انتقال آب خزر، کمبود آب در استان سمنان را برطرف می کند

علینقی حیدریان روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: کمبود آب در سال های آینده زمینه مشکلات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در این استان را فراهم می کند و با انتقال آب خزر به سمنان می توان با این مشکلات مقابله کرد.
وی اقدامات صورت گرفته در حوزه آبخیز داری این استان را در سال های گذشته مطلوب ارزیابی کرد و گفت: این اداره کل در جلوگیری از فرسایش خاک و سیل و کاهش تبخیر آب های زیر زمینی قدم های اساسی برداشته است.
حیدریان ادامه داد: در تمامی ذخیره گاه های آبی استان کمبود آب وجود دارد و حفظ و احیا سفره های زیر زمینی فقط در کوتاه مدت تاثیرگذار است و باید برنامه های بلند مدت مانند انتقال آب خزر به سمنان در دستور کار قرار بگیرد.
مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان سمنان خاطرنشان کرد : با کاشت درخت و پوشش گیاهی در 70درصد از یک زمین 10 هزار متری می توان از تبخیر بخش زیادی از آب های زیر زمینی جلوگیری کرد.
حیدریان تصریح کرد : در سال تا فاصله 15 متر از آب های زیرزمینی استان سمنان تبخیر می شود که می توان با جنگل کاری و افزایش پوشش های گیاهی با بخش زیادی از تبخیرها مقابله کرد.
وی اظهار داشت: در جلوگیری از سیل این اداره کل یکی از فعال ترین مراکز دولتی است و با احداث بند های خاکی و سیمانی و سنگ ملات از ایجاد سیل و تشکیل مسیل ها جلوگیری شده است.
حیدریان احداث سیل بند در منطقه فولاد محله شهر شهمیرزاد را از کارهای ممتاز در استان سمنان برشمرد و خاطرنشان کرد : امیدواریم با برنامه ریزی های دقیق از ایجاد سیل در تمامی استان جلوگیری کنیم.
وی تعادل بخشی در تولید و مصرف آب را یکی از کارهای ارزشمند وزارت نیرو اشاره و اضافه کرد: ایجاد سهمیه آبی بر اساس نظارت و برآورد کارشناسان زمینه کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی را فراهم کرده است.
در مخازن آب شهرستان سمنان تنها 20درصد آب موجود است.
براساس گزارش اداره کل هواشناسی استان سمنان دمای هوای امسال استان نسبت به تابستان سال گذشته سه درجه گرم تر خواهد شد.
از 9.7 میلیون هکتار وسعت استان سمنان، فقط 352 هزار هکتار مناطق جنگلی و 3.7 میلیون هکتار مرتع است و از 5.2 میلیون هکتار بیابان سمنان 1.2 میلیون هکتار مناطق تحت تاثیر فرسایش بادی در 20 نقطه است.
6026//3217

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انتقال آب خزر، کمبود آب در استان سمنان را برطرف می کند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات