نادیده‌های شهداد منتشر شد

به گزارش خبرگزاری مهرر به نقل از روابط عمومی  پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مجموعه اهدایی زنده یاد حاکمی باستان شناس پیشکسوت به مرکز اسناد و کتابخانه پژوهشگاه مشتمل بر ۱۸هزار نگاتیو، عکس، اسلاید و گزارش است .

ملیحه مهدی آبادی مدیرمرکز اسناد کتابخانه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری دریادداشتی نوشته است:معرفی آثار ارایه شده توسط فرهیختگان به مرکز اسناد از جمله آثار ارزشمند استاد حاکمی وظیفه سنگینی است که بر عهده این مرکز گذاشته شده است.

برای احترام فرهنگ هدیه، تعدادی از تصاویر اسناد اهدایی مرتبط با کاوش های شهداد کرمان که تاکنون به چاپ نرسیده است دراین کتاب ارایه می شود تا سپاسی از مرحوم حاکمی و تلاشی برای گسترش فرهنگ وقف باشد.

در دیباچه این کتاب نیز آمده است : فرهنگ ایرانی فرهنگی مانا و پایدار است و سبب این ماندگاری ۳ ویژگی انعطاف پذیری، تعامل فرهنگی و در نهایت هویت ملی است که به رغم تنوع و تکثر موجود در جامعه امروزی به انسجام ملی کمک کرده است.

پژوهش عامل و مبنای پیشرفت و توسعه مستمر و پایدار در جامعه امروزی و به بیان ساده اصل حاکم بر جوامع قرن بیست و یکم است، لذا برای ایجاد برآیند حاصل از نتایج و تحلیل یافته های مرتبط به آن، تدوین و انتشار یافته ها و دانش مرتبط با آن و مستندات مربوط می تواند عامل موثری برای شناخت وضعیت حاضر و ابزاری برای بهینه ساختن برنامه های در دست انجام و نیز راهنمایی برای نسل آینده درراستای شناسایی، معرفی و هویت بخشی ایران باشد. شناخت فرهنگی گسترده این سرزمین کهنسال، تنها راه شناخت هویت ملی است و آن نیز عزت ملی را به همراه می آورد.

به علت گستردگی حوزه فرهنگ و تعدد عوامل تاثیر گذار برآن حرکت برای معرفی و شناسایی فرهنگ ملی و میراث مرتبط با آن می تواند اولین گام باشد لذا پژوهشگاه برآن است با همکاری پژوهشگران و استادان این رسالت را انجام دهد.

این کتاب که به مناسبت هفته میراث فرهنگی منتشر شد شامل شرح حال و زندگی پربار زنده یاد علی حاکمی و ۴۸ تصویر از کاوشهای این باستان شناس گرانقدر در شهداد کرمان است که تاکنون منتشر نشده است.

حاکمی علاوه برعضویت در شوراها و فعالیت های گوناگون فرهنگی، در فاصله سالهای ۱۳۴۶تا ۱۳۴۹ نیز مدیریت موزه ملی ایران باستان را برعهده داشته  و درطول زندگی پربارخود چندین سخنرانی و مقاله ارایه داده است.

 او بیش از ۲۰کاوش باستان شناسی از جمله کاوش و تهیه نقشه تخت جمشید و کاوش در پاسارگاد و مشهد مرغاب وتهیه نقشه بنا، گمانه زنی و تعمیر بنای تپه میل و همچنین گمانه زنی در باغ قدیمی چهل ستون را انجام داده است.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نادیده‌های شهداد منتشر شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات