توطئه‌های آل سعود با بورس عربستان چه کرده است؟

بازار مالی عربستان در هفتۀ جاری به دلیل کاهش نقدینگی، در میانگین عملکرد خود از جمله مبلغ سهام داد و ستد شده و کمیت آن، تعداد معاملات انجام شده و ارزش سهام با افت همراه بود.

به گزارش العالم، شاخص کل بازار سهام عربستان ۳.۱۸ درصد سقوط کرد تا بدین ترتیب مجموع افت این شاخص از آغاز سال جاری میلادی به ۴۲۹.۲۸ واحد یعنی ۶.۲۱ درصد برسد که این رقم برای سال گذشته ۱۷ درصد بود.

پس از کاهش قیمت ها، ۴۳ میلیلرد ریال سعودی (۱۱.۵ میلیارد دلار) معادل ۲.۸۰ درصد از ارزش سهام عربستان کاسته شد و سهام ۱۶۱ شرکت از ۱۶۹ شرکت کاهش قیمت داشتند و فقط ۸ شرکت با افزایش قیمت مواجه شدند.

نقدینگی در گردش در بورس عربستان به ۲۲.۶ میلیارد ریال در مقابل ۲۶.۳ میلیارد ریال رسید که معادل ۱۴ درصد کاهش داشت و تعداد معاملات به ۱۸۰۷ سهم در مقابل ۲۱۸۸ سهم با ۱۷ درصد کاهش رسید.

شاخص ۱۴ بخش تجاری با کاهش روبرو شد که مهم ترین آنها بخش هتل ها و گردشگری عربستان است که با کاهش ۱۰ درصدی به ۹۷۸۶ واحد رسید و پس از آن شاخص بیمه با کاهش ۷.۲۴ درصد قرار دارد.

در این میان سهام شرکت های تولید سیمان با کمترین افت به ۱.۷۴ درصد کاهش به ۴۳۱۳ واحد رسیدند که در میان آنها سهام ۱۳ شرکت با کاهش به ۶۴.۴۵ ریال رسید.

به اعتقاد کارشناسان، کاهش قیمت شدید نفت در دو سال گذشته که توطئه ای از سوی آل سعود برای ضربه زدن به اقتصاد ایران، روسیه و عراق بود، به همراه جنگ مستقیم عربستان در یمن و حمایت از گروه های تروریستی در سوریه و عراق، اقتصاد سعودی را با چالش بزرگی روبه رو کرده است و هر روز بر مشکلات اقتصادی عربستان می افزاید.

[ منبع این خبر سایت الف-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «توطئه‌های آل سعود با بورس عربستان چه کرده است؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات