محدود شدن صلاحیت‌های دادگاه کیفری یک بر اساس قانون جدید/ زمان‌بر بودن پروسه ورود تا تعیین وقت برای یک پرونده

سیامک مدیر خراسانی قاضی «سیامک مدیر خراسانی» در حاشیه بازدید رئیس قوه قضائیه از دادگاه‌های کیفری یک استان تهران گفت که با توجه به تغییر قانون، در حال حاضر پرونده زیادی به دادگاه‌های کیفری یک نمی‌آید زیرا صلاحیت‌های دادگاه کیفری یک بر اساس قوانین جدید محدود شده است.

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در نخستین روز بازدید از محاکم دادگستری کل استان تهران، پس از جلسه مشترک مدیران قضایی و اداری استان به بازدید از دادگاه‌های تجدید نظر، دادگاه‌های کیفری یک، دادسرای فرهنگ و رسانه و دادسرای کارکنان دولت پرداخت.

براساس این گزارش رئیس دستگاه قضا در بازدید از دادگاه‌های کیفری یک، به شعبه ششم این دادگاه که ریاست آن را قاضی مدیرخراسانی برعهده دارد مراجعه کرد تا از نزدیک با مشکلات قضات و شعبات دادگاه‌ آشنا شود.

مدیر خراسانی در بازدید رئیس قوه قضائیه خطاب به وی گفت: با توجه به تغییر قانون، در حال حاضر پرونده زیادی به دادگاه‌های کیفری یک نمی‌آید و در هر ماه 30 الی 35 پرونده ورودی داریم. زیرا صلاحیت‌های دادگاه کیفری یک بر اساس قانون جدید محدود شده است.

رئیس شعبه ششم داگاه کیفری یک ادامه داد: هم پرونده مهم به شعبات دادگاه‌های کیفری یک نمی‌آید و هم پرونده‌هایی که می‌آیند در شأن دادگاه‌های کیفری  یک نیستند به طوری که الان بعد از 35 سال کار به یک بازپرس ساده تبدیل شده‌ام.

وی افزود: باتوجه به طولانی شدن روند رسیدگی، یک پرونده از زمانی که وارد شعبه دادگاه می‌شود تا زمانی که تعیین وقت شود، حداقل سه ماه زمان می‌برد در حالی که قبلا پرونده‌هایی که به صورت مستقیم به دادگاه می‌آمدند را ظرف یکماه جمع می‌کردیم.

وی اضافه کرد: الان به گونه‌ای شده متهم پرونده‌ای که حکمش نهایتا 99 ضربه شلاق است به خاطر تغییرات صورت گرفته در قانون 10 الی 11 ماه در زندان می‌ماند و باید فکری به حال این قضیه کرد.

رئیس قوه قضائیه در پاسخ به اظهارات قاضی مدیرخراسانی گفت: انشاءالله در گزارشی که قرار است در اصلاح قانون به مجلس ارائه دهیم این موارد را لحاظ کنیم.

در ادامه این بازدید، «محسن افتخاری» سرپرست دادگاه‌های کیفری یک استان تهران گفت: متاسفانه در قانون جدید صلاحیت‌های دادگاه‌های کیفری استان بویژه دادگاه کیفری یک با نگاه باز دیده نشده است، یعنی صلاحیت پرونده‌هایی که مجازاتشان 10سال حبس به بالا است را به دادگاه‌های کیفری یک داده‌اند ولی پرونده‌هایی که باید با تعدد قاضی رسیدگی شود، مانند پرونده مسئولان نظام و مقامات که ممکن است مجازات جرائم‌شان کمتر از 10 سال باشد و وضعیت اجتماعی متهم طوری است که باید در دادگاه‌های ویژه مورد رسیدگی قرار گیرد از دادگاه‌های کیفری یک گرفته شده است.در حالی که این گونه پرونده‌ها باید توسط قضات متعدد مورد رسیدگی قرار گرفته و در مجموعه واحدی باشند تا بتوان بر آن نظارت کرد و اینها اشتباهاتی است که در تدوین قانون آئین‌دادرسی کیفری یک صورت گرفته است.

براساس این گزارش در ادامه قاضی مدیرخراسانی افزود: در دادگاه‌های کیفری یک قضاتی هستند که 30 الی 35 سال سابقه کاری دارند اما الان با توجه به اینکه بر مبنای میزان مجازات صلاحیت رسیدگی به پرونده‌ها بررسی می‌شود ممکن است پرونده یک نماینده مجلس یا قاضی دیوان عالی کشور به دادسرا برود و فردی که دو یا سه سال ابلاغ قضایی گرفته به آن رسیدگی کند.

وی افزود: در اینگونه موارد فرد تازه‌کار نه تجربه قاضی باسابقه را دارد و نه می‌تواند سریع تصمیم بگیرد زیرا شخصیت طرف مقابل روی وی تاثیر می‌گذارد و اگر هم بخواهد متهم را محکوم کند، چون طرف نایب رئیس مجلس و یا قاضی باسابقه دیوان است، با تردید مواجه می‌شود.

رئیس قوه قضائیه پس از شنیدن این اظهارات پاسخ داد: این موارد را جزو اصلاحات پیشنهادی قانو ن آئین دادرسی کیفری می‌گذاریم اما از شما می‌خواهم موارد یاد شده را دقیق بنویسید تا برای گزارشی به مجلس برای اصلاح قانون می‌دهیم با مشکل جدیدی مواجه نشویم.

در پایان این بازدید قاضی مدیرخراسانی وضعیت نامناسب ساختمان‌های دادگستری را مطرح کرد و گفت: متأسفانه وضعیت فیزیکی شعب دادگاه‌ها خوب نیست؛ اینجا محل تردد وزیر و وکیل است.

آملی لاریجانی پاسخ داد: طوری نیست زیرا وزیر و وکیل هم مانند همه مردم هستند.

مدیر خراسانی جواب داد: به هر حال اتاق شعب باید در شأن دادگستری باشند.

رئیس قوه قضائیه گفت: خیلی هم بد نیست و ظاهراً اتاق شما از اتاق من تمیزتر است.

قاضی مدیرخراسانی نیز در پاسخ به مزاح خطاب به رئیس قوه قضائیه گفت: پس بیایید اتاق‌هایمان را عوض کنیم.

آملی لاریجی گفت: حرفی ندارم، اتاق‌هایمان را عوض کنیم اما جایمان را عوض نکنیم.

رئیس قوه قضاییه پس از بازدید از دادگاه‌های کیفری استان تهران از دادسرای کارکنان دولت و دادسرای فرهنگ و رسانه بازدید کرد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «محدود شدن صلاحیت‌های دادگاه کیفری یک بر اساس قانون جدید/ زمان‌بر بودن پروسه ورود تا تعیین وقت برای یک پرونده» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات