تاکید دیده‌بان حقوق بشر بر توقف استثمار کارگران


دیده‌بان حقوق بشر امروز (دوشنبه) در آغاز یک اجلاس جهانی کار در شهر ژنو اعلام کرد، نیاز به یک معاهده بین‌المللی جدید وجود دارد تا اصناف و شرکت‌ها را مجبور به برچیدن بساط به کار کشیدن کودکان و برده‌داری نوین در زنجیره تامین خود کند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، بر اساس برآوردهای سازمان جهانی کار وابسته به سازمان ملل در سراسر جهان و بالغ بر 21 میلیون نفر گرفتار کار اجباری هستند.
سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی عنوان کرد، بسیاری از این کارگران شامل کارگران تولیدکننده لباس برای برندهای جهانی، کودکان مشغول در مزارع تنباکو،‌ معدنچی‌ها و کارگران مهاجر مشغول در پروژه‌های ساخت و ساز هدف سوء استفاده قرار گرفته و به مکانیزم‌های شکایت و وکلای حقوقی نیز دسترسی ندارند.
این گروه حقوق بشری خاطر نشان کرد، سازمان جهانی کار باید فرآیند تدوین یک معاهده جدید را که بر طبق آن دولت‌ها باید شرکت‌ها را ملزم به حمایت‌های حقوق بشری در زنجیره‌های تامینی خود کنند، آغاز کند.
جولیان کیپنبرگ، مدیر بخش حقوق کودکان در دیده‌بان حقوق بشر گفت: میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به دلیل قوانین دولتی ضعیف و اقدامات نامناسب شرکت‌ها هدف سوء استفاده‌های حقوق بشری قرار می‌گیرند.
دیده‌بان حقوق بشر خاطر نشان کرد: قوانین الزام‌آور تنها راه واقع بینانه‌ای است که تضمین می‌کند شرکتها کارگران را مورد استثمار قرار نداده یا به سوءاستفاده از کارگران دست نمی‌زنند. هنجارهای بین‌المللی به هدف پیشگیری از سوء استفاده‌ها به لحاظ قانونی الزام‌آور نبوده و به شرکت‌ها اجازه می‌دهند که آنها را نادیده بگیرند.
در ادامه بیانیه کیپنبرگ آمده است: استانداردهای داوطلبانه در حقوق بشر و کار کافی نیستند چرا که برخی شرکت‌ها آنها را پذیرفته اما شرکت‌های دیگر به این استانداردها اهمیتی نداده و مسئولیت‌های حقوق بشری خود را نادیده می‌گیرند. کنفرانس بین‌المللی کار در ژنو یک فرصت بی‌همتاست تا این نظام غیر موثر عدم مداخله را تغییر دهیم.
انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تاکید دیده‌بان حقوق بشر بر توقف استثمار کارگران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات