کاهش بارش های اردیبهشت ماه گلستان

براساس اعلام روابط عمومی آب منطقه ای، علی نظری روز دوشنبه بدون اعلام میزان بارش ها، اضافه کرد: این درحالی است که میزان بارندگی های استان از مهر سال گذشته (آغاز سال آبی) تا پایان اردیبهشت 95 نسبت به دوره دراز مدت افزایش 27 درصدی را نشان می دهد.
وی همچنین افزود: میزان تبخیر از سطح آزاد آب ها در ایستگاه گرگان (مرکزاستان) از مهر 94 تاکنون نسبت به دوره شاخص 9 درصد افزایش و در شرق استان در ایستگاه تمر حدود 38 درصد افزایش داشته است.
مدیرعامل آب منطقه ای گلستان ادامه داد: ولی جریان رودخانه ها در این مدت نسبت به دوره شاخص در حوزه قره سو 41 درصد و در حوزه گرگانرود 16 درصد کاهش داشته است.
نظری بیان کرد: ذخیره آبخوان های کم عمق استان در اردیبهشت 95 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 82 میلیون متر مکعب افزایش و در مقایسه با متوسط 24 سال گذشته 133میلیون متر مکعب کاهش نشان می دهد.
وی افزود که ذخیره آبخوان های عمیق استان نیز نسبت به مدت مشابه سال 94 افزون بر 24میلیون متر مکعب افزایش و در مقایسه با متوسط 14 سال گذشته 17 میلیون متر مکعب کاهش دارد.
به گفته وی، براساس گزارش ایستگاه های هیدرومتری، رودخانه های استان همچنان با کاهش آبدهی رو برو هستند که نشانگر این موضوع است که صرفه جویی منابع آبی همچنان باید در دستور کار بخش کشاورزی و خانگی گلستان باشد.
به گزارش ایرنا استان مرزی گلستان واقع در شمال ایران در سال های اخیر در پی کاهش نزولات جوی با مشکل کم آبی و خشکسالی مواجه شد که بارش های مطلوب سال آبی جاری تا حدودی نگرانی ها در این بخش را کاهش داد.
گلستان در فروردین ماه امسال شاهد 90 میلیمتر بارش بود که نسبت به مدت مشابه در درازمدت 69 درصد افزایش داشت.
میانگین باران های ثبت شده در گلستان از ابتدای سال آبی (مهر 94) تا 30 فروردین سال جاری 467 میلی متر بود که نسبت به مدت مشابه سال آبی قبل 56 درصد افزایش داشته است.
از سوی دیگر بارش های مطلوب ابتدای سال جاری باعث شد که سد گلستان در شرق استان در فروردین ماه سرریز شود و دو مرتبه آب پشت این سد رهاسازی شود.
آخرین باری که پیش از این سد مخزنی گلستان سرریز شده بود ،اردیبهشت سال 92 بوده است.
این سد در 12 کیلومتری شمال شرقی شهرستان گنبدکاووس بر روی گرگانرود احداث شده است و حوضه آبریز این رودخانه به عنوان یکی از اصلی ترین منابع آبهای سطحی در استان گلستان می باشد.
به گفته دست اندرکاران آب منطقه ای گلستان با توجه به بارش های مطلوب سال آبی جاری، وضعیت ذخیره سازی آب در 14 سد استان از حالت نگران کننده خارج و نسبت به سال گذشته مطلوب است.
این درحالی است که با وجود افزایش بارش ها در استان در سال آبی جاری در مقایسه با سال قبل، روان آب ها و آبدهی رودخانه ها به شرایط طبیعی نرسیده است.
گلستان واقع در شمال ایران ، سال گذشته جزو چهار استان بحرانی کشور در حوزه آب بود، این استان افزون بر یک میلیون و 850 هزار نفر جمعیت دارد.

* اجرای پروژه های تثبیت بستر در چهار نقطه رودخانه محمدآباد
رییس اداره منابع آب علی آباد نیز از اجرای طرح های تثبیت بستر در چهار نقطه رودخانه محمدآباد در حوزه این شهرستان خبر داد و گفت: این طرح ها با هدف کاهش سرعت جریان آب و حفظ بستر انجام می شود.
سید علی حسینی اضافه کرد: با اجرای پروژه تثبیت بستر شیب طولی رودخانه کاهش پیدا می کند و سطح رودخانه تا یک متر مرتفع می شود که منجر به تثبیت کف می گردد.
وی افزود: این پروژه در طول 150 متر و با اجرای 4 کف بند با اعتباری بالغ بر 800 میلیون ریال در حال انجام است که پیش بینی می شود ظرف سه ماه به پایان برسد.
به گفته وی اجرای عملیات تثبیت بستر در دیگر نقاط این رودخانه نیز با تامین اعتبار پیگیری می شود.
1648

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کاهش بارش های اردیبهشت ماه گلستان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات