تصاویر کاوش های باستان شناسی در کتاب شهداد

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا،‌ کتاب نادیده های شهداد شامل تصاویر کاوش های باستان شناسی دیده نشده و مجموعه اهدایی زنده یاد حاکمی باستان شناس پیشکسوت به مرکز اسناد و کتابخانه پژوهشگاه مشتمل بر 18هزار نگاتیو، عکس، اسلاید و گزارش است.
ملیحه مهدی آبادی مدیر مرکز اسناد کتابخانه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در یادداشتی با اشاره به این کتاب نوشته است: معرفی آثار ارایه شده توسط فرهیختگان به مرکز اسناد از جمله آثار ارزشمند استاد حاکمی وظیفه سنگینی است که بر عهده این مرکز گذاشته شده است.
وی ادامه داد: برای احترام فرهنگ هدیه، تعدادی از تصاویر اسناد اهدایی مرتبط با کاوش های شهداد کرمان که تاکنون به چاپ نرسیده دراین کتاب ارایه می شود تا سپاسی از مرحوم حاکمی و تلاشی برای گسترش فرهنگ وقف باشد.
در دیباچه کتاب آمده است: فرهنگ ایرانی فرهنگی مانا و پایدار است و سبب این ماندگاری 3 ویژگی انعطاف پذیری، تعامل فرهنگی و در نهایت هویت ملی است که به رغم تنوع و تکثر موجود در جامعه امروزی به انسجام ملی کمک کرده است.
پژوهش عامل و مبنای پیشرفت و توسعه مستمر و پایدار در جامعه امروزی و به بیان ساده اصل حاکم بر جوامع قرن بیست و یکم است، لذا برای ایجاد برآیند حاصل از نتایج و تحلیل یافته های مرتبط به آن، تدوین و انتشار یافته ها و دانش مرتبط با آن و مستندات مربوط می تواند عامل موثری برای شناخت وضعیت حاضر و ابزاری برای بهینه ساختن برنامه های در دست انجام و نیز راهنمایی برای نسل آینده در راستای شناسایی، معرفی و هویت بخشی ایران باشد. شناخت فرهنگی گسترده این سرزمین کهنسال، تنها راه شناخت هویت ملی است و آن نیز عزت ملی را به همراه می آورد.
این کتاب که به مناسبت هفته میراث فرهنگی منتشر شد شامل شرح حال و زندگی پربار زنده یاد علی حاکمی و 48 تصویر از کاوشهای این باستان شناس گرانقدر در شهداد کرمان است که تاکنون منتشر نشده است.
حاکمی، علاوه بر عضویت در شوراها و فعالیت های گوناگون فرهنگی، در فاصله سال های 1346تا 1349 نیز مدیریت موزه ملی ایران باستان را برعهده داشته و در طول زندگی پربارخود چندین سخنرانی و مقاله ارایه داده است.
او بیش از 20 کاوش باستان شناسی از جمله کاوش و تهیه نقشه تخت جمشید و کاوش در پاسارگاد و مشهد مرغاب و تهیه نقشه بنا، گمانه زنی و تعمیر بنای تپه میل و همچنین گمانه زنی در باغ قدیمی چهل ستون را انجام داده است.
فراهنگ**9338**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تصاویر کاوش های باستان شناسی در کتاب شهداد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات