کشت گلخانه ای گامی در مسیر اصلاح الگوی کشت و صرفه جویی در مصرف آب

صرفه جویی در مصرف آب و مدیریت مصرف آن در شرایطی که با خشکسالی و افت شدید آب های زیر زمینی در استان روبرو هستیم از اهمیت بسزایی برخوردار است.
در این شرایط اعمال سیاست های هوشمندانه در بخش کشاورزی از جمله گرایش به شیوه های نوین کشت و دوری از شیوه های سنتی بسیار مهم و ضروری است.
در بین شیوه های نوین، کشت گلخانه ای به دلیل تاثیر فراوان در کاهش مصرف آب و نیز افزایش بهره وری محصول و کاهش خسارات ناشی از بارندگی و حوادث غیر مترقبه به عنوان بهترین گزینه برای کشاورزان محسوب می شود.
در این بین اعمال سیاست های تشویقی، اطلاع رسانی و آگاهی به کشاورزان از جمله سیاست هایی است که باید به منظور جلب گرایش کشاورزان به این شیوه اعمال گردد.
استان خراسان رضوی با 200 واحد گلخانه و 210 هکتار سطح زیر کشت محصولات گلخانه ای رتبه قابل قبولی در کشور در این زمینه را ندارد و صرفا به دلیل تاخیر در ورود به گردونه کشت گلخانه ای، در زمینه گلخانه های هیدروپونیک (صنعتی) موفق عمل کرده است.
این استان با یک میلیون و 200 هزار هکتار کشتزار و 14.6 میلیون واحد دامی افزون بر 10 درصد تولیدات زراعی، باغی و دامی کشور را دارد.
خراسان رضوی با تولید 6،76 میلیون تن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی به ارزش ناخالص اقتصادی 95 هزار و 730 میلیارد و 423 میلیون ریال جایگاه تاثیرگذار در اقتصاد ایران دارد.

* صرفه جویی 10 برابری آب در کشت گلخانه ای
در حالی که 60 درصد اضافه برداشت از مخازن آب زیرزمینی در خراسان رضوی مربوط به بخش کشاورزی است، وجود شیوه هایی که موجب صرفه جویی در مصرف آب می شوند و توجیه اقتصادی نیز دارند مورد اقبال فراوان قرار می گیرند که کشت گلخانه ای از جمله این شیوه هاست.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در این زمینه گفت: با کشت گلخانه ای نسبت به شیوه های سنتی کشاورزی، در مصرف آب 10 برابر صرفه جویی می شود.
هاشم نقیبی افزود: با توجه به بحران آب در استان خراسان رضوی و ضرورت مدیریت مصرف آب، توسعه کشت گلخانه ای به دلیل ویژگی های مثبت و صرفه اقتصادی در دستور کار قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه در این راستا جهاد کشاورزی به صورت جدی از کشاورزان حمایت می کند اظهار کرد: در کشت گلخانه ای تولید به ازای هر واحد آب در مقایسه با فضای باز و کشت سنتی 10 برابر می شود.
وی با اشاره به آغاز روند توسعه کشت گلخانه ای در این استان گفت: در این راستا روند انتقال سبزیجات برگی و برخی درختان میوه مانند انگور، انجیر، آلبالو، گیلاس، هلو و زردآلو به داخل گلخانه آغاز شده که با پرداخت تسهیلات بانکی این روند تقویت می شود.
نقیبی افزود: تولید محصول خارج از فصل، مقاومت محصول و مصون بودن باغات از تنش های محیطی از جمله گرما، سرما و تگرگ از دیگر مزیت های کشت گلخانه ای است.
وی اظهار کرد: توسعه کشت گلخانه ای و ترویج و توسعه محصولات جدید گلخانه ای از سیاست های امسال است و پیش بینی می شود با تخصیص به موقع تسهیلات بانکی، کشت گلخانه ای تا پایان امسال 100هکتار افزایش یابد.
وی گفت: برای اجرای هر هکتار کشت گلخانه ای 1500 میلیارد ریال تسهیلات مورد نیاز است.

* خراسان رضوی استان برتر کشور در کشت گلخانه هیدروپونیک
ورود دیرهنگام اما با قوت خراسان رضوی در عرصه کشت گلخانه ای موجب شد این استان گرچه فقط دو درصد از سطح زیر کشت محصولات گلخانه ای کشور را دارد اما در زمینه کشت گلخانه صنعتی رتبه اول را از آن خود کند.
این امر نشان از توان فراوان و ضرورت توجه و حمایت از این ظرفیت عظیم برای تحقق اهداف مرتبط با مدیریت مصرف و جایگزینی کشت سنتی با شیوه های مدرن دارد.
کارشناس مسئول گل و گیاه سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: این استان رتبه نخست را در سطح زیر کشت گلخانه هیدروپونیک (پیشرفته) در کشور داراست.
مهرداد میرحسینی افزود: این استان به دلیل وضعیت آب و هوایی مطلوب برای کشت های سنتی دیرتر از استانهای جنوبی به فعالیت در توسعه کشت گلخانه ای پرداخته است.
وی اظهار کرد: خراسان رضوی 10 سال پیش وارد عرصه کشت گلخانه ای شد که سالانه با 20 درصد رشد در این بخش اینک دارای بیش از 200 هکتار سطح زیر کشت محصولات گلخانه ای است.
وی گفت: گرچه خراسان رضوی ازنظر سطح زیر کشت گلخانه تنها دو درصد سهم کشور را دارد اما رشد فعالیت آن در این بخش مطلوب است بطوری که دو سال پیش 170 هکتار سطح زیر کشت گلخانه های آن بود اما هم اکنون این سطح به بیش از 200 هکتار رسیده که 30 درصد آن گلخانه های هیدروپونیک است.

* کشت گلخانه ای ضرورتی اثبات شده برای خراسان رضوی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز با اشاره به مزایای کشت گلخانه ای، توسعه این کشت را از اولویت های این استان در سال جاری اعلام کرد.
مجتبی مزروعی افزود: در این راستا توسعه کشت گلخانه ای در استان طی دو برنامه با جدیت دنبال می شود.
وی میزان برداشت آب از منابع زیر زمینی و چاههای خراسان رضوی را پنج میلیارد متر مکعب ذکر و بیان کرد: با توسعه کشت گلخانه ای به میزان قابل توجهی در مصرف آب صرفه جویی می شود.
وی گفت: با اختصاص 17 هزار و 500 هکتار به کاشت خیار و گوجه فرنگی به روش گلخانه ای، حدود 215 میلیون مترمکعب در مصرف آب صرفه جویی می گردد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی افزود: این در حالی است که با استفاده از کشت گلخانه ای رشد محصولات کشاورزی تا 60 برابر و میزان بهره وری آن نیز 30 برابر کشت سنتی افزایش می یابد.
وی ادامه داد: با توجه به کاهش فراوان مصرف آب در کشت گلخانه ای، این نوع کشت در وضعیت موجود به مراتب سودآورتر و مناسبتر خواهد بود.
مزروعی با بیان اینکه این استان در توسعه کشت گلخانه ای رتبه و جایگاه خوبی در کشور ندارد و باید این وضعیت اصلاح شود گفت: در کشت گلخانه ای کیفیت محصولات به مراتب مطلوبتر و سالمتر از سایر انواع کشت به ویژه از نظر ارزش غذایی است و در بخش صادرات نیز تقاضای فراوان برای این نوع محصولات وجود دارد.

* کاهش نرخ تسهیلات در جهت حمایت از بخش خصوصی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه هزینه اولیه احداث گلخانه در مقایسه با کشت سنتی بیشتر است افزود: پارسال ردیف تسهیلات بخش گلخانه در کشور 20 هزار میلیارد ریال و سهم خراسان رضوی از این تسهیلات سه هزار میلیارد ریال بود.
وی با بیان اینکه برای حدود 1100 میلیارد ریال از این میزان تسهیلات در استان طرح آماده به بانک کشاورزی معرفی شده است اظهار کرد: در جذب تسهیلات برای متقاضیان مشکلات عمده ای وجود دارد که از آن جمله می توان به نرخ زیاد تسهیلات که هم اکنون 18 درصد است، اشاره نمود.
وی گفت: بر اساس تصمیم وزارتخانه قرار شده است این تسهیلات امسال با تسهیلات صندوق توسعه ملی تطبیق داده شده و با نرخ 14 درصد به متقاضیان پرداخت شود.

* تسریع و تسهیل راه اندازی گلخانه و دریافت وام
مزروعی افزود: اخذ تسهیلات از بانک به دلیل استعلام های متعدد و وثیقه های سنگین، پروسه سخت و زمان بر دارد که قرار است با هدف حمایت از فعالان عرصه گلخانه داری، مراحل جذب تسهیلات در این بخش تسهیل و تسریع شده و نرخ کارمزد بانکی آن کاهش یابد.
وی بدون اشاره به نرخ پیشنهادی تسهیلات مزبور اظهار کرد: در انتظار ابلاغ تسهیلات صندوق توسعه ملی هستیم ضمن اینکه مراحل صدور مجوز و پروانه راه اندازی گلخانه تسهیل خواهد شد.
وی با بیان اینکه تسهیلات پروژه های گلخانه ای سقف ندارد و بر اساس سطح زیر کشت پرداخت می شود گفت: با توجه به اینکه احداث گلخانه در کمتر از سه هزار متر مربع از نظر بانک کشاورزی فاقد توجیه اقتصادی است، پرداخت تسهیلات به اینگونه پروژه ها از طریق صندوق کارآفرینی انجام می شود.
7496 / 6053

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کشت گلخانه ای گامی در مسیر اصلاح الگوی کشت و صرفه جویی در مصرف آب» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات