معرفی درست امام زمان(عج) در مجالس/ روضه خوانی در اعیاد از بدسلیقگی یا ناتوانی مداح است -آکا

سایت دینی ، دین و اندیشه آکاامامت آکاایران   ,[categoriy]

معرفی درست امام زمان در مجالس/ روضه خوانی در اعیاد از بدسلیقگی یا ناتوانی مداح است

معرفی درست امام زمان(عج) در مجالس/ روضه خوانی در اعیاد از بدسلیقگی یا ناتوانی مداح است -آکا معرفی درست امام زمان(عج) در مجالس/ روضه خوانی در اعیاد از بدسلیقگی یا ناتوانی مداح است -آکا

آکاایران: معرفی درست امام زمان(عج) در مجالس/ روضه خوانی در اعیاد از بدسلیقگی یا ناتوانی مداح است

آکا ایران به نقل از گزارش کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ، شادی از مهم ترین احساسات و نیازهای بشر به شمار می رود. هر ملتی با توجه به باورهایش و به گونه های مختلف غم و شادی خود را ابراز می کند. اسلام نه تنها این احساسات را سرکوب نمی کند، بلکه آن را امری ضروری می داند و البته برای آن حد و مرزی قائل شده است تا به این طریق به طور مثبت کنترل شوند.

تقویم زمان ما را در ایامی سراسر نورانی و مبارک شعبان المعظم و در میلاد منجی عالم بشریت امام زمان(عج) قرار دارد که در هر گوشه از ایران اسلامی شاهد آذین بندی شهرها و جشن و سرور هستیم؛ از این رو پیرامون شادی در اسلام و عملکرد مادحین اهل بیت(علیهم السلام) در برپایی مجالس جشن و شادی کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ با حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی طباطبایی فر، کارشناس مسائل مداحی و منبر و از مبلغان حوزه علمیه قم به گفت وگویی پرداخته است که مشروح آن در ادامه می آید.

حجت الاسلام طباطبایی فر در ابتدای این گفت وگو ضمن تبریک به مناسبت اعیاد شعبانیه و آرزوی درک حضور امام زمان(عج) برای تمام عاشقان آن حضرت، در پاسخ به اینکه شادی در اسلام چه جایگاهی دارد، بیان کرد: امام صادق(علیه السلام) رو به یونس شیبانی از اصحاب خود کرده و فرمودند «شوخی شما اصحاب با یکدیگر چقدر است؟ او گفت: اندک. امام فرمود: «اینگونه نباشید. به درستی که اهل مزاح بودن و شوخ طبعی از حسن خلق است. همانا بدین وسیله شادی و سرور در قلب برادر خود داخل میکنید. همانگونه که رسول خدا(صلی الله و علیه وآله) اهل شوخی و مزاح بود، تا سرور و شادی در قلب اصحاب وارد کند.

نشاط دائمی خواسته اسلام برای مردم

وی با اشاره به اینکه اسلام دنبال شادی و نشاط ابدی برای مردم است، گفت: روایات زیادی در باب ادخال سرور، زنده دلی، تبسم و چهره گشاده داریم. اسلام نه تنها دنبال شادی بلکه از آن بالاتر دنبال شادی و نشاط دائمی است. لذا، اگر در بعضی از روایت ها می بینید، کمی نسبت به این مقوله احتیاط شده از باب توجه به نشاط دائمی است.

علت نهی اسلام از شوخی و مزاح موقتی

مبلغ حوزه علمیه قم به علت نهی اسلام از شوخی و شادی موقت، اظهار کرد: اسلام، شوخی ها و شادی های موقتی که به دنبالش ناراحتی و سرشکستی است را بسیار نهی می کند. لذا، اگر می بینید بعضی لذت ها حرام است، به این دلیل است که شاید لحظاتی انسان را سرمست می کند، اما در نهایت موجب غمناکی و خسران وی می شود.

وی افزود: اسلام دین لذت است؛ اما تعریفش از لذت، یک سرمستی دائمی و یک آرامش جاودان در سایه توکل به قدرت بی نهایت خداوند است، نه لذتی که به دنبالش پشیمانی و در نهایت انسان را به تباهی می کشد.
 
پاسخ به کسانی که اسلام را دینی خشک و مخالف شادی می دانند

طباطبایی فر در پاسخ به کسانی که اسلام را دینی خشک و مخالف شادی می دانند، گفت: کسانی که خیال می کنند اسلام دینی خشک و مخالف شادی است، تنها به محدودیت های اسلام نگاه می کنند. اسلام نمی گذارد هر چیزی را بخورید، ببینید و بشنوید، هر حرفی را بزنید و هر رابطه ای را برپا کنید و به تمام این ها چارچوب می دهد. کسی که دنبال لذت های زودگذر است، وقتی این محدودیت ها را می بیند می گوید اسلام مخالف شادی بوده و خشک است؛ اما کدام روانشناس، حتی همین روانشناسان غربی را می بینید که شما را مجاز به زن بارگی، اعتیاد به الکل و مخدر، غرقه شدن در موسیقی های تند یا شوخی های بی جا با مردم بداند؟
 
وی ادامه داد: ممکن است بگوییم که یک بار طوری نمی شود، اما اسلام حرفش این است که بر لبه تیغ قدم نگذارید چراکه همان یک بار و یک بار و یک بار ممکن است شما را به پرتگاه بکشد. اسلام در عوض هزاران بار انسان را دعوت به تفریحات سالم و لذت بردن از زندگی می کند. امام موسی بن جعفر(ع) در روایتی می فرماید «از لذت های دنیوی نصیبی برای کامیابی خویش قرار دهید همانا نیست از ما کسی که دنیای خود را به خاطر دین خویش ترک کند».

نقش مداحان در ارائه شادی مورد نظر اسلام در مجالس

کارشناس مسائل مداحی و منبر در پاسخ به اینکه مداحان چقدر می توانند شادی مد نظر اسلام را در مجالس مولودی پیاده کنند؟، گفت: دلم نمی خواهد در این مورد جواب کلیشه ای بدهم؛ قطعا بسیار می توانند مؤثر باشند. اما اگر بخواهیم تعارف را کنار بگذاریم شادی های مورد نظر اسلام آن قدر زیاد است که در مجالس مداحی قطعا بخش بسیار کمی از آن تأمین می شود، در آنچه که مربوط به مجالس اهل بیت(علیهم السلام) است، پررنگ ترین بخش آن مربوط به مداحان است.

مجالس در اعیاد محدود به سخنرانی و مداحی نشود

طباطبایی فر با پیشنهاد اینکه در اعیاد علاوه بر مولودی خوانی در مجالس باید برنامه های جذاب و شاد را نیز به این مجالس افزود، عنوان کرد: فکر می کنم باید به این سمت حرکت کنیم که مجالس مذهبی ما در اعیاد محدود به سخنرانی و مداحی نشود، چه اشکالی دارد جایزه بدهند، چه اشکالی دارد سرود و تواشیح خوانده شود، چه اشکالی دارد خاطره گویی و نمایش های طنز به مجالس مذهبی در اعیاد اضافه شود؟ مراقبت بر سر اینکه خدای نکرده مجالس اهل بیت(علیهم السلام) به لودگی کشیده نشود به قدرت خودش باقی است.

روضه خوانی در اعیاد از بدسلیقگی یا ناتوانی مداح است

وی با بیان اینکه متأسفانه در برخی از هیئت ها سمت و سوی محور مداحی مداحان در ایام میلاد به سوی عزاداری و روضه خوانی است با انتقاد از این عمل در توصیه به مداحان، گفت: بحث روضه خوانی در اعیاد، از بدسلیقگی یا ناتوانی های جدی بسیاری از مادحان است. غیر از ولادت امام حسین(علیه السلام) و حضرت قمر بنی هاشم(علیه اسلام)، که در لحظه تولد گفته می شود اشاراتی به واقعه کربلا شده، و شاید مداح بر این اساس مجاز باشد اشاره ای بسیار بسیار کوتاه نماید.

این مبلغ حوزه علمیه قم ادامه داد: اما حقیقت مطلب این است که بیشتر مداحان، وقتی نمی توانند مستمع را از لحاظ عاطفی و در فضای شادی به اوج رسانده و تخلیه کنند، خیال می کنند یک جای کار می لنگد و باید حتما روضه ای و باران اشکی برپا شود تا جلسه به دل شان بچسبد. اینکه یک مداحی با تعریف حکایتی از فضایل و مهربانی های اهل بیت(علیهم السلام)، دل مستمع را به جوشش در آورد و ناخودآگاه اشکی از روی خروش عاطفه و عشق به ولایت از چشم سرایز شود، بسیار خوب است. اما فکر می کنم ورود به ذکر مرثیه، در مجالس مولودی، جز نشان از بدسلیقگی یا ناتوانی مداح در مدیریت مجالس شادی، چیز دیگری نیست.
 
معرفی درست امام زمان(عج) و تبیین وظایف در قبال ظهور توسط مداحان

طباطبایی فر با توجه به ایام نیمه شعبان و میلاد امام زمان(عج) در توصیه ای به مداحان در برپایی مجالس مولودی در این ایام بیان کرد: امام زمان(عج)، امام حاضر ماست باید عزیزان مادح در انتخاب اشعار دقت کنند، فضای معرفتی کمرنگ نباشد. در این مجالس خدای نکرده صرفا امام زمان(عج) را یک مرد زیبا، قد بلند، چشم و ابرو مشکی و چنین و چنان معرفی نکنیم و این یک طرف قصه است یعنی معرفی درست امام زمان(عج). یک طرف دیگر تبیین وظایف ما در قبال ظهور است که متأسفانه در قالب شعر، به آن پرداخته نشده است؛ مداح می تواند این خلأ را با ذکر احادیث نسبت به وظایف ما در قبال حضرت مهدی(عج) در لابه لای مدح خوانی پر کند.

برپایی مجالس خلاقانه در اعیاد 

وی افزود: الحمدالله فضای جشن های نیمه شعبان حصار سخنرانی و مداحی را شکسته و در مکان هایی همچون جمکران، حرم امام رضا(علیه السلام)، حرم حضرت معصومه(سلام الله علیها) و ... را می توان اجرای برنامه های متنوع و خلاقانه اعم از مسابقات، نمایش، سرود و ... را مشاهده کرد، ان شاء الله این موضوع به تمام هیئت ها تسری پیدا کند.

کارشناس مسائل مداحی و منبر در پاسخ به اینکه بهترین شعر و یا سرودی که درباره امام زمان(عج) شنیده یا خواندید چه بوده است؟ گفت: آن قدر شعر و سرود قوی از شاعران مختلف دیده ام که نمی توانم دقیقا انتخاب کنم؛ اما یکی از سرودهایی که به خاطر سادگی در بین مردم نوستالژیک شده و من هم خیلی آن را دوست دارم فکر می کنم این سرود باشد؛ همه جا بروم به بهانه تو، که مگر برسم در خانه تو/ همه جا دنبال تو می گردم که تویی درمان همه دردم / یا اباصالح مددی نشوم به جز از تو گدای کسی، بی ولای تو من نکشم نفسی/ که تو لیلای من مجنونی همه هست من دلخونی/ یا ابا صلاح مددی.

امیرمحسن سلطان احمدی


iqna.ir | خبرگزاری بین المللی قرآن این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید آکا ایران نیست . ,[categoriy]

معرفی درست امام زمان در مجالس/ روضه خوانی در اعیاد از بدسلیقگی یا ناتوانی مداح است

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره آکا ایران مراجعه نمایید .

[ منبع این خبر سایت آکاایران-دینی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معرفی درست امام زمان(عج) در مجالس/ روضه خوانی در اعیاد از بدسلیقگی یا ناتوانی مداح است -آکا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات