33 تن دیگر در ترکیه به اتهام همکاری با جماعت نور بازداشت شدند

به گزارش تلویزیون دولتی ترکیه ، این عملیات در پی دستور امروز (دوشنبه) دادستان شهر «استانبول» آغاز شد و همچنان ادامه دارد.
برپایه این گزارش ، افراد یاد شده به اتهام کمک مالی به جماعت نور دستگیر شدند.
هفته گذشته نیز یک استاندار سابق و چهار افسر ارشد به اتهام حمایت از هواداران جماعت نور و ایجاد تسهیلات برای اجاره برخی اماکن دولتی با قیمت نازل بازداشت شده بودند.
دولت ترکیه از دو سال پیش به این سو با عنوان اینکه جماعت نور در صدد کودتا علیه دولت است، عملیات گسترده ای را برای سرکوب هواداران و خشکاندن منابع مالی و توقیف رسانه های متعلق به این جماعت را آغاز کرده است.
روزهای گذشته نیز شبکه تلویزیونی «سامان یولو» ترکیه متعلق به جماعت نور تعطیل شد.
از معروف ترین برنامه های تولیدی این شبکه می توان به سریال «کلید اسرار» اشاره کرد.
ازرسان دولت و پلیس تخلفات مالی استانبول، فروردین ماه گذشته 13 هزار و 600 تن از مردم ترکیه را به حمایت مالی از جماعت نور متهم کرده است.
درپی بازداشت 41 تن از مدیران و کارکنان بانک «آسیا» به دستور دادستان استانبول و سپرده شدن اداره این بانک به دست متولیان منتخب دولت آنکارا، بازرسان دولت ترکیه حساب های صاحبان سپرده و حواله های ارسال شده به حساب های این بانک را مورد بررسی قرار دادند.
پیشتر، اغلب دستگیرشدگان متهم به همکاری با جماعت نور در ترکیه را کارمندان ارشد و افسران بلندپایه پلیس و دادستان ها تشکیل می دادند، اما از اسفند ماه سال گذشته در همین ارتباط، روزنامه منتقد «زمان»، شرکت انتشاراتی «فضا» و خبرگزاری «جیهان» به دستور دادگاهی در استانبول تحت کنترل قرار گرفت و اداره این مراکز به دست متولیان منتخب دولت آنکارا سپرده شد.
طی چار ماه گذشته نیز حدود 600 تن از افسران ارشد، نویسندگان و تجار ترکیه و پنج خبرنگار به همین اتهام بازداشت شدند.
جماعت نور به رهبری فتح الله گولن متحد سابق حزب حاکم عدالت و توسعه و بزرگ ترین تشکل مخالف فعلی علیه دولت این کشور، از سوی دولت ترکیه به عنوان ساختار موازی در داخل دولت ترکیه تلقی می شود و دستگیری ها و تسویه های گسترده منتسبین به این جماعت از دو سال پیش آغاز شده و همچنان ادامه دارد.
دولت ترکیه، فتح الله گولن رهبر جماعت نور مقیم آمریکا را عامل و طراح کودتا و اقدامی برای سرنگونی دولت حزب عدالت و توسعه می داند.
«رجب طیب اردوغان » رئیس جمهوری ترکیه نیز حامیان گولن را تهدیدی جدی برای امنیت ملی این کشور توصیف می کند.
خاورم**2010**1579

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «33 تن دیگر در ترکیه به اتهام همکاری با جماعت نور بازداشت شدند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات