تبعیض قانونی بین شبکه‎های پیام رسان داخلی و خارجی

عضو شورای عالی فضای مجازی با اشاره به این فعالیت بدون مجوز شبکه های پیام رسان خارجی در کشور ،گفت: هیچ قانونی برای شبکه های پیام رسان خارجی اعمال نمی شود اما شبکه های پیام رسان داخلی باید مجوزهای بسیاری برای فعالیت بگیرند. خبرگزاری میزان: محمدحسن انتظاری عضو شورای عالی فضای مجازی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با بیان اینکه باید در داخل کشور شبکه ملی اطلاعات قوی داشته باشیم و وعده ها در این زمینه عملی نشده است گفت: تاکنون طراحی این شبکه به شورای عالی فضای مجازی ارائه نشده است .

وی افزود: این در حالی است که راه اندازی شبکه های پیام رسان و اطلاعات نیازمند امکانات بسیاری هستند.

انتظاری گفت: شبکه پیام رسان تلگرام اطلاعات خود را بر امکانات شبکه آمازون قرار می دهد که این نشان دهنده ضرورت ایجاد زیرساخت های قوی و بسیار در این زمینه است.

عضو شورای عالی فضای مجازی افزود: هیچ قانونی برای شبکه های پیام رسان خارجی اعمال نمی شود و این شبکه ها مجوزی از ما ندارند اما شبکه های پیام رسان داخلی باید مجوزهای بسیاری برای فعالیت بگیرند که این تبعیض قانونی و شکست شرکت های داخلی در مقابل شرکت های پیام رسان خارجی است.

وی افزود:  نظام سنتی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود دارد که باید ساختار جدیدی در آن شکل بگیرد.

انتظاری گفت: نیازمند ایجاد نظام حقوقی و مقرراتی جدید در فضای مجازی هستیم که همگام با دنیا حرکت کنیم.

عضو شورای عالی فضای مجازی افزود:‌وظیفه این شورا وضع قوانینی برای پیشرفت و رشد نیروهای داخلی است .

وی گفت:‌حاکمیت فضای مجازی باید در اختیار ما باشد تا داده های شبکه های پیام رسان خارجی که تحت حاکمیت کشور نیستند در اختیار بیگانگان قرار نگیرد و بر آن فرایند هایی انجام ندهند .
انتظاری افزود: باید شرکت های داخلی همان امتیاز های شرکت های پیام رسان خارجی را داشته باشند و مانعی برای آنها وجود نداشته باشد.

وی گفت:‌کشور باید به سرعت درباره تحولات سریع فضای مجازی تصمیم گیری کند اما اکنون تصمیم گیری ها با سرعت تحولات این فضا هم خوانی ندارد.

***ارزان شدن اینترنت شبکه های پیام رسان داخلی با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات

رضا تقی پور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: در کشور 6 پیام رسان برخط داخلی که بین 200 هزار تا 2 و نیم میلیون کاربر دارند، فعال است.

عضو شواری عالی فضای مجازی افزود: شبکه های پیام رسان خارجی در کشور امکاناتی دارند که در اختیار شبکه های پیام رسان داخلی نیست .

وی گفت:‌شبکه پیام رسان تلگرام گفته می شود 20 تا 40 درصد پهنای اینترنت بین الملل را که وارد ایران می شود در اختیار دارد اما بخش خصوصی کشورمان برای راه اندازی پیام رسان باید پهنای باند بخرد و متحمل هزینه های بسیار شود.

عضو شورای عالی فضای مجازی افزود: با راه افتادن شبکه ملی اطلاعات برای شبکه های پیام رسان داخلی هزینه اینترنت بیش از 10 برابر ارزان تر از خرید اینترنت بین الملل می شود.

تقی پور گفت: اگر سرورهای شرکت های خارجی پیام رسان به داخل منتقل شود باز هم می توانند قوانین و مقررات ما را رعایت نکنند.

وی افزود: باید این مسئله و رعایت قوانین داخلی برای شرکت های پیام رسان خارجی الزام آور باشد و این شرکت ها تحت حاکمیت ما قرار بگیرند.

عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: یکی از ناامنی های اساسی که به ذات فضای مجازی باز می گردد بحث گمنامی در اینترنت است زیرا نمی توان منشا صدور کار را به فرد مشخصی منسوب کرد.

وی درباره جلسه شنبه شب شورای عالی فضای مجازی افزود: در این جلسه درباره الزامات شبکه های پیام رسان،‌حفظ حریم خصوصی و  اطلاعات کاربران، ایجاد فضای فرصت آفرین برای همه آنها و افزایش پهنای باند صحبت و بر آن تاکید شد.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تبعیض قانونی بین شبکه‎های پیام رسان داخلی و خارجی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات