حج تمتع و عزت ایرانی

عربستان روز یکشنبه 9 خرداد اعلام کرد: شرایط ایران را برای اعزام زائران ایرانی به سفر حج غیرقابل قبول می داند.

افشار سلیمانی در خبرآنلاین نوشت:

"عادل الجبیر وزیر خارجه عصبانی و عجول عربستان گفت: درخواست ایران برای سازماندهی تظاهرات در مراسم حج موجب آشوب می شود."

پیش از این واکنش عربستان، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفت با توجه به نوع برخورد و گفتار مقام های عربستان و به گفته او ایجاد موانع و کارشکنی ها، عملا انجام حج برای زائران ایرانی امکان پذیر نیست.

جمهوری اسلامی ایران زیر دست و پا رفتن و کشته شدن بیش از 460 زائر ایرانی را در مراسم حج سال گذشته نتیجه سوء مدیریت عربستان توصیف کرده است.

در زمستان گذشته، به دنبال حمله عناصر علاقمند به منافع شخصی و باندی به اماکن دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد، ریاض روابط خود را با ایران قطع کرد. مهاجمان به اعدام نِمِر شیخ نِمِر روحانی بلندپایه شیعه عربستان اعتراض داشتند.

به ظن نگارنده، در شرایطی که عربستان روابط خود با ایران را قطع کرده و مکرر و متوالیا و متناوبا مقامات و علمای این کشور علیه ایران سخن می گویند و با امعان نظر به نوع و شیوه مواجهه مقامات ریاض در ارتباط با قتل عام منا و تجاوز پلیس عربستان به دو جوان ایرانی، پیگیری موضوع اعزام زائران ایرانی به مکه جهت انجام مناسک حج تمتع پیش رو از هیچ حکمتی برخوردار نبوده و هیچ مصلحتی هم در آن قابل دریافت نیست. فلذا این شیوه پیگیری در این زمان نامناسب اساسا موجب حفظ عزت ایران و ایرانی نمی شود و چه بسا ذلتی را منجر شود که جبران مافاتش نامیسر و بسیار پرهزینه باشد.

به نظر می رسد اگر دولت تدبیر و امید انجام حج تمتع ایرانیان را به پس از برقراری مجدد روابط سیاسی ایران و عربستان و شروع فعالیت سفارتخانه های دو کشور در پایتخت های یکدیگر موکول کند، بهترین تصمیم در این زمینه خواهد بود. البته برقراری مجدد روابط فیمابین هم مقتضیات و آداب خاص خود را دارد که در شرایط موجود منطقه و تنش های موجود نهان و آشکار با پیچیدگی های فراوانی مواجه است که آشتی تهران-ریاض را زمانبر خواهد نمود.

[ منبع این خبر سایت دنیای سفر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حج تمتع و عزت ایرانی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات