مقام وزارت بهداشت:نقش صداوسیما درفرهنگ‌ سازی اهدای عضو بسیار مهم است

به گزارش ایرنا، دکتر کتایون نجفی زاده روز دوشنبه دردیدار با مدیرکل صداوسیمای استان بوشهر افزود: برای اینکه فرهنگ اهدای عضو در کشور و بویژه استان بوشهر نهادینه شود و به نقطه ایده آل برسد فرهنگ‌سازی لازم باید صورت گیرد که در این زمینه رسانه ها بویژه صداوسیما سهم عمده دارند.
وی ادامه داد: فرهنگ‌سازی، آموزش واحدهای فراهم آوری و پیوند اعضا از حلقه‌های مفقوده در سیستم اهدای عضو است که کار صداوسیما در اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی این مقوله مهم است.
نجفی زاده، یکی دیگر از وظایف صداوسیما را فرهنگ‌سازی در امر سلامت عنوان کرد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در این دیدار گفت: در بخش سلامت دو گروه خدمتی شامل تقاضا محور از جمله عمل‌های زیبایی و ترمیمی و خدمات واقعی که از وظایف حاکمیتی است ارایه می شود.
دکتر سجاد اقبالی افزود: به همین دلیل در تمام درمانگاهها و مراکز درمانی استان بوشهر اتاق احیا وجود دارد این درحالی است که در برخی از مراکز در طول 30 سال اخیر حتی یک‌ بار نیز موردنیاز واقع نشده است.
وی بیان کرد: دراستان بوشهر 300 بیمار کلیوی دیالیزی وجود دارد که حداقل نیمی از آنان نیاز به پیوند کلیه دارند، این درحالس است که بیمارانی که به مرحله دیالیز رسیدند درصورتی ‌که پیوند کلیه برای آنان صورت نگیرد از بین می روند.
اقبالی با اشاره به اهمیت اهدای عضو برای پیوند کلیه در استان بوشهر اظهار کرد: به ازای هر مرگ مغزی که در بوشهر اتفاق می‌افتد و اجزای آن به خاک سپرده می‌شود حداقل می‌ توان دو نفر را از ناحیه کلیه نجات داد که دانشگاه علوم پزشکی بوشهر امکان ساختار درمانی اهدا و پیوند عضو را دارد ولی بخش عمده این کار فرهنگ‌ سازی است که از صداوسیما برمی‌آید.
دکتر امید قبادی قائم مقام اداره پیوند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در تمام دنیا 20 درصد از پروسه اهدای عضو مربوط به ‌نظام سلامت است وسهم نظام سلامت در اهدای عضو برداشتن و کاشتن عضو است و سهم فرهنگ‌سازی این کار بر عهده ارگانها و دستگاههای فرهنگ‌ساز و در رأس آن صداوسیما بعنوان رسانه ملی است.
مدیرکل صداوسیمای استان بوشهر گفت: یکی از وظایف صداوسیما فرهنگ‌سازی در امر سلامت است و بر همین اساس در ساختار تشکیلاتی صداوسیما یک مشاور پزشکی و سلامت وجود دارد.
سیدحسین ناظر افزود: صداوسیمای استان در حوزه‌های رادیو، تلویزیون، خبر و تبلیغات در بحث اهدای عضو، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را یاری خواهد کرد و در بحث فرهنگ‌سازی این مقوله تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت.
کارگاه فراهم آوری اعضا از هشتم تا 13 خرداد در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در حال برگزاری است.
6047/6043

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مقام وزارت بهداشت:نقش صداوسیما درفرهنگ‌ سازی اهدای عضو بسیار مهم است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات