27 میلیون دلار سهم معافیت گمرکی باید به بدست مرزنشینان برسد

به گزارش ایرنا مجیدخدابخش، دوشنبه در جلسه ستاد ساماندهی مبادلات مرزی استان اردبیل گفت: برنج یا شکر وارداتی تعاونی های مرزنشینان استان باید در داخل استان به دست مرزنشینان برسد و خروج آن از استان بدون پرداخت عوارض گمرکی و حقوق دولتی، قاچاق محسوب می شود.
وی افزود: انبار برنج و شکر مازاد تعاونی ها در داخل استان اشکالی ندارد اما نیروی انتظامی باید در مبادی خروجی استان با بررسی بارنامه ها از خروج برنج و شکر تعاونی های مرزنشینان که عوارض گمرکی و حقوق دولتی آنها پرداخت نشده است جلوگیری کند.
وی اظهار کرد: میزان برنج وارداتی تعاونی های مرزنشینان استان بیش از نیاز جامعه هدف است و خروج محموله های برنج از استان باید ساز و کار قانونی داشته باشد و تحت نظارت دقیق انجام بگیرد.
خدابخش همچنین از اتحادیه تعاونی های مرزنشینان، اداره کل صنعت، معدن و تجارت و دستگاه های ذیربط خواست بر روند فعالیت و مبادلات تجاری تعاونی های مرزنشینان استان نظارت کامل و مستمر داشته باشند.
او بیان کرد: دولت، معافیت گمرکی را برای تامین رفاه مرزنشینان تعریف کرده است و نباید سود حاصل از آن مورد تصرف افراد سودجو، تجار و واسطه گران قرار بگیرد.
اقبال عباسی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری اردبیل نیز در این جلسه گفت: فلسفه وجودی تعاونی های مرزنشینان تامین رفاه و ارتقای سطح معیشت مرزنشینان است و میزان تحقق این هدف باید به دقت بررسی و مشخص شود.
وی افزود: لازم است سود تعاونی های مرزنشینان و نحوه توزیع آن بین جامعه هدف به دقت بررسی و با موارد احتمالی تخلف برابر قانون برخورد شود.
وی اظهار کرد: اگر تعاونی های مرزنشینان با تاجرانی که واسطه بین آنها و مرزنشینان هستند قرارداد کاری مالی منعقد کنند و به جای دریافت برنج و شکر، سود ریالی حاصل از مبادلات مرزی را دریافت کنند فعالیت اقتصادی تعاونی ها شفاف و قابل پیگیری خواهد بود.
عباسی بیان کرد: تعاونی ها با انعقاد قرارداد مالی با تاجران می توانند با افزایش سرمایه خود درعرض یکسال، تاجران و واسطه گران را حذف و به طور مستقیم به مبادلات مرزی اقدام و مرزنشینان را از سود حاصله بهره مند کنند.
جمعیت مرزنشین ساکن در شعاع 30 کیلومتر نوار مرزی استان اردبیل 190 هزار نفر اعلام شده و 16 تعاونی مرزنشینان در این استان فعال است.
استان اردبیل با بیش از 380 کیلومتر نوار مرزی مشترک با جمهوری آذربایجان همسایه است.
7124/606

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «27 میلیون دلار سهم معافیت گمرکی باید به بدست مرزنشینان برسد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات