بهبود امکانات رفاهی غار علیصدر نیازمند ورود بخش خصوصی است

محمود عراقی روز دوشنبه در کارگروه مدیریت،حفاظت و بهره برداری پایدار از غارهای استان همدان افزود:با سرمایه گذاری بخش خصوصی می توان امکانات موجود را توسعه و جذب گردشگر در این منطقه را افزایش داد.
وی ادامه داد:لازمه این امر تعیین کامل حریم و عرصه غار از نظر حفاظتی است تا با تعیین کامل قوانین و ضوابط، توسعه امکانات ضربه ای به ماهیت این غار آبی وارد نکند.
وی با بیان اینکه هنور این حریم ها در اطراف غار علیصدر تعیین نشده است افزود: البته این مطالعات به صورت جامع انجام شده اما فرآیند ثبت آن نهایی نشده است.
عراقی تصریح کرد:با مشخص کردن این حریم های حفاظتی طرح توسعه منطقه اطراف غار علیصدر انجام خواهد شد چرا که غار علیصدر به عنوان یکی از اماکن مهم گردشگری بین المللی می تواند در رونق بخشی به حوزه گردشگری تاثیر بسزایی داشته باشد.
معاون عمرانی استاندار همدان با اشاره به وضعیت غار سرابی به عنوان مهمترین غار استان بعد از غار علیصدر گفت:در اطراف این غار مجوز معدنی صادر شده است که در حال بررسی است که اگر فعالیت این معدن در عرصه غار قرار داشته باشد این مجوز باطل خواهد شد.
عراقی بیان کرد:به زودی حریم حفاظتی این غار مشخص خواهد شد تا جلوی انجام هر اقدامی که در حریم این غار قرار ندارد گرفته شود چرا که نمی توان با ادامه اشتباهات گذشته به این اماکن ضربه وارد کرد.
وی با بیان اینکه غار سرابی سال 2001 توسط یک گروه آلمانی نقشه برداری شده و اعلام شده است که این غار می تواند از غار علیصدر هم بزرگتر باشد گفت: این غار یک غار نمایشی بوده و ورودی عمودی دارد و معدنی که مجوز آن ثبت شده روی انشعابات این غار قرار دارد در حالیکه در آئین نامه بهره برداری از معادن نیز فعالیت در محدوده غارها ممنوع است.
وی اظهار کرد:باید برای نگهداری و حفاظت از این غار نیز اقدام کرد چرا که این غار می تواند جزو غارهای بزرگ استان به شمار برود.
عراقی عنوان کرد:ایجاد اشتغال و توسعه صنعت در استان را به شرطی مد نظر قرار داده ایم که ضربه ای به منابع طبیعی و محیط زیست استان نزند.
وی بیان کرد:در صورت طول دادن مطالعات تا بازنگری مجدد آن سال ها طول می کشد لذا امیدواریم این مطالعات با حداقل ضوابط برای تسریع بخشی بیشتر در کار با سرعت عمل بیشتر انجام و بازنگری آن به صورت سالانه با تعمیق بخشی بیشتری انجام شود.
در این کارگروه طرح جامع مطالعاتی غار علیصدر و غار سرابی مورد بررسی و مورد اعمال نظر کارشناسان منابع طبیعی،محیط زیست و دیوان محاسبات قرار گرفت.
7530/1181

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بهبود امکانات رفاهی غار علیصدر نیازمند ورود بخش خصوصی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات