پیش‌نویس خواهرخواندگی اجتماعات محلی تصویب شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ در آخرین روز سومین نشست عادی شورای حکام میراث فرهنگی ناملموس، پیش نویس خواهر خواندگی اجتماعات محلی به همراه برنامه هایی که قرار است در سال جاری پس از دستورالعمل مصوب انجام گیرد مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

محمدحسن طالبیان رئیس شورای حکام مرکز مطالعات منطقه ای حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی تحت نظارت یونسکو با تصویب و اعلام برنامه‌های این مرکز افزود: درحال حاضر ایران روابط خواهرخواندگی با دیگر شهرهای دنیا را دارد وهم اکنون نیز به دلیل مشترکات فرهنگی و آیینی که در برخی از روستاها و جوامع بومی کشورهای منطقه وجود دارد می توان با خواهرخواندگی اجتماعات محلی، از وفاق و روابط دوستانه تری برخوردار شویم.

او تاکید کرد: خواهرخواندگی اجتماعات محلی می تواند حتی بین  یک روستای دورافتاده و یک جامعه محلی در کشوری دیگر باشد باشد که از میراث ناملموس مشترک برخوردارند. از همین رو، در سال ۲۰۱۶ دستورالعملی را برای خواهرخواندگی یکی دیگر از مواریث فرهنگی ناملموس آماده کرده ایم تا یک اجتماع محلی به صورت آزمایشی تبدیل به پایلوت شود.

طالبیان همچنین مسابقه عکاسی را ازجمله اقداماتی دانست که قرار است در سال جاری و پس از نگارش دستوالعمل مصوب انجام شود.

به گفته وی، مسابقه عکاسی در سطح منطقه باعث می‌شود که جوامع بومی و اجتماعات محلی با معنای میراث فرهنگی ناملموس بیش از پیش آشنا شوند. همچنین این مسابقات می تواند منجر به آگاهی و ارتقاء همکاری هایی شود تا با استفاده از آن روش شناسایی و پاسداری از مقوله میراث فرهنگی ناملموس بهتر انجام گیرد.

رئیس شورای حکام مرکز مطالعات منطقه ای حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای مرکزی و غربی همچنین به تدوین محتوای آموزشی برای مدارس تاکید کرد و افزود: قرار است در سال جاری به صورت آزمایشی محتوای آموزشی برای مدارس تدوین شود تا بدین ترتیب هم میراث ناملموس در سطح منطقه معرفی شود و هم یک سرمایه‌گذاری بلندمدت در زمینه میراث ناملموس ایجاد شود.

به گفته وی، هم اکنون مشابه تجربه تدوین محتوای آموزشی  در مدارس در کشور پاکستان وجود دارد و در این زمینه قرار است از تجربیات کشور پاکستان بهره گرفته شود.

تکمیل تقویم مجازی میراث ناملموس

اما یکی از برنامه‌هایی که در سومین نشست عادی شورای حکام میراث فرهنگی ناملموس مطرح شد تکمیل تقویم مجازی میراث ناملموس بود.

طالبیان در این رابطه افزود: سایت مرکز میراث فرهنگی ناملموس دارای یک تقویم مجازی در ارتباط با مواریث ناملموس منطقه است که اطلاعات مربوط به آن هنوز تکمیل نشده است. از این رو از سال گذشته برنامه ریزی های صورت گرفته  تا طی یک فراخوان، از کشورهای عضو منطقه درخواست  شود  تا محتویات و اطلاعات میراث ناملموس کشورشان را به  منظور ثبت در این تقویم  به دفتر این مرکز ارسال کنند.

وی گفت: همچنین قرار است  با تهیه و تدوین گزارش فعالیت های ۴ ساله مرکز از زمان تاسیس تا و اشتراک گذاری آن با  مراکز مرتبط  میراث فرهنگی ناملموس امکان استفاده این مراکز از تجربیات موفق این مرکز فراهم شود.

طالبیان تاکید کرد: به  منظور حصول اطمینان از فعالیت های مرکز و نظارت کارشناسان بر آن هیاتی ۵ نفره تحت عنوان هیات اجرایی تشکیل می شود.

به گفته این مسئول هیات اجرایی  یاد شده با تاکید بر قوانین و مقررات، بر فعالیت ها و اجرای برنامه‌های مصوب نظارت خواهد داشت. این هیات همچنین می تواند با ارزیابی پروژه ها و بودجه  نسبت به تهیه پیش نویس مصوبات و در صورت نیاز به تشکیل شورای حکام در زمینه استراتژی‌ها، برنامه‌های کوتاه مدت و بلندمدت مرکز پیشنهادات خود را مطرح کند.

مرکز میراث ناملموس تهران از نظر تقسیم بندی جغرافیای یونسکو ۲۴ کشور را در بر می‌گیرد که هم اکنون  ۱۱ کشور به عضویت  مرکز میراث ناملموس درآمده اند. ترغیب و دعوت از کشورها برای عضویت  یکی از مهمترین برنامه های مرکز میراث فرهنگی ناملموس به شمار می رود.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پیش‌نویس خواهرخواندگی اجتماعات محلی تصویب شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات