حذف شدن یارانه خانوارها به هزار و یک دلیل/ این افراد هم یارانه‌شان قطع خواهد شد

بسیاری از خانوارهایی که از لیست یارانه بگیران خط خورده اند معترض هستند و با وجود اینکه از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیستند، نتوانسته اند یارانه خود را دریافت کنند. حذف شدن یارانه خانوارها به هزار و یک دلیل/ این افراد هم یارانه‌شان قطع خواهد شد

سرویس اقتصادی فردا: مدت هاست که داستان یارانه های نقدی ادامه دارد و هر بار به انتخاب دولتی ها، تعدادی از یارانه بگیران حذف می شوند به جمع یارانه نگیران می پیوندند. یارانه ای که یک روز دولتی ها آن را مصیبت عظما می خوانند و روز دیگر از حذف آن و مشکلاتی که در پی دارد شکایت می کنند. این در حالی است که بسیاری از خانوارهایی که از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیستند از لیست یارانه بگیران خط خورده اند و نسبت به این مسئله اعتراضات خود را مطرح کرده اند.

پرونده حذف یارانه بگیران پردرآمد پس از آغاز فعالیت دولت یازدهم مجدد گشوده شد. مجلس طى قانون بودجه 93، دولت را ملزم به حذف یارانه ثروتمندان کرد که در عمل اتفاقى نیفتاد و پس از اصرار مجدد مجلس به حذف یارانه ثروتمندان در قانون بودجه 94، سرانجام از سوى علی طیب نیا، وزیر اقتصاد خبر رسمى آغاز حذف یارانه برخى افراد پردرآمد اعلام شد. این در حالى است معاون اول رئیس جمهور در همان زمان اعلام کرد که براى پرداخت یارانه به همه، 15 تا 16 هزار میلیارد تومان کسرى وجود دارد.پس از آن بود که دولت در ابتدای سال 94 در بخشنامه ای مسئولیت حذف یارانه بگیران را به وزارت کار سپرد.

طبق بودجه سال 94 وزارت کار موظف به حذف 6 میلیون نفر از ثروتمندان بود که این رقم محقق نشد. اما بحث حذف یارانه نقدی ثروتمندان موضوع مهمی است که همواره دولتی‌ها معتقد بودند که پرداخت یارانه نقدی باید از سوی ثروتمندان به نفع فقرا، نیازمندان و اشتغال حذف شود. اما به جای اینکه دولت ساز و کار حذف یارانه ثروتمندان را تدوین کند، گزاره های دیگری را برای حذف یارانه بگیران در نظر گرفته است.

شرایط حذف یارانه ۲۴ میلیون نفر اعلام شد

فروردین ماه سال جاری بود که پورابراهیمی، سخنگوی کمیسیون تلفیق از مشخص شدن اولویت های حذف یارانه 24 میلیون پردرآمد خبر داد و گفت: دولت مجوزهای لازم برای شناسایی وضعیت درآمدی، هزینه و دارایی افراد را در اختیار دارد. براساس قانون، یارانه باید به افرادی تعلق گیرد که با میزان درآمد آنها تناسب دارد اما این موضوع در دولت گذشته و کنونی رعایت نشد.

به گفته وی، براساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه 95، دولت مکلف شد نسبت به حذف یارانه 3دهک بالای درآمدی اقدام کند و منابع آن باید صرف اشتغالزایی در کشور شود.

پورابراهیمی اظهار داشت: 3 دهک بالای درآمدی حدود 24 میلیون نفر از خانوار ایرانی را شامل می‌شود. و منابع آزاد شده از محل حذف یارانه این افراد، صرف اشتغال با اولویت افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 95 در مورد معیار حذف یارانه 24 میلیون خانوار پردرآمد ایرانی نیز گفت: بخش عمده حذف یارانه این افراد با تمرکز بر درآمد آنان است که در گروه های ذیل قرار دارند: گروه اول کلیه تجار و صاحبان مشاغل آزاد هستند که درآمد سالیانه آنها حداقل 35 میلیون تومان است. گروه دوم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، قضات ، اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی و دولتی و غیر دولتی، پزشکان و دندانپزشکان تعیین شده اند. گروه سوم نیز کلیه کارکنان دولت و قوای سه گانه ، شهرداری ها و کلیه موسسات عمومی و موسسات عمومی غیردولتی و کلیه کارکنان نیروهای مسلح و بازنشستگان کشوری و لشکری، کلیه حقوق‌بگیران و مستمری‌بگیران مشمول تأمین اجتماعی و همه دریافت‌کنندگان حقوق و مستمری بخش دولتی و غیردولتی که دریافتی سالیانه آنها از 35 میلیون تومان بیشتر است، مشخص شده اند. گروه چهارم را کلیه مدیران و اعضای هیئت مدیره و بازرسان شرکت های دولتی و غیردولتی و وابسته به دولت و نهادهای عمومی غیردولتی، کلیه مدیران و اعضای هیئت مدیره و روسا و معاونین مناطق و شعب بانک ها و بیمه ها و موسسات مالی و اعتباری، کلیه کارکنان و اشخاص حقوقی دولتی و غیردولتی که دریافتی سالانه آنها بیشتر از 35 میلیون تومان است، تشکیل می دهند. گروه پنجم نیز کلیه ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز از دریافت یارانه منع شدند، هستند. و در آخر گروه ششم، شامل کلیه کسانی می شود که در 3 دهک بالای درآمدی هستند و در گروه های یاد شده ذکر نشدند.

سخنگوی کمیسون تلفیق گفت: دولت مجوزهای لازم برای شناسایی وضعیت درآمدی، هزینه و دارایی را در اختیار دارد، مدل های مختلفی که می‌تواند افراد و خانوارها را طبقه بندی کند.

یارانه نقدی حذف می شود؟ نمی شود؟
 
پس از آن بود که اردیبهشت ماه، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت اعلام کرد که درآمد ۳ میلیون تومانی یک کارمند در شهری مثل تهران زیاد نیست، این فرد نزدیک همین رقم را باید اجاره خانه بدهد و باید هزینه تحصیل فرزندانش را تامین کند آن هم با همین وضعیت که یک درآمد هم بیشتر ندارد. به گفته او دولت اعتقادی به حذف یارانه گروه هایی با درآمدهای زیر ۳ میلیون تومان در ماه را ندارد.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که پیش از این برخی گروه های کارگری از حذف نادرست برخی کارگران کم درآمد و اشتباهات انجام شده در این زمینه ابراز نگرانی کرده بودند.

از سوی دیگر هادی ابوی، عضو هیات مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگران درباره اظهارات اخیر سخنگوی دولت پیرامون توقف حذف یارانه گروه های با درآمد زیر ۳ میلیون تومان در ماه و اینکه دریافتی میلیون ها کارگر در ماه حتی زیر یک میلیون تومان است گفته: متاسفانه در بحث حذف یارانه ها نوعی ناهماهنگی در دولت وجود دارد.

گزارش هایی را نیز داشتیم که یارانه برخی کارگران ساختمانی را قطع کرده اند، اما در شرایطی که ساخت و ساز در رکود است و اشتغال کارگران در بخش ساختمانی کاهش یافته است، حذف یارانه این گروه ها کم لطفی است. در زمانی که مسکن رونق داشت برخی کارگران از سایر بخش ها به مسکن کوچ می کردند، حال که مسکن راکد است، قائدتا فشار بیکاری بالاتر رفته و تعداد روزهای اشتغال و در نتیجه درآمد کارگران در این بخش کاهش یافته است. دیگر باید خط فقر را خط حیات و خط زندگی بنامیم چرا که با درآمدهای فعلی کارگران تنها امکان زنده ماندن دارند و زندگی سخت شده است. اگر دولت می گوید یارانه افراد با درآمد زیر ۳ میلیون تومان در ماه نباید حذف شود، این موضوع باید برای همه دستگاه ها و بخش ها قابل قبول و اجرایی باشد.

به گفته این مقام مسئول کارگری کشور، ۳ میلیون تومان دیگر خط فقر است و دولت باید ملاک های خود را با اعداد و ارقام اعلام کند که مردم دچار سرگردانی نشوند.
 
اگر فرزندانتان را به مدرسه نفرستید، یارانه تان قطع خواهد شد!
 
به تازگی، محمد دیمه‌ور، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در خصوص دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل اظهار داشته: در سال تحصیلی آینده برنامه جدیدی در خصوص دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل خواهیم داشت. با توجه به اینکه سال تحصیلی کنونی رو به اتمام است، در سال تحصیلی آینده مطابق آمار ثبت‌نامی دانش‌آموزان در مدارس، آمار کودکان بازمانده از تحصیل استخراج و عدد دقیق آن مشخص می‌شود.

دیمه‌ور با اشاره به اینکه خانواده‌هایی که از تحصیل فرزندانشان ممانعت می‌کنند مطابق قانون با آنها برخورد می‌شود، خاطرنشان کرد: در سال تحصیلی آینده، یارانه خانواده‌ای که از رفتن کودکش به مدرسه ممانعت کند، با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قطع خواهد شد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: خانواده‌هایی که به هر دلیل از حضور فرزندشان در مدرسه ممانعت کنند، شناسایی شده و مطابق قانون با آنها برخورد می‌شود.

تخلفات دولت یازدهم در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها
 
به عقیده بهروز مرادی مدیرعامل سابق سازمان هدفمندی یارانه‌ها، حسن روحانی و تیم اقتصادی اش، قانون هدفمندی یارانه ها را قبول ندارند و به طور کل با این قانون مخالف هستند.

مدیرعامل سابق سازمان هدفمندی یارانه‌ها با اعلام تخلفات دولت یازدهم در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، می گوید: دولتمردان یازدهم بیشتر اعتقاد دارند که یارانه همه افراد جامعه باید حذف شود. البته این کار را تا انتخابات 96 نخواهند کرد، اما بدون شک بعد از انتخابات 96، یارانه همه مردم را قطع خواهند کرد.

آن طور که به نظر می رسد دولت یازدهم می خواهد همه خانوارهایی که یارانه به حسابشان واریز می شود را به بهانه های مختلف از لیست یارانه بگیران خط بزند و به طور کل پرونده یارانه ها را ببندد. این در حالی است که با تعیین گزاره هایی نامناسب برای حذف یارانه افراد، بسیاری از خانواده ها بعد از حذف شدن از این لیست با مشکلاتی جدی مواجه خواهند شد.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حذف شدن یارانه خانوارها به هزار و یک دلیل/ این افراد هم یارانه‌شان قطع خواهد شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات