهان بوده است که در حال حاضر به تدریس در دانشگاه های کمبریج و آکسفورد مشغول بوده و استاد دوره های آنلاین دانشگاه های آکسفورد، ییل و استنفورد است. وی بورس یک ساله فرصت مطالعاتی در دانشگاه هاروارد را داشته و طی ۲۸ سال گذشته به تدریس در رشته سیاست های خاورمیانه در بخش تحصیلات تکمیلی دانشگاه آکسفورد مشغول بوده است.

*هدف آمریکا از تاسیس سامانه موشکی در رومانی چیست؟ آیا می توانیم این حرکت آمریکا را به معنای حرکت ناتو به سمت شرق تعبیر کنیم؟

از زمان فروپاشی شوروی در سال 1991، غرب همواره به مرزهای روسیه نزدیک و نزدیک تر شده است. «میخائیل گورباچف»، رهبر پیشین روسیه اعلام کرد که با غرب به توافقی رسیده که بر اساس آن، در ازای فروپاشی شوروی و اتحاد آلمان، غرب قول داده که ناتو به سمت شرق پیشروی نخواهد کرد. هرچند که غرب این ادعا را رد می کند.

به هر حال، فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد، فرصتی را برای اتحاد دوباره اروپا که برای سالها از دست رفته بود به وجود آورد. برای چند دهه، جهان بین دو ابرقدرت  و ماهواره های آنها به همراه هزاران سلاح هسته ای که به سمت یکدیگر نشانه رفته بودند، تقسیم شده بود. بشریت در پی رقابت تسلیحاتی بین دو بلوک (قدرت) در معرض نابودی قرار گرفته بود. چنانچه در مورد بحران کوبا این قضیه کاملا مشهود است.

با پایان جنگ سرد، جهان نفس راحتی کشید و بسیاری از مردم امیدوار شدند که تخاصم بین دو بلوک ختم به خیر شده است. پیمان ورشو کارکرد خود را از دست داد که این به مثابه پیروزی غرب و آغاز تهدید روسیه ای بود که اکنون می بایست با وجود مشکلات متعدد سیاسی و اقتصادی البته نه به شکلی برابر بلکه به عنوان یک دشمن شکست خورده بر روی پای خود می ایستاد. روسیه هم نیز مانند بسیاری از کشورهای حوزه بالکان وارد قلمرو اروپا شد و با کاهش هزینه های گزاف تسلیحاتی در دو طرف، جهان توانست رنگ آسایش و ثبات را برای مدت طولانی به خود ببیند.

می توان هر دو طرف را مقصر در خصومت های از نو احیا شده دانست. غرب، روسیه و مشخصا رئیس جمهور «ولادیمیر پوتین» را متهم به ماجراجویی برای احیای تاثیرگذاری شوروی سابق می کند. در حالیکه روسیه غرب را متهم به توسعه طلبی و تلاش برای محاصره کردن این کشور به وسیله پایگاه های ناتو متهم می کند. حوادث گرجستان، اوکراین و سوریه درگیری های غرب و روسیه را افزایش داده است.

به جهت بازداشتن روسیه از بازگرداندن ماهواره های سابقش، غرب زنجیره ای از پایگاه های خود در آن کشورها تشکیل داده که سپر دفاع موشکی هم بخشی از این برنامه است. در ابتدا، آمریکایی ها ادعا کردند که هدفشان از نصب سپر دفاع موشکی، جلوگیری از دسترسی موشک های هسته ای ایران به غرب است. اما از زمان امضای برجام با ایران، غرب دیگر نمی تواند این ادعا را بهانه قرار دهد و اکنون روسیه سپر دفاع موشکی را بزرگترین تهدید علیه خود می داند که بازدارندگی این کشور را از بین می برد.

درست یا غلط، بسیاری از روس ها معتقدند که روسیه در معرض خطر حمله ناگهانی از سوی غرب قرار دارد که در پی از بین بردن بیشتر کلاهک های هسته ای این کشور است.

همچنین اگر غرب، سیستم دفاع موشکی جدیدی در عوض اقدام تلافی جویانه روسیه بسازد، بازدارندگی هسته ای یا تخریب حتمی متقابل (MAD)، ارزش خود را از دست خواهد داد و روسیه چاره ای دیگر جز تسلیم شدن در برابر غرب نخواهد داشت. این، نوعی پارانویا است اما در درک سیاسی نقشی اصلی را بازی می کند.

اخیرا، آمریکا شروع به نصب سپر دفاعی جدید 800 میلیون دلاری خود در پایگاه نظامی سابق شوروی  در رومانی کرده و باز هم ادعا می کند که هدف آن کشورهای شرور هستند. اما رئیس جمهور «پوتین» در مقابل آنها می گوید: این یک سیستم دفاعی نیست. این بخشی از طرح کلان آمریکا برای محاصره روسیه است. در این مورد، اروپای شرقی نقش این محاصره کننده را ایفا می کند. وی معتقد است: تا الان، آنهایی که این تصمیم را اتخاذ کرده اند در برابر آن سکوت اختیار کرده و در امنیت کامل به سر می برند. حالا، از آنجا که پایه های موشک های دفاعی بالستیک مستقر شده اند، ما مجبوریم به این فکر کنیم که چگونه تهدیدات ناشی از آن برای فدراسیون روسیه را خنثی کنیم. همه این صحبت ها خطرناک هستند.

*آیا این ترس و هراسها ادامه خواهند یافت؟

مسلما تندروهایی در آمریکا و اروپا هستند که حاضر به ترک رویای جهان تک قطبی و وجود آمریکا به عنوان تنها قدرت هژمون جهان نیستند. برخی از مقامات غربی هم در مورد احتمال درگیری با روسیه صحبت می کنند.

به طور یقین، این نوع نگاه  مورد حمایت آن دسته از کسانی که معتقدند جنگهای غرب طی یک دهه گذشته هزینه های سنگینی چه به لحاظ مادی و چه در بعد خونریزی به بار آورده، نیست و آمریکا نباید به عنوان پلیس جهان نقش بازی کند. جدال بین کبوترها و عقاب ها قطعا ادامه خواهد یافت و آن دسته از افرادی که دستی در مجموعه های صنایع نظامی دارند هم در آتش ایجاد یک درگیری می دمند. اما اغلب مردم به دنبال یک درگیری بزرگ با روسیه نیستند چرا که این کار هیچ هدف واقعی را دنبال نکرده و هزینه آن برای همه جهان خواهد بود.

پیشتر در ماه مه، دو فرمانده ارشد آمریکایی اظهاراتی در مورد لزوم بازدارندگی در برابر مسکو کردند و برای این هدف هم استفاده از راهکارها و تقویت نظامی را مطرح کردند. یک فرمانده ارشد نظامی انگلیسی هم به نام «سِر ریچارد شِرِف» که تا همین اواخر جانشین فرماندهی کل نیروهای متحد اروپا بود، کتابی با نام «جنگ 2017 با روسیه» را منتشر کرده است. هرچند که این کتاب به افسانه بیشتر شبیه است، اما وی در محتوای آن عنوان می کند که غرب باید به فکر تقویت استحکامات دفاعی خود در جهت ایجاد بازدارندگی در برابر حمله روسیه از سمت کشورهای دریای بالتیک باشد.

*واکنش احتمالی روسیه در برابر نصب سیستم موشکی بالستیک در شرق اروپا چه خواهد بود؟

بسیاری از روس ها فکر می کنند که کشورشان چه به لحاظ نظامی و چه از نظر اقتصادی قادر به مقاومت در برابر یورش های غرب نیست و بهترین گزینه، کاهش تنش و رسیدن به توافق میان روسیه و غرب است. برخی از فرماندهان نظامی روس هم معتقدند که کشورشان آمادگی درگیر شدن در یک جنگ بزرگ چه در داخل و چه خارج از روسیه را ندارد.

به عبارت دیگر بسیاری معتقدند که هدف غرب از فشار به روسیه تلاش برای محاصره این کشور است و این فشارها آنقدر ادامه می یابند تا روسیه آماده مواجهه با آمریکا شود. یک روزنامه نگار برجسته انگلیسی به نام «آلاستیر کروک» در مقاله ای که در تاریخ 16 ماه مه در نشریه هافینگتن پست منتشر کرده، با اشاره به اینکه برخی از تندروهای ملی گرا در مسکو، رئیس جمهور «پوتین» را به ضعف در برابر غرب متهم کرده و خواهان اتخاذ موضعی محکم تر در برابر غرب هستند، می نویسد: «پوتین» برای ترک موضع مسالمت آمیز در برابر غرب و آماده شدن برای جنگ تحت فشار قرار گرفته است.

*آیا ما شاهد یک جنگ سرد جدید هستیم؟

بله. متاسفانه ما شاهد بازگشت بسیاری از نشانه های دوران جنگ سرد هستیم. از آنجا که بسیاری از مقام های ارشد نظامی آمریکا آزادانه از روسیه به عنوان بزرگترین تهدید علیه این کشور نام می برند، لفاظی در دو طرف کاملا خصمانه و تهدید آمیز شده است. به عبارت دیگر، پوتین هم غرب را به داشتن رفتار خصمانه متهم می کند. خصومت ها تنها به لفاظی ختم نمی شود بلکه بسیاری از مثال ها وجود دارد که دال بر روابط تقابل جویانه بین دو طرف است. ورزشکاران بسیاری از کشورها دوپینگ می کنند. اما روسیه تنها کشوری است که به علت این مساله به طور کلی از دور رقابت ها تا اطلاع ثانوی اخراج شده است.

حتی مسابقات «یورو ویژن» هم که قرار است مسابقه ای پر نشاط برای جمع کردن کشورهای اروپایی به دور هم باشد هم کاملا رنگ سیاسی به خود گرفته است. در رقابت های اخیر این برنامه که در ماه جاری میلادی برگزار شد، ترانه ای با کیفیت کاملا متوسط از سوی تیم اوکراین به دلیل اینکه مربوط به اخراج تاتارها از کریمه توسط استالین بود توانست آهنگ برگزیده این مسابقات شود. علت رای به این ترانه تنها ناشی از اهداف ضد روسی داوران بود.

در حقیقت، خطر جنگ سرد جدید خیلی بیشتر از دوران جنگ سرد است. چرا که در دوران جنگ سرد برابری میان دو طرف وجود داشت و مانند امروز نبود که یک طرف را به زور به سمت مواجهه و جنگ هُل بدهند.

مهمتر اینکه دو طرف قواعد بازی را می دانستند و از آنها تجاوز نمی کردند. آن زمان یک گفتگوی گسترده ای میان دو طرف وجود داشت و دو طرف می دانستند که در صورت برافروختن آتش درگیری و مواجهه، کار تا کجا پیش خواهد رفت. هرچند که آن قوانین دیگر از بین رفته اند و بر خلاف ظاهر امر، تماس های سازنده و واقعی کمی میان روسیه و غرب وجود دارد. اخیرا، «چاک هگل»، وزیر دفاع سابق آمریکا هشدار داده که دو طرف به زودی در مسیر ایجاد یک جنگ سرد جدید قدم خواهند گذاشت که هیچ معنایی برای آنها نخواهد داشت.

همه این نکات، حکایت از اجتناب ناپذیر بودن درگیری در آینده می کنند. به همین علت این نکته بسیار مهم است که دو طرف قبل از آنکه عنان کار از دست برود و از کنترل خارج شود، یک قدم عقب نشینی کرده و به جای مواجهه رو به همکاری بیاورند. غرب قادر نخواهد بود بدون حمایت روسیه به مبارزه با تروریسم و مشکلات ناشی از بی ثباتی خاورمیانه بپردازد. سود دو طرف از همکاری بسیار بیشتر از مواجهه است.

*تاثیر سپر موشکی آمریکا در رومانی بر امنیت ایران چه خواهد بود؟

به نظر من، تاثیر این سپر بر امنیت ایران بسیار ناچیز خواهد بود. حتی در گذشته هم نقش ایران در سپر دفاعی صرفا جنبه تبلیغاتی داشت. چرا که ایران (آن زمان) اصلا نه سلاح هسته ای داشت و نه موشک های بالستیک قاره پیما. تنها راهی که در حال حاضر ممکن است کمی روی ایران تاثیر بگذارد، مواجهه روسیه و غرب است که منجر به ایجاد بی ثباتی بیشتر در منطقه خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت مهر-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سامانه موشکی آمریکا در رومانی تأثیر ناچیزی بر امنیت ایران دارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات