تصویب استفاده از واژه‌های «دانشگاه» و «دانشکده» در نظام آموزش عالی افغانستان

دانشگاه و پوهنتون پارلمان افغانستان با تصویب بکارگیری واژه‌های «دانشگاه» و «دانشکده» در کنار «پوهنتون» و «پوهنزی» در نظام آموزش عالی این کشور به یک دهه جنجال برای بکارگیری این دو واژه پایان داد.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، صبح امروز نمایندگان مردم افغانستان در صحن علنی پارلمان این کشور به بررسی بکارگیری واژه‌های «دانشگاه» و «دانشکده» در کنار واژه‌های «پوهنتون» و «پوهنزی» که به زبان پشتون هستند پرداخت.

اعضای پارلمان افغانستان با بررسی مشکلات و چالش‌هایی که در بکارگیری این دو واژه که به زبان فارسی است خواستند تا تنش‌های پیش آمده در این باره را در استفاده از آن پایان دهند.

بر همین اساس نمایندگان مردم افغانستان در پارلمان این کشور تصمیم گرفتند تا در مورد بگارگیری دانشگاه و دانشکده را در کنار واژه‌های پوهنتون و پوهنزی تصمیم‌گیری کنند.

اعضای این مجلس با اکثریت آرا بکارگیری واژه‌های دانشگاه و دانشکده را در قانون آموزش عالی این کشور تصویب کردند.

با به تصویب رسیدن این موضوع توسط پارلمان افغانستان به یک دهه جنجال برای بگارگیری واژه‌های دانشگاه و دانشکده پایان داده شد.

صدها تن از دانشجویان دانشگاه هرات در هفتم اردیبهشت ماه سالجاری در حمایت از زبان فارسی تظاهرات کردند.

اعتراض این دانشجویان به دلیل پاره شدن نام فارسی «دانشگاه» از تابلوی دانشگاه هرات درمقابل درب ورودی این دانشگاه تجمع کردند.

در این تظاهرات که تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد دانشجویان تابلویی را که در آن «پوهنتون» (به زبان پشتو به معنی دانشگاه)، دانشگاه و university در کنار هم نوشته شده بود را بر سر درب دانشگاه هرات نصب کردند که موجب خشم نیروهای امنیتی شد و باعث شد تا پلیس ضد شورش نیز در صحنه حضور یابد.

برگزارکنندگان این تظاهرات می‌گویند که نوشته شدن نام دانشگاه در کنار معنی پشتو و انگلیسی آن خواست مردم هرات است و به همین لحاظ شورای ولایتی هرات و شورای علمی دانشگاه هرات هم با درج این نام کاملاً موافقت خود را اعلام کرده‌اند.

«جواد بیات» یکی از برگزارکنندگان این تظاهرات به تسنیم گفت: این تظاهرات مسالمت‌آمیز در اعتراض به‌ پاره شدن نام دانشگاه از تابلو این مکان صورت گرفته است و خواست مشروع ما این است که نام فارسی این مکان در کنار نام پشتو و انگلیسی آن درج شود.

وی همچنین افزود که زبان مرز نمی‌شناسد و باید تمام ملت باید به زبان و فرهنگ یکدیگر احترام بگذارند، اما عده‌ای سودجو با پاره کردن و به آتش کشیدن نام دانشگاه قصد دارند تا بین مردم تفرقه ایجاد کنند.

انتهای پیام/.

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تصویب استفاده از واژه‌های «دانشگاه» و «دانشکده» در نظام آموزش عالی افغانستان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات